10.1.2008
HEI, kävin tänään gynekologilla ja kohta menen myös mammografiaan. Alapuolen tutkimus gynekologilla ja ultra pari kk sitten ok. Samoin alavatsan ultraan, ylävatsan ultra oli ok.
Nyt kurkkasin näitä vaihdevuosisivuja ja kysyinkin kuuluuko niihin myös:
- kova hikoilu yöllä ja päivälläkin (alkanut n. kk sitten)
- välillä pulssi kohoaa ilman syytä
- korkea verenpaine (nyt lääkitys Encomcor)
- sydän muljahduksia (nyt enemmän kuin ennen)
- neljät ekg:t otettu kk:n sisällä verikokeet sydämeen liittyen, niisä ei mitään erikoista
- pientä lämpöä 36,5 - 37,6 välillä
- seksin halukkuus mennyt
- haluttomuus kaikkeen
- pahoinvointia (kuuluuko tämä todella vaihdevuosioireisiin?)
- yleistä masennusta
Nämä allaolevat oireet olen taas yhdistänyt mahdolliseen minulla olevaan Tietze-epäilyyn,
ei vielä varmaa - menen ensi vkolla fysiatrille.
Muita oireita:
rintalastan arkuus (kipupiste eturangassa) ja sydämen kohdalla tuntuvat kivut, mm. jomotusta, puristusta, sähköiskumaisia piikkejä. Myös ympäri rintakehää. Vasemmassa kädessä puutumista, nipistelyä, jomotusta. Myös rintakehässä ja kädessä "elohiiren" kaltaista kipua sekä myös suonenvetomaista kipua. Selässä myös kipua, lapaluihin pistää ja myös alaselässä on tuntunut, munuaisten kohdassa. Kipupiste nyt siirtynyt oikean lavan kohdalle, säteilee - kuumottaa tuntuu selvästi. Kipua on ollut myös maksan kohdalla. Nyt pahenevaa pahaa oloa- KUULUUKO SE ASIAAN TEILLÄ MUILLA JOILLA ON OLLUT SAMOJA OIREITA?? Sehän tässä pelottaa jos tämä onkin joku pitkälle levinnyt syöpä?
Kaikenlaisissa tutkimuksissa olen ravannut ja veri/pissakokeissa ei ole ollut mitään erikoista.
Vastauksia odotellen, paniikissa oleva kalanainen49
vaihdevuosioireet/Tietzen
3
887
Vastaukset 3
- lenkille...
Oireita on sulla vaikka muille jakaa.
Ehdotan, että menet ulos lenkille ja annat itsellesi aikaa. Unohda huolet ja sairaudet. Nauti ulkoilusta ja tee siitä itsellesi tapa.
Minulla erilaiset oireet hävisivät noin puolessa vuodessa, nyt liikun (vähän liikaakin) ja käyn jumpassa 3 x viikossa ja välillä olen 2 tuntia peräkkäin jumpassa. Pyöräilen tunnin joka päivä.
Aikaa menee näihin mutta voin paljon paremmin. Nukun hyvin, enkä herää selkä kipeänä.
Nosta kuntoasi, älä aloita rehkimällä vaan rauhallisesti.
Joo tietysti aina kannattaa käydä lääkärissä. - syötkö tarpeeksi..
kannattaa tarkistaa saatko riittävästi vitamiinejä.
Vitamiinien syöminen ei mene hukkaan. Minulla ainakin kynnet tulivat kauniimmiksi, ei tartte tekokynsiä.
itse syön d-vit. ja Omegaa päivittäin. Välillä kun muistan otan B-vit ja kalkki tabl.
käy vaikka apteekissa kysymässä mitä suosittavat.
Osta kaupasta soijatuotteita ja käytä niitä mihin pystyt.- Kilpparilainen
Kilpirauhasverikokeet, TSH ja T4V?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761510
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58725Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.88708Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203578- 48536
- 126536
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50518- 37516
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15500- 25483