montako välivuotta?

_opiskelija_

Nyt on jo neljäs välivuosi meneillään, eikä vieläkään opinnot nappaa. Kauankohan vielä tarvitsee odottaa motivaatiota?

5

1913

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ninja26

      Se vaatii asennoitumista, että ensi vuonna jatkan opintoja. Mut jos vaa oottelet ni ei se motivaatio koskaan tule.

      Ite alotin välivuoden tammikuussa 2006 ja olin jo valmiix asennoitunu siihe että elokuussa koulu jatkuu, kuten jatkuikin. Pein vaa taukoa kaikesta, mut en jääny motivaatiota ootteleen. Olin kotona n.7kk tekemättä yhtään mitään...kyllä siinä ajassa motivaatiot löytyy.

    • uoiu

      Neljä vuotta saa opintoja keskeyttää enintään yliopistossa, sitten pitää jatkaa opintoja.

    • homicidal

      Itselläni kaksi välivuotta. Ensi syksynä olisi tarkoitus mennä johonkin kouluun. Eri asia kuinka kauan jaksan siellä sitten olla.

    • Yo-06.

      Toinen välivuosi menossa. Löysin lukion jälkeen ihan mukavan työn, jossa palkkakin on ihan kohtuullinen (n. 1800 e), joten ei ole ollut varsinaista pakkoa lähteä vielä opiskelemaan. Ehkä olisin lähtenyt aiemmin, jos ei olisi tätä työtä, mutta onneksi tämä on niin yksipuolinen duuni, että tähän pakostikin jossain vaiheessa kyllästyy :) Tänä keväänä aion siis hakea yliopistoon. Loppuvuodesta päätin, että tammikuun loppuun mennessä päätän, mihin haen ja sitten alan lukea. On toiminut. En ole varma, onko ala oikea, mutta sitä en tässä vaiheessa enää ajattele, koska sitä ehtii ajatella sitten myöhemmin. Lukemisesta ei tule yhtään mitään, jos odottaa inpiraatiota tai jatkuvasti analysoi, että "onkohan tää nyt sittenkään mun juttu..."

      • yo-04

        Pitäisköhän itsekkin tehdä noin ja vain aloittaa lukeminen. Vielä pähkäilen kahden aineen välillä, kumpi kiinnostaisi enemmän. Kait se on pakko nyt vaan päättää. Menee muuten hyvää pääsykokeisiin-lukemis-aikaa hukkaan.
        Voihan sitä sitten myöhemmin vaihtaa jos siltä tuntuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      278
      2593
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2443
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      54
      2192
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      70
      1854
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1618
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1544
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1396
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1298
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      87
      1109
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1089
    Aihe