En ole koskaan imettänyt vauvaani joka on nyt 6kk.
Monet äidit paheksuvat tätä asiaa ja pitävät minua huonona äitinä kun annan korviketta.
En kutienkaan itse ota kommentteja kuuleviin korviin koska NANNIA syömälläkin vauvasta tulee normaali.
Monet äidit paheksuvat tätä asiaa ja pitävät minua huonona äitinä kun annan korviketta.
En kutienkaan itse ota kommentteja kuuleviin korviin koska NANNIA syömälläkin vauvasta tulee normaali.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Jos maitoa tissistä tulee kuuluu se vauvalle. Vaimoni on imettänyt kaikkia kolmea mukulaamme yli vuoden, ja terveitä ja vahvoja ovat kaikki. Kyllä nänniä imemällä tulee vielä terveempiä ja vastustuskykyisempiä lapsia!
Anna muksulle tissi suuhun!
Perustele jotenkin, miksi et vauvalla tissiä anna?
Isäthän nämä asiat tietääkin! Mitäs jos alkaisit itse imettämään!
Olipas surkea puolustautuminen :-(
Jos isäkin tietää asian oikean laidan,
kuinka joku äiti voi olla noin pihalla?
Onko sinun mielestäsi ainut ja oikea tapa että vauvan pitää saada rintamaitoa?
Korvikkeista ei löydy vasta-aineita joita löytyy äidinmaidosta.
Vasta-aineet suojelevat vauvaa eri taudeilta. Suojaus heikentyy jos vauva ei saa riittävästi rintamaitoa. Vauvan olisi syytä saada tarvittava määrä rintamaitoa joka päivä. Lisäksi voi sitten antaa korviketta.
Tämä on syytä pitää mielessä imettämisen suhteen.
Älä sinä mies tule sanomaan mitä naisen tulee rinnoillaan tehdä.
Ihan sama se on vaikka juottaa omaa maitoa tuttipullosta, jota on niihin lypsänyt. Vauva saa sitenkin äidin maitoa ja olla sylissä.
Meillä eka muksu ja pidin paussia välillä muutamanpäivän imetyksestä niin siitäkös äijä riehaantui, "että kannattaa imettää" ja imettänyt olen sen jälkeen hampaat hirvessä mutta lapsen parasta ajatellen :) Kun en ole mitään imetys intoilijoita itse! Mutta kukin saa ihan itse päättää haluaako lapselle parasta vai jotain muuta. Ei se ole niin pitkä aika mitä lasta pitää imettää niin ei pitäisi olla hankala asia imetys. esim: Ja monet äidit pystyvät olemaan tupakoimatta raskauden aikana 9kk niin sitä voisi verrata imetykseen, että aina pystyy vaikkei haluisikkaan, kun se on kumminkin niin lyhyt aika!!!
Asiat eivät ole aina ihan noin yksinkertaisia. Esimerkiksi minulta tulisi, mutta en imetä. Joudun kyllä pumppaamaan maitoa pois. Syitä miksi nainen ei imetä voi olla monia ja asioista tietämättä ei kannata moittia.
Itselläni imettämättömyyteen syy on lääkityksessä. Raskauden aikana todettiin syöpä ja käyn nyt sytostaattikuureilla. Pahoinvointilääkkeet saavat maidon suoraan pursumaan rinnoista, mutta en imetä, miksiköhän?
Eihän siinä mitään jos on jokin syy muu kun "ei huvita".
ei imetä, joten älä lotkauta korviasi millään tuollaisilla kommenteilla. Itselläni vauva 3 kk ja nännit olleet alusta asti verillä ja ajattelin tässä aloittaa jo lisäruoan antamisen ja seuraavan kohdalla harkitsen tarkkaan, että imetänkö ollenkaan.
Korvikeruoalla kasvaa aivan yhtä terve lapsi kuin muutenkin. Ja joskus ennen vanhaan ei olla edes imetetty kovin pitkään. Kuukausi tms.
Kokeile.
minä jouduin lopettamaan imettämisen kun vauva oli 3 kk johtuen siitä että mulle todettiin sairaus vuosi sitten joka ei parane ilman lääkitystä ja se lääke on niin vahvaa etten halua sen joutuvan taas vauvan suuhun. se on triptyl lääke joka on hermokipuun. en pystyisi edes istumaan kunnolla ilman sitä lääkettä. toinen lapsi jo joten lapsiluku jää tähän. raskausaika oli aika kamala kun en voinut syödä lääkettä.vauva on saanut korviketta 2 kk ja kasvaa tosi hyvin eikä ollut kipeä
Itse täällä taistelen imetyksen kanssa ja syyllistän itseäni, kun se ei onnistu. Olen niin pettynyt itseeni ja pelkään, että oppiiko vauvani rakastamaan minua, kun ei saa olla rinnallani. Nannia kuluu, kun poikakin niin iso ja nälissään saa raivarit, etei edes suostuisi imemään vaikka maitoa valuisi. Et usko kuinka ihanaa oli lukea viestisi, en siis ole yksin! Ja nuo isäthän ne onkin parhaita kommentoimaan, siitä vaan yrittämään.
Aloittaja, miksi siis kirjoitat tänne palstalle? etkö ymmärrä palstan aihetta? Taidat olla vähän tksinkertainen, kun et ymmärrä lukemaasi, etkä ymmärrä antaa lapselle sitä ruokaa, mikä olisi ollut hänelle parasta.
Äidinmaidosta vauvaa saa niitä vasta-aineita mitä korvikkeesta ei löydy. Se kannattaa pitää mielessä. Pari kertaa päivässä pitäisi ainakain saada rinnasta. Loput voi sitten antaa korvikkeena.
Kannattaa ainakin tutustua.
http://imetystukilista.net/
"NANNIA syömälläkin vauvasta tulee normaali."
Mikä sitten on normaali?
On varmaan hienoa olla noin tietämätön ja typerä?
Luepa tuolta
http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=view&id=59&Itemid=165
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_haku=%E4idinmaidon&p_artikkeli=sae48000
väitätkö nyt että kaikki korvitta syövät lapset on epänormaaleja????
"normaaleja" ja "ihan yhtä hyvää".
KORVIKE on äidinmaidon korvaava tuote.
Ei siis yhtä hyvä.
Tiedättekö muuten, että imetyksestä on hyötyä myös äidille?
Lukeekaapa huviksenne tuolta:
http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=view&id=59&Itemid=165
Mikä ihme imetysmafia täällä riehuu. Jokaisella on omat mielipiteet asiaan eikä sen perusteella voi tuomita toista.
Se että antaako lapselle korviketta tai imettää niin ei vahingoita ketään ei edes sitä lasta!
Tottakai äidinmaito olisi parempi vaihtoehto.
Tämä on imetyspalsta, ja äidinmaidon ylivertaisuus verrattuna korvikkeeseen on lääketieteellinen fakta.
Jos et kestä sitä, on parempi mennä korvikemutsit palstalle.
Siellä saatte vapaasti halveksua äidinmaitoa ja imettäviä äitejä.
Tottakai äidinmaito on parempaa kuin korvike, mutta samallalailla oma lapseni on kasvanut vaikka korvikkeella on kasvanut.. Ellei siitä sitten ala muodostumaan jotenkin vähä-älyisempi yms sen takia kun ei ole tissiä saanut, täytyy seurailla =)
On ihan omasta päästä kiinni miten nuo imetysvauhkoilijoiden haukut ottaa, jokaisen oma asia kuinka kauan imettää vai imettääkö ollenkaan.. Ehkäpä olen muiden mielestä huono äiti sen takia kun en imetä, itse tiedän kumminkin että olen omalle lapselleni paras mahdollinen äiti..
Äidinmaidon vasta-aineet suojelevat vauvaa tulehduksilta ja taudeilta. Vasta-aineita ei löydy korvikkeista.
Lapsi saattaa sairastua helpommin jos ei saa äidinmaitoa. Epäsuorasti saatat siis vahingoittaa lastasi!!!
tällä palstalla teilataan henkilö, joka kyseenalastaa imetyksen ja muutenkin mitä olen seuraillut palstaa, niin täältä löytyy kaikkein ilkeimmät äidit.
En ihmettele jos äidit kieltäytyy imetyksestä, kun se saa näköjään ihmisen ilkeäksi ja joskus jopa tekee ääliöksi.
"En ihmettele jos äidit kieltäytyy imetyksestä, kun se saa näköjään ihmisen ilkeäksi ja joskus jopa tekee ääliöksi."
Tuskin kuitenkaan tällä keskustelupalstalla niin suurta vaikutusta ihmisten imettämiseen ja imettämättömyyteen ole.
Kyllä se imettämättömyys ja kouluttamattomuus ( www.ktl.fi/halsa2000/julkaisut/lister.pdf ), tai jopa typeryys, taitaa enemmän kulkea käsi kädessä ihan luonnostaan :-/
Valitettavasti....
Niin normaali kyllä tulee, mutta et ilmeisesti ole perillä imetyksen vaikutuksista vauvaan?
ehkä noin kuukauden verran ja se oli yhtä tuskaa koko touhu. Ihmettelin vaan,että miks kaikki hehkuttaa niin paljon imettämisetn puolesta. Seuraavan kohdalla en edes elättele toiveita, että imetys onnistuisi, haluisin vaan päästä siitä mahdollisimman nopeasti.
Ensimmäinen kuukausi (noin) oli tuskaa itsellänikin, mutta tiesin että alku on aina hankalaa - onhan se niin iso asia! Ja kyllä kannatti kestää.
Kaikkihan pitää ollan niin helppoa, mennään siitä, mistä aita on matalin, vaikka kyse on lapsen tulevaisuudesta ja terveydestä! Olis varmaan kannattanut tehdä abortti tai vaikka käyttää kumia, jos on noin itsekäs. Meinaat vielä tehdä lisää lapsia??? Kyllä se imetys taitaa olla hankalaa alussa kaikilla, so what?
Ethän sinä tiedäkään imetyksen ihanuudesta mitään, kun olet iskenyt hanskat tiskiin... Haloo.
Että ei olisi saanut edes lasta tehdä? Aika pahasti sanoit vaikka et kyseistä ihmistä tunne (enkä minäkään). Kaikilla on varmasti hankalaa imetyksen alkutaipaleella, mutta kaikilla ne ei kuitenkaan helpota...
Eihän täällä kukaan väitä että kaiken pitää olla helppoa, vai väittääkö? Äidinmaito on parasta RAVINTOA, mutta joskus muut syyt menee edelle. Joskus on parempi olla imettämättä ja joskus ei ole edes vaihtoehtoa.
Mutta, meitä on moneen junaan ja monta jää vielä asemallekkin. Eihän me voida aina ymmärtää miten asiat toisella voi olla?! Voidaan keskustella ja jakaa mielipiteitä, mutta ei kuitenkaan sanoa esimerkiksi että "olisi kannattanut tehdä abortti". Kyllä sellainen pistää vihaksi!
T:Sivusta seurannut imettäjä ja pulloruokkija
Ei pidä uhota tyyliin että "minä en imetä enkä tule koskaan imettämään", vaan voi asiallisesti kertoa että imetys ei syystä tai toisesta onnistu. Jokainen varmasti ymmärtää asian. Tuollainen turha uhoaminen voi jättää pois.
"Äidinmaito on parasta RAVINTOA, mutta joskus muut syyt menee edelle."
Puutunpa vaihteeksi tähän, kun juuri tämä asia tuntuu (imetystä vähätteleville) olevan kovin vaikea ymmärtää. Imetys EI OLE pelkkää ravinnon antamista ja saamista, vaan myös hyvin paljon muuta: kokonaisvaltaisesti vauvan fyysiseen JA psyykkiseen kehitykseen vaikuttavaa.
Korvike on sitä ravintoa. Tai ravinnon korviketta ;)
En vähättele todellakaan imetystä. Meille imetys oli "vain ravintoa" ja hyvää sellaista, mutta muuten se haittasi minun ja vauvan suhdetta. En kokenut hyviä tunteita imettäessä, myös vauva oli todella kireä ja hermostunut. Imetyshetket olivat todella epämiellyttäviä ja tekivät kipeetä. Siis TODELLA kipeetä. Kaiken tämän keskellä maito alkoi loppua ja samoin oma jaksaminen joten siirryimme korvikkeisiin.
Omalla kohdallani oli parempi olla imettämättä sillä se sai aikaan sellaisia tunteita joita rakastavalla äidillä ei pitäisi olla... olin todella väsynyt :(
En halua pahoittaa kenenkään mieltä näillä kommenteilla, enkä ole imetystä vastaan. Tiedän sen hyödyt ja aijoin sitä taas seuraavan lapseni kanssa yrittää.
Täytyy vielä sanoa että imettämättömyys kuuluu myös imetykseen, mutta ei sitä täällä tarvitsisi koko ajan hehkuttaa. Korvikemutseille on oma sivu jossa asioita voi purkaa. Siellä saa myös tukea imetykseen, ihan oikeasti. Nimittäin siellä saa keskustella ilman pelkoa syyllistämisestä täysimetyksestä, osittaisimetyksestä ja pulloruokinnasta. Täällä voi kyllä varmasti omia mielipiteitä sanoa, mutta rajansa kaikella...
T: sivusta seurannut imettäjä ja pulloruokkija