Millä maalilla kannattaa maalata talon lautaseinät?
Mitä maalia talon seinään?
Janne
133980
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tikkurilan Ultraa suosittelevat mutta kun kokemuksia ei ole niin on vaikea valita se paras ja kestävin?
Jos talo on jo pohjamaalattu onko järkevää jos maalaa ulkolaudoituksen kahteen kertaan?
Kandee maalata kahteen kertaan kunnon maalilla. Itse olen maalannut taloni, mökkini, anoppilan jne oikealla öljymaalilla. Pysyy, pitää ja kestää vuosikymmenestä toiseen. Ongelma vaan on, että oikeita maaleja ei moni myy. Itse maalasin Virtasen maalitehtaan maaleilla (Paraisilta) ja toinen vaihtoehto on Uulan maalit. Ultraa ja Valtraa ja Tehoa ja Tuhoa on kaupat väärällään. Oikean maalin löytämiseen saa nähdä vähän vaivaa mutta kyllä kannattaa.
Nordica Ecolla vetelin viime kesänä pohjamaalatut
kahteen kertaan. Sävy oli tummemman vihreää.
Yksikin kerta voisi riittää, mutta eipähän tarvi heti vetää uudestaan. Hyvä maali tuntui olevan, hieno pinta sekä uuteen, että vanhaan lautaan.
Riippuu vähän esimerkiksi väristä. Jos talo on valkoinen niin ehdottomasti öljymaali, koska valkoisessa liintuuntuminen ja värien himmeneminen ei haittaa.
Mutta jos käytetään voimakkaampia värejä ja varsinkin, jos maalaaminen on vuokratelineiden tai nostimen varassa niin kannattaa käyttää paremmin värinsä säilyttäviä ja nopeasti kuivuvia akrylaattimaaleja.
Maalari suositteli Tikkurilan Pika-Tehoa.
Soittelin Tikkurilan maalilinjalle ja kyselin neuvoja vastikään. Eivät tietenkään mitään yksittäistä maalia tai maalityyppiä nostaneet jalustalle, kun kyselin laadukkaimmasta päästä olevaa puuverhouksen maalia.
- lateksimaaleista pitivät Ultraa laadukkaimpana heiltä
- öljymaaleista taasen Tehoa, mutta muistuttivat että öljymaalit vanhenevat tyypillisellä tavallaan, eli liituuntuvat ja pinta himmenee, ei paras ainakaan tummilla väreillä
- ja sitten vielä laatuvaihtoehto: peittävä puunsuoja Vinha
Lisää kyseltäessä Vinha kuulemma kestää ja pitää värinsä tod. hyvin, säänkesto erinomainen ja maalaus sillä helppoa. Naapurin kokemus Vinhasta oli vielä rohkaiseva, joten sitä laitetaan sitten meille. Paikallinen rautakauppa piti myös laatuvalintana.
Lue Kalevi Järvisen kirja "Puurakennusten ulkomaalaus" (saa kirjastoista), siellä kerrotaan kuvien kera miksi ei muovimaalia (lateksi) kannata laittaa puun pinnalle.
Luettuani kirjan päädyin petrooliöljymaaliin jolla saa kertasivelyllä talo suojan n.40 vuodeksi, sitten uusintakäsittely. Kirjassa on useita tuolla tavalla käsiteltyjä taloja kuvien kera, maalattuja 30-50 vuotta sitten kertaalleen petrooliöljymaalilla.
Petrooliöljymaali on hyvä valinta ulkoseinien maalaukseen - käy myös sokkeleiden käsittelyyn. Kertasivelyllä saa hyvän peiton, helppo sivellä eikä edes haise kovin pahalle vaikka toisin voisi luulla.
Meillekin suositeltiin lateksimaaleista Tikkurilan Ultraa, mutta yllättäen RTV myy täsmälleen samaa maalia eri nimisenä ja paljon halvemmalla, nimellä Väri-Kallen talomaali. Kysypä sitä! Kovin syvällistä analyysia eri vaihtoehdoista ei meillä tehty, se tieto riitti että öljymaali on hankalampaa siveltävää kuin lateksi ja siinä jokaisen talkoolaisen "kädenjälki" voi jäädä ikävästi näkyviin talon seiniin. Nyt on suurin osa jo maalattu ja hyvältä näyttää!
Panu on paras
Jäteöljy on halvin. Sitä saa korjaamolta ilmatteeksi ja takuulla hengittää.
valkoisella :)
Öljymaaliin minä ainakin luottaisin , koska se todella pysyy seinissä ja on kaunis pinnaltaan. Virtasen maali on laadullisesti hyvää ja paljon edullisempaa , kuin Uulan maali , molemmista on kokemusta muutaman rakennuksen maalaamisessa . Mitään homeenestoaineita en ola käyttänyt , eihän se home maalin alle tule , vaan päälle , jos on edes tullakseen . Meillä ei mitään hometta ole koskaan öljymaalien pinnoilla ollut. Huolelliset pohjatyöt vaan ja maalin sekoitus ja levitys ohjeiden mukaan . Hyvä tulee !!