Törmäsin Münichin kentällä ensimmäistä kertaa tähän, eli olin ostamassa kartsaa röökiä ja myyjä kysyi minkämaalainen olen. Vastasin että Suomesta ja kysyi että kuuluuko Suomi EU:hun. Joo, vastasin ja nainen totesi että eu-kansalaisille ei myydä verovapaita tuotteita, eli tätä tupakkaa.
Mistä moinen? Olen matkustanut pääasiassa Turkkiin ja muualle ei-EU-maihin, joten vastaavaa en osannut edes odottaa.
Verovapaista tuotteista
2
397
Vastaukset
- ..Eu tuli
Eu:n sisällä ei ole verotonta myyntiä. Laivat matkalla Ruotsiin pysähtyvät Ahvenanmaalla voidakseen myydä verovapaasti tuotteita. Euroopan Unionin alueen lentoasemilla savukkeita ei myydä sisäisille lennoille verotta. Esim.Vantaalla voit toki ostaa savukkeita verovapaamyymälästä, mutta verolliseen hintaan, joka on sama kuin kaikissa kaupoissakin. Jos sinulla olisi ollut jatkolento sieltä Munchenistä Eu:n ulkopuolelle, olisit voinut savukkeet ostaa.
- ^Stuke^
Sen verran ajattelin udella, että paljonko saksassa maksaa kartsa? olisin ite lähdössä parin viikon päästä saksaan, niin tuleeko säästöä, ku vertaa Suomen hintoihin?(ranskan hinnoista en tiedä yhtään)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741