Onko furunkuloosi perinnöllistä?
Furunkuloosi
4
525
Vastaukset
- minä vaan...
Uskoisin, että ei ole perinnöllistä vaikka jotkut rodut ovatkin alttimpia saamaan furua. Meidän toisella bullilla ollut muutaman kerran ja helppo- ja noprahoitoinen vaivahan tuo oli. Tulee oman käsitykseni mukaan ennemminkin ns. olosuhteista esim. likaa tai kosteutta jäänyt varpaanväliin muhimaan ja aiheuttaa tulehduksellisen reaktion. Meillä hyvissä ajoin molemmilla kerroilla puututtu asiaan, eikä olla tarvittu edes antibiootteja eikä ole kyllä uusinutkaan kovin helposti.
- terristi
lienee kyllä jossain määrin perinnöllistä. Erittäin hankala sairaus, helposti krooninen ja uusiutuu todennäköisesti. Yksi suurimpia mahdollisia aiheuttajia on ruoka, mutta furunkuloosia tulee muustakin.
http://www.lansirannikonelainklinikka.net/html/furunkoloosi.PDF
- .......
Enemmän sanoisin sen johtuvan ruokinnasta. Eli luonnonmukaisella ruokinnalla sitä et saa sitä kovinkaan helposti tulemaan.
Ennenvanhaan puhuttiin ja epäiltiin,että se on joku pöpö elimistössä,joka aiheuttaa.Mikä tai miksi,sitä ei tiedä.
Helpompi muoto on allergiaperäinen,joka on useinmiten kysessä.Useinmiten nimenomaan ruoka-aine allergia.Pelkkä ruokinnanmuutos ei välttämättä auta,esim.teollisesta raakaruokintaan tai kotiruokaan,koska saman oireilun aiheuttaa allergisoiva aine,oli se missä muodossa.Eli allergian aiheuttaja olisi selvitettävä.
Lika ja kosteus pahentaa.Itsessään lika ja kosteus ei aiheuta furua,vaan se alttius siis pitää olla kts.yllä oleva teksti.
Se sitten onko perinnöllistä,on tai ei.Riippuu mistä johtuu.Allergiat saattaa olla perinnöllisiä,joten sitä kautta voi sanoa.Tosin ei allergiatkaan aina ole.
Toisaalta jos ajattelee,että furua on joissakin roduissa tyypillisenä,voi olettaa,että olisi jonkin sortin perinnöllisyys mukana,koska se siellä pyörii.Suoraa periytyvyyttä ei välttämättä tuossa peilaten välttämättä tarvi olla.
Mutta kuten sanoin,riippuu furusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1387627Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.282928Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa
Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole3261789Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422681475Kerrostaloihin ilmalämpöpumput
Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih1151273- 1001159
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1371072Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa
Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com19966Kirkonkylän puliveivarit
Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j20936Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille
Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.82921