Miks te rastaletit ette voi tajuta et metsästyksellä pidetään eläin kannat terveempinä. Kun ei mitään ruttoja tuu kun ei elukoita oo liikaa.
Metsästys kannattaa
dflkfhsl
401746
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Jotenkin teitä pölvästejä pitäis voida pitää kurissa!!!
Onneks teitä nappulatukkia on niin pieni vähemmistö. Eikä teitä kukaan kuuntele vaan nauraavat teille. niin ette saa minnekkään kuria aikaan. he he hee!
Vaikka halolla ohtaan.- Muuten et tajua alkeellisintakaan luonto-ohjelmaa.
Työnnä se halko perperiis. se ois ympäristö teko.
näitä teidän hurmaavia lävistyksiä
jotka ovat kuvottavaa katsottavaa, hyvä
kun ei ole rautakanki naamasta läpi.
kumma kun ette rääky tästä lintuinfluenssasta
mitään, siinähän teurastetaan kymmeniä tuhansia
lintuja kun yhdestä linnusta löytyy sairaus,
menkää nyt perkele paapomaan näitäkin
reppanoita.
ja on turhaa alkaa kenenkään tökerön
väittämään että nämäkin taudit olisivat
ihmisten aiheuttamia sillä kaikki
influenssavirukset ovat linnuista
lähtöisin ja muuntuneet ihmisiin tarttuviksi
kuten tämä viimeisin vitsaus jolle ei
ole vastustuskykyä.
"ja on turhaa alkaa kenenkään tökerön
väittämään että nämäkin taudit olisivat
ihmisten aiheuttamia"
Tuohon kommenttiisi sanon, että ei olekkaan ihmisten aiheuttamaa, vaan sinun ja kaltaistesi aiheuttamaa, siinä on vissi ero.
vai etkö vaan yksinkertaisesti ymmärrä
lukemaasi.
on kuule vissi ja varma että tuo mitä
kirjoitin asiasta ei todellakaan ole
minun keksintöäni.
jos viitsisit perehtyä vähän
tutkimustietoihin tuostakin asiasta
ennen kuin leivot tänne typeryyksiä
mutta ne ovat kyllä sen verran
pikkutarkkaa tekstiä että tuskimpa
tuolla järjellä siitä paljon ymmärtää.
pitäs pistää köyen jatkoksi ja se on tosi
Leipo kuka leipo,mutta täyttä sontaa koko teksti ja vielä pöljempi on se,kuka lähtee sitä etiäpäin viemään,kun kaikki, jolla on älyä päässä tietävät, että joku vain ruokkii omia tarkoitusperiään ko. tekstillä. Voi, että pitää ihmisen olla sitten tollo.Jos joku kirjoittais jossain lehdes, että sä oot homosta syntynyt, niin varmaan sä uskoisit, kun se kerran lehdes on.
Sinulle myllynkivi kaulaan ja järvenpohjaan.Puli..puli..puli...
toisin ku nuo homot luonnonsuojeliat
Sinä puhut yhtä päättömiä,kuin tuo kaverisikin. taisitte olla just homoilemassa??
vaan että luonnonsuojeliat on aika homoja toisin ku metästäjät enkä oo homo
PS.lintujen ampuminen on siistii
mutta eihännoille kannataselittää kun pää on vainkaulan jatke
Katos katos,kun pää paukkaa niin kuin peräsuoli, joten siis pääsi on peräsuolenpullistuma.
On se kumma miten eläinkannat pysyivät ennen tasapainossa ja terveinä miljoonia vuosia. Vasta kun talipäiset ja heikkolahjaiset "metsästäjät" ilmaantuivat lahtaamaan, on homma mennyt perseelleen. Teidät turhat ihmiset pitäisi tosiaan kaikki toimittaa kaasukammioon, niin ihmiskuntakin tervehtyisi edes vähän.
kontrolloida tälläisten ilmiselvästi
psyykkisesti sairaiden ihmisten
kirjoittelua palstoille mutta se ei
valitettavasti onnistu,
kyllä "ihmiskunnan tervehtymisen"
pitää alkaa juuri tälläisistä yksilöistä,
juuri tämän kaltaiset ihmiset psykoosissa
pyrkivät tarkoituksellisesti aiheuttamaan
mahdollisimman paljon sekaannusta
kaikin mahdollisin tavoin.
...kairalla puukko vyöllä tallustaessasi törmännyt mammuttiin tai dinosaurukseen?, suurin osa ikinä maapallolla eläneistä eläinlajeista kuoli sukupuuttoon paljon ennen kuin ensimmäistäkään metsästäjää oli edes syntynyt
Kannattaisikohan edes opetella alkeet ennen kuin aukoo suutaan?
Kuka pölkkypää rinnastaa mammutit ja dinosaurukset? Ja tiedoksesi valopää: ihmisen toiminta aiheutti mammutin katoamisen. Ota asioista selvää, ennen kuin huutelet joutavuuksia.
Mönkineet näkyville jostai toukankolosta vasta siinä vaiheessa evoluutiota, kun nettioperaattorit on ensin keksitty.
Taisit sotkea mammutit johonkin muuhun lajiin, koska mammutit kuolivat ruohotukko suussa, siis kesken syömisensä, joko myrkkyyn tai avaruuden pakkasen tuloon jonkin meteoripyyhkäisyn jälkeen.
Ei niitä ihmiset tappanu sukupuuttoon.
Ei siellä rappiotilan homeisen pirtin nurkassa kiljutynnyrin vieressä maatessa juuri yleistieto näjemmä kartu. Varsinkin, kun kiertokoulukin jäi kesken,
Rappiopirtti, mutta kun ei oo muuta, ku eteläsuomen kaupungissa rivitalonröttelö.
Ei täällä kehtaa edes ajatellakaan kiljupönttöjä, eikä mulle tulisi mieleenkään edes rappiotilalla tehdä kiljua.-Parempaakin tekemistä löytyy.
Vai kerroitko sinä sittenkin itsestäsi?
No,olishan se pitänyt tietää jo kaikesta, että ahtaassa rivitalokommuunissahan noita älyttömyyksiä päähän sikiää. Siellähän ne kuulemma kököttäävät paskat valmiiksi housuissa peläten, milloin susi tai karhu soittaa ovikelloa kirves kädessä.
Mielipuoli.
provo.
Miksi metsästäjät eivät voi ymmärtää, että heidän toiminnallaan ei ole parantavaa vaikutusta eläinkantoihin? Eläimillä on aina tauteja ja loisia, mutta riittävä geenipooli takaa sen, että laji säilyy.
Yksilöitä vähentämällä geneettinen monimuotoisuus vähenee, joten jokainen menetetty yksilö on kadotettua geeniperimää. Geeniperimän (tai yksilöiden) väheenyttyä yli kriitisen pisteen, sattuman kautta tapahtuva (paikallinenkin) sukupuuttovaara kasvaa.
Toki oikein kohdennetulla karsinnalla runsasta kantaa voitaisiin verottaa ilman haittoja, mutta metsästäessä sellainen valikointi ei ole mahdollista.
et valikoi saaliseläintä? Hirviäkin valikoidaan, esimerkiksi yhden aikuisen yksilön luvalla voidaan tappaa kaksi vasaa. Kyllä valikointia voidaan ja pitää kehittää eteenpäin.
Mutta kysynkin sinulta: jos metsästyksessä ei voi valikoida saalista, niin kuinka kohdennettu karsinta on ylipäätään mahdollista?
Jättäkää saaliseläinten karsinta niitä ravinnokseen käyttäville eläimille, ne osaavat tehdä sen oikein. Ei ihmisen pidä mennä teutaroimaan pienillä aivoilla sellaiselle alueelle, jossa se tekee vain vahinkoa, niin eläimille, luonnolle, kuin viimekädessä myös ihmisille.
Kukaan ei voi metsästäessä valikoida saalista geneettistä monimuotoisuutta huomioiden.
Ihan pakko tässä taas mainita se, ettei metsästäjillä aina edes lajimääritys onnistu (karhu hirvenä, koira sutena, jopa toinen metsästäjä hanhena jne)... Saati oikeasti valikoiva metsästys.
Osuit aivan oikeaan. Olen kanssasi ihan samaa mieltä. Tiedänhän minä nuo metsästäjätunarit. Oli kerran yksi autiolla pellolla minuakin torrakolla osoittelemassa, kun kaikessa rauhassa siellä kävelin, muttei saanut ammutuksi, kun kännykkäni soi, eli se oli pelastukseni. Myöhemmin kertoi luulleensa ketuksi, tai supikoiraksi. Ei edes ollut mikään metsästysaikakaan.
joka juoksenteli naapurin vanhalla vainiolla
puolialastomana huitoen ja huutaen jotain
käsittämättömiä pyssymiehestä joka
mukamas yrittää ampua sinut, eihän siellä
herrajestas näkynyt muita ja kun yritimme
saada sinua kiinni ryntäsit helvetinmoiseen
raviin reuhaten ja huitoen niin ettei
kukaan loppujen lopuksi olisi tohtinut
tarttua sinuun.
missä olet nyt?
lähetän sinulle heti apua.
Ai jaa, että sielläkö on sitten toinenkin metsästäjä, joka ihan itse tunnustaa tekosensa. Yrititkö sinä vielä raiskata tuon uhrisi. Olipa hyvä ettet saanut sitä enää kiinni. Siinäpähän nyt ihmiset näkevät, että minkälaisia nuo metsästäjät ovat, eli varokaa niitä. Pitäisiköhän laittaa adressi vetämään EU:lle, että saatais alkaa jotenkin eliminoimaan metsästäjät pois, tai ainakin aseet niiltä, että voitaisiin liikkua ulkona pelkäämättä.
työsarkaa.
Sinulla on samanlainen piirre,kuin muillakin piiperöillä.Luulette itsestänne liikoja.
Alappa rustata sitä adressiasi,päästään taas nauramaan.Voithan mennä itsekin sinne Brysseliin ja jäädä sinne.
adresseja vaikka euroopan oikeuteen jos
se saa sinulle vähänkään iloa,
sepä vaan että näillä teidän märinöillä
ja leventelyillänne on täsmälleen yhtä
paljon vaikutusta kuin hyttysen
pierulla saharassa.
Miten pieni sinä oot. jos joku on ketuks tai jopa supikoiraks sua erehtynyt. supia ja kettua saa metsästää koko vuoden. mut oot sä kyl pieni.
Olen 185cm pitkä. Metsästäjän mielestä kuitenkin olin muistuttanut kettua tai supia, sen varmempi hän ei ollut eläimistä. Eli mitä itse kukin on mieltä, että onko aseenkantolupa maassamme liian löyhässä? Koska kyseinen tapaus sattui kesä-aikaan, oletin ettei olisi ollut metsästysaikakaan, koska useimmat linnut ja eläimet pesivät silloin. Muutenkin kyseinen metsästäjä lähtee yleensä metsälle vasta, kun ilta jo hämärtää ja toiset jo alkavat sonnustautua yöpuulle.
Laita vain EU:lle hakemus että metsästys keillettäisiin ja aseet valtiolle.
Mutta onneksi se ei onnistu seillä EU:SSA istuu onneksi niin paljon metsästyksen kannattajia että turha yrittää. Mites sitten kun joiltakin menee elinkeino jos metsästys kielletään EU:n alueella siitä nousee aikamoinen sota.
Taidat olla provo. Tuollasella kirjoituksella fanaattisetidunpurijat vaan vauhkoontuu!
eilen. Iso rasvanen roekale! Kävin alkosta hakemassa paistille kyytipoikaa. Tämä se on sitä oikeeta elämää!
No, eipä sitten ole kovin kaksista se sinun oikea elämä. Pidä hyvänäsi vaan, ei ainakaan käy kateeksi.