hei!

olemme

suunnitelleet muuttamista kevätkumpuun ja haluaisin vähän tietää millaista siellä on asua lapsiperheen kanssa?(muutaisimme kevari 3)
koulu on lähellä ja ostoskeskus,onko turvallista?mihin kannattaisi varautua?
kiitos etukäteen vastanneille ja hyvää vuoden jatkoa.

8

1338

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pois en muuttaisi

      Hei!
      Olemme lapsiperhe kevari kolmosesta. Hyvin olemme täällä viihtyneet. Ihan rauhallista tuntuu olevan ja paljon muitakin lapsi perheitä löytyy ainakin täältä kolmosesta.

      Vaikkakin opiskelija asunnot sijaitsevat tuossa lähellä, niin ei sieltä päinkään ole mitään erikoista kuulunut.

      Kaupat, apteekki, kirjasto, pizzeria, kioski sijaitsevat aivan lähellä ja keskiviikkoisin voi käydä seurakunnan järjestämässä äiti/lapsi kerhossa kirjaston vieressä. Koululta löytyy myös mammoille tarkoitettu kahvila, entinen nuoriso tila.
      Kevätkumpu ykkösessä on iltapäiväkerho. Kevättuulen päiväkoti aivan ihana paikka lapselle. Oikeasti lapsista välittävät hoitajat! Perhepäivähoitajia löytyy myös.

      Tervetuloa vain! :)

    • .....................

      kevätkumpu on ihan rauhallista seutua. Ykköseen en muuttaisi..huhuja kuultu, että juoppoja olisi siellä, mutta en varma asiasta.
      Kolmosesta löytyy kiva leikkipuisto lapsille.

      • koo yks

        No ei o pahemmin näkyny. Mitä nyt joskus kaupalla krapulaisia aamukaljanostajia.

        Koiran kanssa kierelty kusilenkillä milloin mihinkin aikaan ja eipä ole juopuneita paljo näkyny.


    • muuttamassa

      Mihin olette muuttamassa? Rivariin vai kerrostaloon, mihinkä päin kolmosta, kolmosestakin löytyy eroja...

      • muuttamassa

        lohentie 9.elikkäs kerrostaloon.
        muutto varmistui ja muutamme sinne helmikuun alussa.


      • perhe kolmosesta
        muuttamassa kirjoitti:

        lohentie 9.elikkäs kerrostaloon.
        muutto varmistui ja muutamme sinne helmikuun alussa.

        Lohentie tietääkseni ihan ok aluetta. Talot vain aika kuppasia ainakin ulkoa päin ja vuokra kallis. A-asunnoilla halvemmat asunnot.


      • ?????????
        perhe kolmosesta kirjoitti:

        Lohentie tietääkseni ihan ok aluetta. Talot vain aika kuppasia ainakin ulkoa päin ja vuokra kallis. A-asunnoilla halvemmat asunnot.

        Voisivat tehdä joo jotain niille taloille. Pilaavat maiseman. Samoin se puisto, liukumäessä törröttää ruuveja pystyssä. Miksi kukaan ei puutu??? Eikö jonkinlaisia tarkastuksia pitäisi tehdä, että telineet ja keinut ovat turvallisia?? Veroja maksetaan, mutta mihin kaupungin rahat?


      • ????????? kirjoitti:

        Voisivat tehdä joo jotain niille taloille. Pilaavat maiseman. Samoin se puisto, liukumäessä törröttää ruuveja pystyssä. Miksi kukaan ei puutu??? Eikö jonkinlaisia tarkastuksia pitäisi tehdä, että telineet ja keinut ovat turvallisia?? Veroja maksetaan, mutta mihin kaupungin rahat?

        väärä instanssi valittaa risoista leikkipuistoista, ei varmalla korjaannu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      73
      3246
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2545
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2176
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2105
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      2012
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1624
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1610
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1293
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1218
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1113
    Aihe