Sofia Esteri

Mitä mieltä nimestä?
4203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

yleinen. Miten olisi Sohvi Esteri?

Äänestä

Kuten sanottu, Sofia on jo niin nähty, käytetty ja loppuun kulutettu, etten itse omalleni sitä antaisi. Esteri on oikein kaunis nimi ja se taas vastaavasti tulee todennäköisesti omallekin lapselleni.

Tietysti, jos sinua ei haittaa se, että joka toinen (jep, liioittelua) tyttö nimetään nykyään Sofiaksi, niin anna mennä.

Äänestä

Vähän samoilla linjoilla aikasempien vastaajien kanssa... mutta jos tuota Sofiaa hiukan muokkaisi:

Sofianna
Sofianne
Sofiella
Sofiina
Sofie
Sofi

Esteristä en pidä hirveän paljon ( http://fi.wikipedia.org/wiki/Esteri ).

Äänestä

Sofia on ok, joskin kamalan yleinen. Nimi "Sofi" on hieman raikkaampi, eikä aivan niin yleinen.

Esteri on minulle henkilökohtaisesti hieman huvittava nimi. Tulee mieleen sanonta: "Sataa kuin Esterin *******:tä" sekä kemian tunnit ja tietyt orgaaniset yhdisteet (esterit).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jannukka kirjoitti:

Mitä mieltä nimestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu