Hyvä tutkimussuunnitelma

hhhjehejhe

Hei,

suunnittelen hakemista kasv.tieteelliseen jatko-opiskelijaksi.
Millaisella tutkimussuunnitelmalla pääsee sisään?
Täytyykö suunnitelman olla paljon laajempi kuin gradun tutkimussuunnitelma?

Kaikki neuvot ja vinkit ovat tervetulleita!

jatkis

13

5416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukaan ei usko

      et voi olla jatko-opiskelija-ainesta, jos täältä kyselet tuollaista, miksi haaskaat meidän aikaa

      • ???

        Miten niin muka ei aloittaja ole jatko-opiskelija-ainesta? Joskushan ne opinnot ja tiedonhaku pitää aloittaa ja täältähän sitä apua saattaisi saada.


      • ihan sen
        ??? kirjoitti:

        Miten niin muka ei aloittaja ole jatko-opiskelija-ainesta? Joskushan ne opinnot ja tiedonhaku pitää aloittaa ja täältähän sitä apua saattaisi saada.

        vuoksi tuo kommentti, että eiköhän se ole tiedekunta se ensimmäinen paikka aloittaa tiedonhaku. Itselleni ainakaan ei tulis mieleen joltain nettisivulta aloittaa. Meidän tiedekunnassa oli ihan undergrad-opinto-oppaan loppupuolella oikein hyvin tietoa jatko-opinnoista, oikeastaan kaikki mitä tarvitsi!


      • FM-Englanti
        ihan sen kirjoitti:

        vuoksi tuo kommentti, että eiköhän se ole tiedekunta se ensimmäinen paikka aloittaa tiedonhaku. Itselleni ainakaan ei tulis mieleen joltain nettisivulta aloittaa. Meidän tiedekunnassa oli ihan undergrad-opinto-oppaan loppupuolella oikein hyvin tietoa jatko-opinnoista, oikeastaan kaikki mitä tarvitsi!

        Ehkäpä aloittaja haluaa lähinnä kuulla jo opiskelemassa olevien kommentteja ja kenties hänellä ei ole omalla laitoksella/tiedekunnassa ketään tuttua jatko-opiskelijaa keneltä kysyä käytännön vinkkejä. Mutuilua, mutta näin silti arvailen.


      • hankkiuduhoitoon

        Aika tyly vastaus.


    • kiinni

      jollei kukaan suostu ohjaajaksesi, et voi asialle mitään

      ja mihinköhän kaupunkiin...?

    • .....

      Eipä minullakaan vielä ole tietoa tuon suunnitelman tekemisestä. Itse olen hakemassa lääketieteelliseen jatko-opiskelijaksi. Tuo suunnitelma vaan pitäisi vielä tehdä..

      Kyllähän tuon suunnitelman pitää olla laajempi kuin gradun, graduhan on vain pintariipaisu jostain aiheesta ja vain sen 20ov kokoinen paketti. Kirjallisuutta ainakin pitää mukana olla enemmän, jotain mihin tutkimuksensa perustaa. Onko sinulla muuten joku aihe, jota meinasit tutkia?

      Meinasitko muuten pyrkiä tutkijakouluun vai tehdä ihan "omalla" rahoituksella tuon?

    • jatkoon valitettavasti

      mutta siis, suunnitelmassa pitää käydä ilmi tutkimusongelma ja kysymyksenasettelu, tutkimusaineisto, metodologia, aikaisempi tutkimus ja mihin oma tutkimuksesi sijoittuu ts. mitä uutta tietoa se tuo. Tämän varmaan tiesitkin jo...

      • hjjffjjffjkf

        Hei vielä...
        perusinfo opintojen sisällöistä, hakemisesta ym. on tiedossa.
        Ajattelin vain, että josko olisi löytynyt joku toinenkin, joka pohtii jatkotutkinto-oikeuden hakemista, tutkimussuunnitelman laajuutta ja sen työmäärää ym.

        Ajattelin jatkaa lisurin teolla työnohessa. Uskon sen olevan realistista.

        T. eximian gradu työn ohessa


    • Jokke

      ... ja kovin vaikea vastattava. Olisikohan ohjenuoraksi riittävä, että miettisit, mitä oikeasti haluat tutkia ja miksi? Sitten katsot kuinka moni muu on tutkinut samaa asiaa ja mietit, mitä uutta pystyt tarjoamaan.

      Väittäisin, että paras kriteeri on hankkeen järkevyys, siis uutuusarvo, kiinnostavuus, realistiset toteuttamismahdollisuudet ja konkreettisuus.

    • Rotterdam

      Lue oppaita äläkä tuhlaa aikaa kyselemällä täältä. Ihme, että olet saanut edes gradun aikaan, jos et osaa erottaa, mistä kannattaa etsiä informaatiota ja mistä ei.

    • ettäsittensilleen

      Älkäähän nyt viitsikö.

      Tokihan tietoa lytyy oppaista yms., mutta lienee kaikille aivan selvä, että mielelläänhän asioista keskustelisi muidenkin vastaavia polkuja suunnittelevien / ne jo läpikäyneiden kanssa.

      Sen sijaan täällä porukka v*ttuillee kysyjille. Onpa oikein rakentavaa touhua.

    • NNN

      Ainakin parin eri yliopiston sivuilla olen huomannut rajoitukset jatko-opiskeluhakemukseen liitettävän tutkimussuunnitelman pituudesta, sivu- tai merkkimäärän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2992
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2631
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      102
      2258
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2094
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1188
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1175
    Aihe