Olemme menossa 3- ja 7- vuotiaiden lasten kanssa päiväksi Tukholmaan helmikuussa. Viime reissulla kävimme Junibackenissa, joka oli kiva paikka, mutta minne nyt? Millainen uimahalli Tukholmassa on ja missä? Vinkkejä siis kaipaan...
Lasten kanssa Tukholmassa
8
3176
Vastaukset
- montakin
mutta kaikissa halleissa ei ole lasten allasta.
Tässä ehkä mukavin ja helpoin löytää:
http://www.vanadisbadet.com/- talvella halliin
Muuten jees, mutta maauimalat on auki ruotsissakin vain kesäisin.
- Karhu-äiti
Me olemme suunnitelleet tällä kertaa menevämme tutustumaan ainakin Vasa-laivaan 7-vuotiaan vesselimme kanssa:
http://www.vasamuseet.se/InEnglish/international/Finnish.aspx - Hetalotta
Onko joku käynyt Tukholman sivuilla mainostetussa Kungens kurvassa? Onko se vain joku ostoskeskus vai onko siellä oikeesti jotain seikkaulua ja aktiviteetteja. Muutakin kuin joku sporttikeskus jossa spinniä ja aerobiciä...
- Tukholmassa 40 vuotta
on paikan nimi ja nykyään alue on kasvanut valtavaksi ostoskeskukseksi. Alueelta löytyy mahdoton määrä liikkeitä, Ikean alkuperäinen myymälä (vuodelta 1965) niistä ensimmäinen ja tunnetuin. Kungens kurva on pohjoismaiden suurin ostoskeskus. Noin 15 miljoonaa asiakasta vuosittain. Aivan vieressä sijaitsee Skärholmenin asutusalue ja sen oma suuri kauppakeskus.
Ei siellä mitään huvittelua löydy, mitä kauppoja ja ravintoloita ja kahviloita.
Kungens kurva sai nimensä kun kuninkaan auto luistui ojaan siinä maantien mutkassa vuonna 1946. Tässä kuva siitä:
http://sv.wikipedia.org/wiki/Bild:Kungens_Kurva_1946.jpg - Hetalotta
Tukholmassa 40 vuotta kirjoitti:
on paikan nimi ja nykyään alue on kasvanut valtavaksi ostoskeskukseksi. Alueelta löytyy mahdoton määrä liikkeitä, Ikean alkuperäinen myymälä (vuodelta 1965) niistä ensimmäinen ja tunnetuin. Kungens kurva on pohjoismaiden suurin ostoskeskus. Noin 15 miljoonaa asiakasta vuosittain. Aivan vieressä sijaitsee Skärholmenin asutusalue ja sen oma suuri kauppakeskus.
Ei siellä mitään huvittelua löydy, mitä kauppoja ja ravintoloita ja kahviloita.
Kungens kurva sai nimensä kun kuninkaan auto luistui ojaan siinä maantien mutkassa vuonna 1946. Tässä kuva siitä:
http://sv.wikipedia.org/wiki/Bild:Kungens_Kurva_1946.jpgkuulla oikeen konkreettisia juttuja ihmiseltä joka tietää! Ihana viesti!
Pikku tovi on kulunu tässä kun luen viestiketjua, mutta tuo outlet ja ikeakin kiinnostaa. Olen kuullut, että sinne menisi ilmainen bussikuljetus, pitääkö paikkansa? Jos vaikka yritettäis mennä vähän vanhempienkin ehdoilla... - lililalli
Hetalotta kirjoitti:
kuulla oikeen konkreettisia juttuja ihmiseltä joka tietää! Ihana viesti!
Pikku tovi on kulunu tässä kun luen viestiketjua, mutta tuo outlet ja ikeakin kiinnostaa. Olen kuullut, että sinne menisi ilmainen bussikuljetus, pitääkö paikkansa? Jos vaikka yritettäis mennä vähän vanhempienkin ehdoilla...Aquarium?akvaario djurgårdenilla on mukava paikka. Ei mikään suuri, mutta ihan näkemisen arvoinen.
Vasa-museokin on ihan lähellä sitä, jos haluaa useammassa kohteessa vierailla. (samoin junibacken, mutta siellä ette aikoneet käydä.)
- paljon kivaa tekemistä
Kannattaa suunnitella pvää vähän etukäteen niin saa parhaiten irti. Säävarauksella Djurgården ainakin voisi olla kiva lapsille. Sinne pääsee helposti bussilla nro 47, menee ihan non-stoppina ja pysäkit esim NK:n edessä molempiin suuntiin.
Tukholman kaupingin nettisivut on kattavat, sieltä löytyy kaikkea. Ostakaan bussilipuiksi sarjalippu (remsa), joka maksaa 160 SEK tai jos vierailette usemmassa museossa tai nähtävyydessä, tukholmakortti.
Et kertonut olettko vain yhden pvän vai kenties pidempään. Liikaa kun ei kannata ahnehtia, vaan vaikka suunnitella yksi 'nähtävyys' / pvä ja loppu aika vaikka shoppilua, ruokaa ja kävelyä kaupungilla.
Tukholma on valtavan kaunis kaupunki vanhoine rakennuksineen, kannattaa siis poiketa vähän sivukaduillekkin eikä aina esim sergelin torin / drottningatanin suorille :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4104642Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1221835- 1441586
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko751315Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151146Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔771132Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise131069Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään671016- 38980
- 66972