Disflatyl

*******

Kaipaisin apua Disflatylin käyttöön, eli vauvalla on koliikki ja pitäisi sitä yrittää helpottaa. Miten te muut jotka täysimetätte olette antaneet tän lääkkeen? lypsättekö ensin ja se sitten pulloon vai miten?? kun ohjeessa neuvotaan pulloruokinnan yhteydessä??? Ja oletteko muuten saaneet apua tästä kyseisestä lääkkeestä?

8

497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pukkaa :)

      minä olen laittanut tipat lusikkaan ja siitä sujauttanu suuhun ennen imetystä. hyvin on onnistunu. helpompaa ku vertaan siihen että ensi lypsetään pulloon ja sinne tipat ja sit siitä syötetää. kannattaa kokeilla laittaa lusikkaan ja antaa siitä ennen imetystä

      • ....

        Puristan pari tippaa maitoa lusikkaan ja siihen tipat. On olleet hyödyksi hyvinkin vatsavaivaisellamme.


    • meillä

      Lusikkaan ja suuhun ja maitoa perään!

    • Milian Ei.Kirj.

      Olethan tutkituttanut, ettei vauvallanne ole maitoallergiaa? On kamalan yleistä nykyään.

      Meille hoettiin monia kertoja putkeen neuvolasta, että vauvallamme on "vain koliikkia" ja että "itkut loppuu yleensä 3kk iässä". Mutta mitäpäs jos ei lopukaan ja kyse on maitoallergiasta? Tai muusta vaivasta?
      Me olimme 4vkon kiljumisen jälkeen niin poikki, että haistatin neuvolaan pitkät ja marssin päivtystykseen. Saimme apua jo seuraavana päivänä lasten polilta.

      Disflatyl tai Culpaton, molempia annoin niin, että syötön yhteydessä heti alkuun tiputin 2 tippaa tutin kärkeen ja pullo suuhun. Sitten syötön välillä 1.röyhtäytyksen jälkeen toiset 2 tippaa perään. Meillä toimi paremmin näin ilmavaivojen kannalta; vähensi rupsuttelua jonkun verran.
      Huutoon se ei vaikuttanut mitenkään. Itku alkoi hetki ruokailun jälkeen ja jatkui tuntitolkulla...kakkaaminen sattui myös pahasti.

      Meillä Cuplaton jäi kokonaan pois allergian toteamisen jälkeen, enkä ole huomannut mitään pahenevan sen takia. Kunnollinen röyhtäyttäminen monta kertaa syötön aikana on paras lääke.

    • Milian Ei.Kirj.

      Tiesithän, että koliikkivauvan kipuja voi koittaa helpottaa esim. Panadol-supoilla tai litkulla?
      Hämmästyttävää kyllä, minä en llöytänyt tätä tietoa kuin vasta vahingossa...kukaan, ei neuvolasta eikä lääkäristä, neuvonut kokeilemaan.
      Vauvan iästä ja koosta riippuen kysy annostusohje kuitenkin lääkäriltänne.

    • paljon meitä

      Meillä Disflatyl auttoi paljon, se on vieläkin käytössä, vaikka typy on jo 9kk. Itkut alkaa, jos jättää pois...

      Eli olen tiputellut lusikkaan ja rintaa perään. Nykyään menee jo soseiden seassa. Jos Dislflatyl auttaa ja poistaa itkut, ei varmaankaan tarvitse tutkia sen tarkemmin. Ainakin meillä itkettiin vaan ilmavaivoja ja yöt rauhottui heti, kun alettiin käyttää Disflatyliä.

      • 678

        ...siis disflatyliä? aloitin 3 päivää sitten, enkä ole huomannut eroa? annan 10 tippaa joka imetyksellä.

        Mitkä on maitoallergian oireet, muuta kuin kova huutokohtaus...onko pieni kitinä ja ähinä m.allergiaa?


    • Liianvarovainenko

      Disflatylliä ei kannata antaa koko määrää mitä ohjeessa sanotaan, tekee kovan kakan jolloin oireet hetkellisesti helpottaa. Itse annan max 5korkeintaan 6 viemään pahimmat ilmat pois ja hymyilevä poika taattu. Kokeilemalla löysin oikean annoksen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      940
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    7. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe