Saan jatkuvasti kuulla siitä, että kuorsaan kuulemma todella kovaa, ja kukaan ei pysty nukkumaan ainakaan helposti vierelläni. Huvittava asia sinänsä, mutta mahtaako tähän ongelmaan löytyä millaisia ns.kotikonsteja tai muita helppoja keinoja? Lääkäriin asti en kyllä jaksa tämän vuoksi mennä.
Lisäksi kuorsaaminen kuulemma vaikuttaa väsyttävästi myös omaan olemukseen esim.töissä ja tämän olen kyllä huomannut itsekkin. Ilmeisesti uni ei ole niin täysipainoista, kuin silloin jos henkilö ei kuorsaisi. Onko teillä neuvoja tai samankaltaisia kokemuksia?
Lisäksi kuorsaaminen kuulemma vaikuttaa väsyttävästi myös omaan olemukseen esim.töissä ja tämän olen kyllä huomannut itsekkin. Ilmeisesti uni ei ole niin täysipainoista, kuin silloin jos henkilö ei kuorsaisi. Onko teillä neuvoja tai samankaltaisia kokemuksia?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Katso ensin www.uniliitto.fi sieltä saat esimerkiksi CPAP-laitteita, niin kuorsaus ja päiväväsymys poistuvat elämästäsi!
Et jaksa lääkäriin mennä, vaikka muut vierelläsi olijat ja itsekkin kärsit väsymyksestä? Älä vähättele asiaa.Suosittelen menemään, koska en tiedä mitään pahempaa kuin olla väsyneenä koko päivän. Sehän vaikuttaa kokonaiseen hyvinvointiisi ja työpanokseesi. Voit väsyneenä tehdä pahoja mokia!
Ei ole mitään kamalampaa kuin kuorsaava kaveri vierellä. Meillä tulikin entisen kaverin kanssa ero osittain sen takia, kun pakotti nukkumaan vieressään yöt ja halusin nukkua toisessa huoneessa. Ajattele muita vierelläsi.
Kun menet keskustelemaan lääkärin kanssa, niin hän todennäköisesti passittaa sinut leikkaukseen.
Suosittelen
Kun vain löytyisi apu siihen, miten selkeästä uniapneasta kärsivä (voimakas kuorsaua, hengityskatkokset)mies lähtee hakemaan apua. Vieressänukkuja kyllä kaikkoaa tällä menolla.
Tietoa saa Hengitysliitto Helin nettisivuilta.