1.9 TDI Passat -97 keskuslukitus

Onko muilla ollut ongelmia kyseisessä mallissa keskuslukituksen kanssa? Omassa versiossani keskuslukitus toimii vaihtelevasti kuskin ovesta, mutta peräluukun lukosta tähän asti aina toiminut. Kaukosäätöinen keskuslukitus ei ole toiminut vähään aikaan.
Jos jollain vinkkejä/niksejä esim. kaukosäätöisen lukituksen korjaamiseen tai muuten asiaan liittyvää, olen tyytyväinen.
73322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

www.ultimatevw.com. Laita hakusanaksi esim. mikrokytkin.

Äänestä

Minulla on ollu 1.8 -97 Passatissa aikalailla ongelmia keskuslukituksen kanssa. Kuskinpuoleisen oven lukosta ei saa kuin sen ko. oven kiinni, muut pitää lukita takaluukusta tai pelkääjän puoleisesta ovesta. Lukitusjärjestelmä myös saattaa itsekseen avata kummatkin etuikkunat yön aikana ja samalla kaikki ovet lukosta, joten ongelma on aikamoinen.

Äänestä
  • mulla alkoi taka luukusta,ja nyt on kuskin taka ovi,ei nosta nuppia ylös,sitten vasta kun aukaiset sisä puolelta,millä järjesmällä toimii keskus lukko,ali paineella vai mangeetti venttiilillä trv ilpo

    Äänestä

alusta asti ku n. kuukaus sit sain tuon:

oikee takaovi ei aina aukee ulkopuolelta ellei ensin sisäpuolelta vedä kahvasta ensin.
vasen takaovi aukeaa keskuslukolla muttei mene kiinni.
takakontin lukko jotenki jumissa ei liikahakkaan et sais lukkoon, lukkosulat ei auta.

Äänestä
  • 1.9TDi 110hp '97

    Äänestä

  • samanlainenpa kirjoitti:

    1.9TDi 110hp '97

    VW Passat

    Äänestä

http://www.mtt-trading.fi/cat/product_catalog.php?c=9

ostin ja asensin tuollaisen vm 2000 varianttiin, jossa ei ollu kauko-ohjainta vakiona. Tilattaessa kantsii pyytää suomekielinen autokohtainen asennusohje ja ostaa korjausopas Motonetistä, jotta saa verhoilupaneelit paikkoja särkemättä irti.

Näistä kuvista on apua asennuksessa:

http://www.passatplus.de/umbauten/ffb/inpro.htm

Testattessa pitää muistaa, ettei lukko mene kiinni jos ovi on auki.

Avaimen ajonestopiiri lähtee vain taitavasti sahaamalla irti ja suomesta ajonestopiria ei helposti löydy irtotavarana. Kiinasta kylläkin webin kautta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nokkeli kirjoitti:

Onko muilla ollut ongelmia kyseisessä mallissa keskuslukituksen kanssa? Omassa versiossani keskuslukitus toimii vaihtelevasti kuskin ovesta, mutta peräluukun lukosta tähän asti aina toiminut. Kaukosäätöinen keskuslukitus ei ole toiminut vähään aikaan.
Jos jollain vinkkejä/niksejä esim. kaukosäätöisen lukituksen korjaamiseen tai muuten asiaan liittyvää, olen tyytyväinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu