..betoniportaiden tekoon onko olemassa? Olen ajatellut tehdä portaat betonista itse valamalla.Olisi hyvä tietää miten ne tehdään esim.laitetaanko seinän ja potaiden väliin liikuntasaumaa yms.
Ohjeet....
Step by step
6731
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eikö sulle hyvä mies ole kukaan kertonut vaikka lemminkäisen valmisportaista.
Nuo on helppo asentaa itsekkin.
Molemmat aivan hyviä vaihtoehtoja. Saahan portaat toki valamallakin tehdä, mutta vie aikaa. Rakentajilla tuntuu olevan aikaa puuhastella kaikenlaista.
Pyydä talosi pääsuunnittelijaa piirtämään portaista kuvat. Vastaavalta mestarilta saat varmasti ohjeita tekoon. Peruskuvat raudoituksineen löytyy esim. betonialan oppikirjoista, löytyy kirjastosta.
kysyn että miksi ihmeessä pääsuunnittelijan pitäisi ne piirtää? Eikös sen tehtävä ole enemmän suunnitelmien koordinointi jne. ? Enemmänhän tuo menisi niin että arkkitehti piirtää ne ja rakennesuunnittelija tekee rakennekuvat jotka on myös hyväksytettävä rakennusvalvonnassa!
etkö tiennyt, että pääsuunnittelijan tehtävä istuu arkkitehdille mainiosti?
Saakos kivitaloon betoniset ulkoportaat, joiden päälle tulisi laatoitus, jotenkin valmiselementeistä vai pitääkö paikanpäällä vaan valaa? Millaisen perustan vaatii?