Linkkejä, kun täällä...

on tapana jaella:

4

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • steinerismus

      Steinerin ajatuksiin paremmin tutustuneet tietävät myös miehen luoneen rotuteoriansa. Tässä hieman ajateltavaa, sillä vanhempien on myös toki hyvä tietää minkälainen ajatusmaailma lasten koulun taustalla on...
      http://maalainen.blogspot.com/2004/07/sataa-sataa.html

      • hyvä linkki?

        Klikkasin linkin auki ja sieltä tuli esiin kirjoitusta, joka oli sellaista asian ja ajatusten sekamelskaa ja puuroa, että ihmettelen pääsekö noilla kyvyillä kirjoittaja edes kadun yli hengissä.


      • ............

        ainakin tuon linkin keskustelun viimeinen, tervejärkinen kommentti.


      • Steinerkoululaisten äiti
        ............ kirjoitti:

        ainakin tuon linkin keskustelun viimeinen, tervejärkinen kommentti.

        suosittelit lukemaan tuon viimeisen kommentin. Aloin nimittäin lukea sitä alkutekstiä sillain harppoen, mutten loppuun asti olisi lukenut edes sillain. Se oli kuitenkin niin paljon sitä mitä tälläkin palstalla saa ihan riittävästi lukea.

        Viimeinen kommentti oli kyllä juuri sitä, mitä itsekin ajattelin.

        Sen olen aina halunnut tietää, miten tuo rasismi tulee esille steinerkouluissa. Ja nyt siis yleistän, koska toinenkin osapuoli on täällä sitä aihetta yleistänyt.
        Onhan rasismia ympäri maailmaa ja miksei mihin tahansa kouluun voi eksyä rasistista opettajaakin. Oli niissä "normaaleissa" peruskouluissakin, joita itse olen käynyt. (Oli niissä lähenteleviä, hulluja puukonheittelijöitä, pervoja, epäoikeudenmukaisia, hiukka yksinkertaisia jne. opettajiakin.) Mutta yksittäisen henkilön perusteella ei mielestäni voi siten leimata koko koulua ja kaikkia steinerkouluja rasistisiksi, kuten nyt näyttää tapahtuneen. Joo, tiedän... Kysehän nyt onkin Steinerin rasistisuudesta, mutta siihen vedoten nyt vain on tehty myös nykyisistä opettajista rasisteja.
        Ihmeen hyvin lasteni koulussa viihtyy paljon myös meitä "kalpeanaamoja" tummempikin ihoisia lapsia. Tuskinpa he rasistien seurassa kauan kestäisivät.

        Maailma muuttuu ja kehittyy ja niin on käynyt väistämättä myös steinerkouluille. Tuskinpa olisin valinnut lapsilleni steinerkoulua, jos siellä meno olisi pysähtynyt Steinerin tapoihin ja mielipiteisiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      40
      11724
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      33
      4679
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      251
      2827
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      146
      2613
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      112
      1702
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      14
      1071
    7. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      209
      852
    8. Et olisi niin epävarma,

      olisit varmempi, ihastuisin suhun enemmän...
      Ikävä
      82
      840
    9. En luota sinuun

      en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv
      Ikävä
      62
      776
    10. Puualan yrittäjä

      Kuka mahtaa olla? Eikö tuhkaa saa levittää metsään?
      Kauhava
      10
      748
    Aihe