Linkkejä, kun täällä...
4
717
Vastaukset
- steinerismus
Steinerin ajatuksiin paremmin tutustuneet tietävät myös miehen luoneen rotuteoriansa. Tässä hieman ajateltavaa, sillä vanhempien on myös toki hyvä tietää minkälainen ajatusmaailma lasten koulun taustalla on...
http://maalainen.blogspot.com/2004/07/sataa-sataa.html- hyvä linkki?
Klikkasin linkin auki ja sieltä tuli esiin kirjoitusta, joka oli sellaista asian ja ajatusten sekamelskaa ja puuroa, että ihmettelen pääsekö noilla kyvyillä kirjoittaja edes kadun yli hengissä.
- ............
ainakin tuon linkin keskustelun viimeinen, tervejärkinen kommentti.
- Steinerkoululaisten äiti
............ kirjoitti:
ainakin tuon linkin keskustelun viimeinen, tervejärkinen kommentti.
suosittelit lukemaan tuon viimeisen kommentin. Aloin nimittäin lukea sitä alkutekstiä sillain harppoen, mutten loppuun asti olisi lukenut edes sillain. Se oli kuitenkin niin paljon sitä mitä tälläkin palstalla saa ihan riittävästi lukea.
Viimeinen kommentti oli kyllä juuri sitä, mitä itsekin ajattelin.
Sen olen aina halunnut tietää, miten tuo rasismi tulee esille steinerkouluissa. Ja nyt siis yleistän, koska toinenkin osapuoli on täällä sitä aihetta yleistänyt.
Onhan rasismia ympäri maailmaa ja miksei mihin tahansa kouluun voi eksyä rasistista opettajaakin. Oli niissä "normaaleissa" peruskouluissakin, joita itse olen käynyt. (Oli niissä lähenteleviä, hulluja puukonheittelijöitä, pervoja, epäoikeudenmukaisia, hiukka yksinkertaisia jne. opettajiakin.) Mutta yksittäisen henkilön perusteella ei mielestäni voi siten leimata koko koulua ja kaikkia steinerkouluja rasistisiksi, kuten nyt näyttää tapahtuneen. Joo, tiedän... Kysehän nyt onkin Steinerin rasistisuudesta, mutta siihen vedoten nyt vain on tehty myös nykyisistä opettajista rasisteja.
Ihmeen hyvin lasteni koulussa viihtyy paljon myös meitä "kalpeanaamoja" tummempikin ihoisia lapsia. Tuskinpa he rasistien seurassa kauan kestäisivät.
Maailma muuttuu ja kehittyy ja niin on käynyt väistämättä myös steinerkouluille. Tuskinpa olisin valinnut lapsilleni steinerkoulua, jos siellä meno olisi pysähtynyt Steinerin tapoihin ja mielipiteisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee693090Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."251950Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2721543Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.991515Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2601186Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki261078Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201054Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin791036En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711030- 981003