NIKUNEN ULOS PÄÄVELMANTAJAN

PAIKALTA !

On suorastaan hirveää katseltavaa Suomalaisten lahjakkaiden urheilijoiden tarpominen mäkikiertueella. Nikusen pelastaja on ollut Janne Ahonen, mutta kaikkihan tietää että Ahosen menestyksen takana on henkilökohtainen valmentaja Saukko ja poikkeuksellinen lahjakkuus.

Muut Suomalaiset ovat alisuorittaneet koko kauden. Pahimpana näistä on viime vuonna mm hopeaa voittanut Harri Olli joka ei nykyisin mahdu edes joukkueeseen, Ollin virhe oli arvostella Nikusta vuosi sitten. Matti Hautamäki, Arttu Lappi, Janne Happonen, Veli-Matti Lindström ym. ovat jo näyttäneet, että ovat parhaimmillaan ihan maailman parhaita hyppääjiä. Nyt kaverit järjestään kamppailevat pääsystä itse kilpailuun tai toiselle kierrokselle.

Onneksi Nikusen pesti on katkolla kauden loputtua, mutta mieluiten antaisin kenkää heti ja annettaisiin vaikka kakkosen näyttää osaamistaan kauden loppuun saakka.

9

665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MeikäPoiGa

      Eli Ahosen menestyksen takana on nimenomaan henkilökohtainen valmentaja, ja Nikusella ei ole sen kanssa mitään tekemistä?

      Kun taas muiden hyppääjien epäonnistumisten takana on Nikunen, eikä heidän henkilökohtaisilla valmentajilla ole sen kanssa mitään tekemistä?


      Outo kuvio.

      • tuuletuksen aika

        on tullut mäkijoukkueeseen nyt, niin kuin tapahtuu kaikissa lajeissa kun ei menestystä tule. Tulokset puhukoon puolestaan ja vastuunkantajat on tiedossa.


      • mäkiguru

        Jos seurasit mäkiviikkoa, niin laitoitko merkille miten itävallan päävalmentaja huolehtii omistaan. Jos tuli epäonnistumisia ym. kaveri oli ensimmäisenä kopilla taputtamassa kavereita olkapäälle ja tsemppaamassa parempiin suorituksiin. Kun taas Nikunen hyppääjän epäonnistuttua puistelee päätä suupielet alaspäin ja haukkuu urheilijat alisuorittamisesta median edessä. Tässä on valtavan suuri ero ja se ero on nimenomaan henkisellä puolella. Perusta on kyllä suomen pojilla kunnossa joka on hiottu kesällä henkilökohtaisten valmentajien kanssa.


      • sivusta seuraaja

        Kuta kuinkin noin juuri se menee. Ahosta valmentaa reissussakin oma valmentaja eikä Nikunen - nykyvälineillä ei ole mikään ongelma. Kun hyppy ei kulje MC-kisoissa niin silloin päävalmentajan tärkein tehtävä olisi vaikuttaa hyppääjän psyykkiseen tilaan positiivisesti. Kotimäessä harjoitellaan oman valmentajan kanssa, mutta reissussa fiilis pitää olla korkealla, jotta tulosta tulee. Nikunen ei tätä hallitse - päinvastoin, hän vetää kyllä muutkin kuin oman naaman synkäksi.


    • ainesta

      Annetaan pesti Niemiselle, se neuvoo pojille miten hypätään, jos vain itseluottamus on kohdallaan, eikös se itekkin pärjännyt aikoinaan parissa kisassa.

      • wirkola

        nieminen kehiin näyttään oisko ainesta.


      • tietotaitoa
        wirkola kirjoitti:

        nieminen kehiin näyttään oisko ainesta.

        siitä, että miten hypätään apina seljässä, josko olis oppinut jotain aktiiviuraltaan?


    • mäkiguru

      Suomi tarvitsee Kojonkosken tai vastaavan huippuvalmentajan. Harmi vaan että Kojon sopimus kestää vielä pari vuotta Norjassa.

    • Kenkää!

      Nikunen ei enään ole hyvä veturi mäkijoukkueelle. Hänen on hyvä piiloutua ahosen menestyksen taakse. Ahonen kyllä pärjää tuolla kokemuksella ja tietotaidolla ilman Nikustakin! Mikä olisikaan tilanne jos kuningaskotka ei aina pelastaisi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4592
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1837
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1540
    4. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1016
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      981
    6. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      103
      930
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      913
    8. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      842
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      45
      807
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      798
    Aihe