Canon Pixma ip4000, vika=5 välähdystä

mikähän on

Mikähän on tulostimessa vikana kun antaa vikavälähdyksiä merkkilamppuun 5 kpl eikä tietysti pelaa.
Ei ole Usbi johto edes kiinni tietsikkaan kun vilkuttelee. Ei anna testitulostusta (virtakytkintä painetaan 2välähdystä).
Musteita on, mikähän mättää.
Onko kellään sellaista manuskaa mistä näkis vikakoodin 5 -välähdystä.

6

1186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dejavy

      Ainakin PIXMA iP4500:ssa viisi välähdystä ilmaiseen sen, että se pahuksen siru värikasettissa on sipannut eikä se korjaannu muuten kuin ostamalla uusi kasetti. (Tein niin ja se rakkinen alkoi toimia). Minulla siis sippasi kasetin siru kohta tulostimen käyttöön oton jälkeen tulostiminen pakkauksessa tullut magenta, vaikka se oli lähes käyttämätön, vain 3 milliä vajaa. Enkä voinut sen takia tulostaa edes pelkää tekstiä mustalla! Viheliäinen vika! Ja Canonin maahantuojan huolto ilmoitti, että minun pitää lähettää viallinen kasetti tulostimen myyjälle. Eihän se nyt myyjän vika ole, jos tulostimen mukana tulee susikappale! Amerikassa sentään lähettää itse Canonin pääfirma äkkiä uuden kasetin siruvikatapauksissa. En suosittele Suomen Canonin nuukailun takia sirukasettista PIXMAA kenellekään. En usko, että mikään myyjä vaihtaa toimimattoman kasetin uuteen, väittäisi vain, että asiakas on räplännyt sirun pilalle. PIXMA iP4500 on siis liian ronkeli laite, kun ei edes mustalla voi tulostaa, jos värikasetin siru on rikki.

      • dcbD7=+P

        Suomessa vioista vastaa ensisijaisesti myyjä. Heillä taas on omat sopimuksensa tukkurin kanssa.


    • vihertkka

      Mikä on. Tulostin on 2v vanha Canon Pixma MP 550. Toimi tähän asti moitteettomasti. Aloin tulostaa 2 viikon paussin jälkeen. Musteet oli ok. Ei toiminut. Tuli ilmoitus B200. Tulostinvirhe.Irrota virtajohto ja ota yhteyttä huoltoon. Vihreä ja oranssi valo vilkkuvat. Koneen avatessani paperin luukun auetessa oli edessä este, jonka kuitenkin huomasin ja poistin heti. Mitä teen???

      • B200

        ota yhteyttä Canon-huoltoon,sieltä antavat luvan että JAS-tekniikka korjaa ja UPS-kuriiri kuljettaa ilmaiseksi,oli sama B200 ja korjaus takuun ulkopuolelta


      • B200

        teepä niin et meet partsille ja titityy ja kiitos..........


    • maamuu..

      mulla kanssa oli 2v. vanha niin teki stopin.virhe koodi sama B200,JAS-tekniikka korjasi sen takuun ulkopuolelta ja UPS-kuljetusliike haki/toi ilmaiseksi.vaihtoivat LOGIC BOARD ASSYn ja PRINT HEADin... ja noihin tulostimiin usein asennetaan ylimääräinen siru mikä laskee tulostukset ja määrätyn määrän jälkeen eivät toimi.ota netistä JAS-tekniikka OYyhteystiedot,mä varmistin ensin kun takuu just loppunut että korjaavat ilmaiseksi,taisin olla Canon (FIN) myös yhteydessä,mutta pääasia että korjasivat kuluitta takuun ulkopuolelta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1094
    2. 69
      1024
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      952
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      948
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      895
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      32
      674
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      587
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe