Pillereiden lopetus ja oireet

Jätin pillerit pois joulukuun alussa. Nyt menossa kp 31. Minkälaisia "oireita teille on tullut pillereiden lopettamisesta? Mä olen ainakin huomannut, että hiukset rasvoittuu vielä entistäkin nopeammin, myöskään iho ei ole enää niin kuiva, onneksi ei kuitenkaan ole näppyjäkään. Söin yasmine-pillereitä 6 vuotta. Vauvaa kovasti toivotaan, mutta en usko etä vielä ekalla kierrolla olisi tärpännyt.
4491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No tuota, mä lopetin pillerit n.2kk sitten. Mulla oireena oli lähinnä laihtuminen:) Siis pari kiloa vaan mutta kyllä se helpotti oloa kummasti, vaikka en olekkaan lihava/ylipainonen koskaan ollutkaan. Sitten mulla on oli sitä että rinnat kipeyty..mutta siinä ne oireet sitten onkin olleet...ja nyt ei oo ollu sitten niin mitään oireita.

Äänestä

Jätin pillerit juhannuksen tiennoilla (07). Minulla oli myös Yasminit. Ensi alkuun olin hirveen itkuherkkä hormoonihirviö ekat 3 kuukautta. Sittemmin se tasoittui mutta hiukset ja iho alkoivat rasvoittumaan.
Sellaista mulla. Ai niin, ja alkuun tosiaan rinnat kipeytyi ennen menkkoja kosketusherkiksi ja nöpöttivät koko ajan. Vähän lohtua miehelle niiden mun raivarien lomassa. ;D

Äänestä

moi!
mä jätin joulukuun puolessavälissä pillerit pois ja nyt on kp 23. Itse söin Yasmineja 7 vuotta. Mulla on nyt ollu maha toista viikkoa jatkuvasti kipeä ja taisi heti kierron alussa tulla kasvoihin ei toivottuja finnejä... Jos ovuloin silloin kun piti, sillon oli ihan mielettömän kipeet nännit..mutta nyt jo helpannut. Pää on ollut myös tän viikon kipee. Mutta tosiaan oon ekalla kierrolla ja vasta kp 23, joten en tiedä mitä tästä tulee.. luultavasti vaan hormonit heittelee. Salaa tietysti toivoo...

Äänestä

Minä käytin pillereitä (Mercilon) melkein 4 vuotta. Kun lopetin, aluksi tuli muutamana päivänä niin hirveä päänsärky että ei kyllä mitään rajaa. Lisäksi iho ja hiukset rasvoittuu nyt tosi nopeasti ja rinnat "nöpöttää" koko ajan. Rinnat on olleet tuollaiset jo 3 kk, onkohan tämä nyt pysyvä olotila ;)!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


saara kirjoitti:

Jätin pillerit pois joulukuun alussa. Nyt menossa kp 31. Minkälaisia "oireita teille on tullut pillereiden lopettamisesta? Mä olen ainakin huomannut, että hiukset rasvoittuu vielä entistäkin nopeammin, myöskään iho ei ole enää niin kuiva, onneksi ei kuitenkaan ole näppyjäkään. Söin yasmine-pillereitä 6 vuotta. Vauvaa kovasti toivotaan, mutta en usko etä vielä ekalla kierrolla olisi tärpännyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu