Mikä turvakaukalo on kevyt?

Kevyt turvakaukalo

Yllätyin ostetun turvakaukalon painosta. Mies oli ostoksilla.. Minusta tuntuu, etten jaksa kantaa vauvaa turvakaukalossa, kun itse kaukalo jo niin painava (akta craco). Minkä merkkinen olisi kevyt j helppo naisenkin kantaa? Vai onko ne kaikki niin painavia ja isoja???

8

4072

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • as.ta

      meidän vertailussa tuo ei ollut aivan rohjon kokoinen ja kevyin mitä löydettiin. Saatiin siihen vielä matkarattaat alle lahjaksi. Ne on samaa sarjaa ja väriä-

    • adapterilla

      Mikään kaukalo ei varmaan ole kovin kevyt, että hento naisihminen jaksaisi yli 5kg vauvaa pitkiä matkoja kantaa. Siksi suosittelen että ostatte esim. Gracon matkarattaat turvakaukalo-adapterilla, jolloin pidemmät matkat, esim. kauppakeskuksissa kiertely, sujuu helposti, kun on kaukalolla pyörät alla. :) Nykyään taitaa melkein kaikille kaukaloille olla joku yhteensopiva ratasmalli.

      Me ostettiin Teutonian yhdistelmävaunut jo alunperin ajatellen tuo adapterisysteemiä. Teutonian vaunuihin saa Britaxin ja Maxi-cosin kaukaloille samanlaiset adapterit.

    • en kanniskellut

      Meillä oli britaxin babysafe plus isofixeillä, eikä varmasti ollut markkinoiden kevyin. Vauva kyllä sitten mahtui tuohon sinne vuoden ikään asti ja jalustalla tuo oli aivan huippunäppärä käyttää.

      Eihän lapselle ole mitenkään terveellistä viettää pitkiä aikoja kaukalossa, ja vähän hämmästelenkin näiden "travel systemien" (siis rattaisiin kiinnitettävien kaukaloiden) yleistymistä täälläkin. Meillä ei kaukaloa kannettu kuin kotiovelta autoon, kaupungilla vauva oli kantoliinassa.

      Kaukalo on aika mahdottoman mallinen kapine kannettavaksi joka tapauksessa, oli sitten kevyempi tai painavampi. Eihän sitä olekaan tarkoitus pitkiä matkoja kantaa. Jos sitä kaukaloa nyt nimenomaan pitää kovasti kuljetella niin sellaiset rattaat siihen kyllä alle tarvitaan.

      • kätevää

        Eihän kaukalo tosiaan mikään "vauvan säilytyspaikka" ole, enkä usko kovinkaan monen näin ajattelevankaan.. Mutta esim. tilanteessa, että äiti vauvan kanssa menee yksin ruokaostoksille autolla ja vauva nukkuu kaukalossa, niin on vaan helpompaa napsauttaa kaukalo adaterilla oleviin rattaisiin ja painella ostoksille, kuin herättää lapsi ja virittää se vaunuihin tai vielä "kätevämmin" kantoliinaan.


      • riippuu niin...
        kätevää kirjoitti:

        Eihän kaukalo tosiaan mikään "vauvan säilytyspaikka" ole, enkä usko kovinkaan monen näin ajattelevankaan.. Mutta esim. tilanteessa, että äiti vauvan kanssa menee yksin ruokaostoksille autolla ja vauva nukkuu kaukalossa, niin on vaan helpompaa napsauttaa kaukalo adaterilla oleviin rattaisiin ja painella ostoksille, kuin herättää lapsi ja virittää se vaunuihin tai vielä "kätevämmin" kantoliinaan.

        Helppoudesta on tietysti monia mielipiteitä, riippuu lapsesta ja äidistä :)

        Itse kun lähdin autolla kauppaan, niin kantoliina oli valmiiksi solmittuna päälle, ja nostin vain vauvan kaukalosta siihen (tähän menee noin 10 sekuntia), yleensä unetkaan eivät keskeytyneet. Kaupassa saatoin ottaa ostoskärrytkin työnnettäväkseni ja kädet olivat vapaana.

        Vaunut tosiaan ovat aika mahdottomat tuossa, pitäisi kasata ja nostaa peräkonttiin ja sitten taas pois moneen kertaan, ja kaupassakin ne ovat tiellä. Mutta ei kai sellaisten kaukalorattaidenkaan kanssa pysty ostoskärryä työntämään, tai kantamaan montaa kauppakassia autolle?


    • äippä-85-

      Törmäsin ihan samaan juttuun kun meidän poika oli turvakaulo ikäinen,meillä oli graco autobaby ja pieni kun olen itsekin ni kyllähän siinä voimia koeteltiin jo silloin vaikka vastasyntyneenä.Muuten todella upea ja turvallinen jalustan ansiosta en sitten tiedä millainen se gracon uutuus logico on,oisko kevyempi??

      • gracologicos

        Gracon logico s on mielestäni tyhjänäkin painava :(


    • minimaa

      kevein kaukalo ei ole aina edes turvallisin!
      BeSafe izi sleep alansa huippu kaukalo ja taatusti markkinoiden painavin!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      147
      10843
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5180
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2393
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      29
      2083
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1671
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1502
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1204
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1156
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      915
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      872
    Aihe