onko apua..neuvoa antaa..olen ainut rintaperillinen.äitini,siskoni kuoli-07 joulukuussa.siskolta jäi 2 lasta.muita sukulaisia ei ole(lähi).en ole väleissä isän kanssa.ulos otossa minulla on velkaa.minut on todettu varattomaksi.miten kierrän ulos ottomiehen jos jotain perin äidiltäni.vai kannattaako minun perujako hetkellä vaatia laki osuuttani koko paskasta isää myöten...auttaako jos sanon että en halua mitään ja tahdon lahjoittaa oman osuuteni tytär puolelleni
rintaperillinen
hyljätty64
1163
0Äänestä
Vastaukset 1
Vanhimmat
Äärimmäisen vaikasti ymmärrettävää tuo tekstisi, mutta..
Edesmenneen sisaresi lapset ovat ymmärtääkseni myös rintaperillisiä, tästä en ole aivan varma.
Jos perintöä vastaanotat niin ulosottoa ja muita vastaavia vastuita et voi kiertää. Miksi edes pitäisi voida kiertää vastuut? Eikö ole parempi maksaa velka(a)nsa, vaikka sitten perintövaroilla?
Perinnöstä voi kyllä luopua ja perinnön voi myös ohjata vaikka tytärpuolelle, mutta silloin molemmat joutuvat maksamaan veroa. Eli sinä perintöveroa ja tytärpuoli lahjaveroa. Parempi on luopua perinnöstä ohjaamatta sitä kenellekään toiselle henkilölle tai ottaa perintö itse vastaan.