Disflatyl

*******

Kaipaisin apua Disflatylin käyttöön, eli vauvalla on koliikki ja pitäisi sitä yrittää helpottaa. Miten te muut jotka täysimetätte olette antaneet tän lääkkeen? lypsättekö ensin ja se sitten pulloon vai miten?? kun ohjeessa neuvotaan pulloruokinnan yhteydessä??? Ja oletteko muuten saaneet apua tästä kyseisestä lääkkeestä?

8

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pukkaa :)

      minä olen laittanut tipat lusikkaan ja siitä sujauttanu suuhun ennen imetystä. hyvin on onnistunu. helpompaa ku vertaan siihen että ensi lypsetään pulloon ja sinne tipat ja sit siitä syötetää. kannattaa kokeilla laittaa lusikkaan ja antaa siitä ennen imetystä

      • ....

        Puristan pari tippaa maitoa lusikkaan ja siihen tipat. On olleet hyödyksi hyvinkin vatsavaivaisellamme.


    • meillä

      Lusikkaan ja suuhun ja maitoa perään!

    • Milian Ei.Kirj.

      Olethan tutkituttanut, ettei vauvallanne ole maitoallergiaa? On kamalan yleistä nykyään.

      Meille hoettiin monia kertoja putkeen neuvolasta, että vauvallamme on "vain koliikkia" ja että "itkut loppuu yleensä 3kk iässä". Mutta mitäpäs jos ei lopukaan ja kyse on maitoallergiasta? Tai muusta vaivasta?
      Me olimme 4vkon kiljumisen jälkeen niin poikki, että haistatin neuvolaan pitkät ja marssin päivtystykseen. Saimme apua jo seuraavana päivänä lasten polilta.

      Disflatyl tai Culpaton, molempia annoin niin, että syötön yhteydessä heti alkuun tiputin 2 tippaa tutin kärkeen ja pullo suuhun. Sitten syötön välillä 1.röyhtäytyksen jälkeen toiset 2 tippaa perään. Meillä toimi paremmin näin ilmavaivojen kannalta; vähensi rupsuttelua jonkun verran.
      Huutoon se ei vaikuttanut mitenkään. Itku alkoi hetki ruokailun jälkeen ja jatkui tuntitolkulla...kakkaaminen sattui myös pahasti.

      Meillä Cuplaton jäi kokonaan pois allergian toteamisen jälkeen, enkä ole huomannut mitään pahenevan sen takia. Kunnollinen röyhtäyttäminen monta kertaa syötön aikana on paras lääke.

    • Milian Ei.Kirj.

      Tiesithän, että koliikkivauvan kipuja voi koittaa helpottaa esim. Panadol-supoilla tai litkulla?
      Hämmästyttävää kyllä, minä en llöytänyt tätä tietoa kuin vasta vahingossa...kukaan, ei neuvolasta eikä lääkäristä, neuvonut kokeilemaan.
      Vauvan iästä ja koosta riippuen kysy annostusohje kuitenkin lääkäriltänne.

    • paljon meitä

      Meillä Disflatyl auttoi paljon, se on vieläkin käytössä, vaikka typy on jo 9kk. Itkut alkaa, jos jättää pois...

      Eli olen tiputellut lusikkaan ja rintaa perään. Nykyään menee jo soseiden seassa. Jos Dislflatyl auttaa ja poistaa itkut, ei varmaankaan tarvitse tutkia sen tarkemmin. Ainakin meillä itkettiin vaan ilmavaivoja ja yöt rauhottui heti, kun alettiin käyttää Disflatyliä.

      • 678

        ...siis disflatyliä? aloitin 3 päivää sitten, enkä ole huomannut eroa? annan 10 tippaa joka imetyksellä.

        Mitkä on maitoallergian oireet, muuta kuin kova huutokohtaus...onko pieni kitinä ja ähinä m.allergiaa?


    • Liianvarovainenko

      Disflatylliä ei kannata antaa koko määrää mitä ohjeessa sanotaan, tekee kovan kakan jolloin oireet hetkellisesti helpottaa. Itse annan max 5korkeintaan 6 viemään pahimmat ilmat pois ja hymyilevä poika taattu. Kokeilemalla löysin oikean annoksen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      257
      15231
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10156
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9381
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7109
    5. 182
      6547
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6238
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5622
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4816
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      26
      1828
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      151
      1707
    Aihe