Millaisia korvauksia olette saaneet näistä myöhästyneistä lennoista (esim 16.12. TUI Finnmatkat noin 20 h myöhässä)?
Onko teille korvattu erikseen myöhästymisestä aiheutuneet kulut (ansionmenetys, ylimääräiset taksikulut yms)?
Kiitos vastauksista.
Onko teille korvattu erikseen myöhästymisestä aiheutuneet kulut (ansionmenetys, ylimääräiset taksikulut yms)?
Kiitos vastauksista.
Vastaukset 10
Vanhimmat
kahdelle hengelle vähä reilu 500€, lähtö oli 16.12. jumbolla ja kaksi viikkoa eli meillä tuli ne myöhästymiset molempiin suuntiin...
Vielä ei ole taksimatkoja laitettu korvattavaksi, kuitit odottelee tossa hyllyllä. Mitään ansionmenetyksiä ei tullut eikä muuta..
Hyvä kysymys, kiinnostaa kuulla muiden kokemuksia???
istuttu kentällä samat parikymmentä tuntia repimässä matkatavaroita edestakaisin.
Oppaiden toiminta lomakohteessa onneksi kympin arvoista mutta matkatoimisto täys p...a.
Hei, korvaussumman voi laskea itsekin, paljonko pitäisi mania takaspäin tulla.. Tarkista, oletteko saaneet oikein???
Olkaa tarkkana, sillä kyllä siitä v*tutuksesta saakin vaatia korvauksia :)
Me saimme korvaukset lupausten mukaisesti yhdeltä vuorokaudelta menomatkan (16.12) osalta ja 10% paluumatkan (31.12) takia. Muita kuluja ei ilmeisesti kukaan korvaa. Vakuutusyhtiöstä sanottiin että he eivät korvaa ansionmenetystä. Itse jouduin ottamaan yhden palkattoman vapaan myöhästymisen takia, miehellä meni yksi pekkanen.
Kertokaa jos joku on saanut ansionmenetyksestä korvauksia muualta.
Meillä vasta korvaushakemus lähetetty. Paljon siis rahallisesti olette saaneet korvausta? Paljon on 10% paluulennosta?
olisi kyllä korvattu.
Ottakaa yhteyttä kuluttaja-asiamieheen.
Se kymmenen prosenttia tulee siis koko matkan hinnasta. Esimerkiksi JOS koko matkan hinta olisi 3000€, niin korvauksia saisi 300€ takaisin. Sit tulee lisäksi jokaisen matkustajan matkan hinnasta korvaus menetetystä matkapäivästä, eli jos yhden hengen matkan hinta ois vaikka 1500€, niin se jaetaan matkapäivien määrällä, niin siitä tulee suoraan se korvaussumma. Jos nyt vääntää vielä rautalangasta, niin kahden hengen viidentoista päivän (hinta yht.3000€) matkasta tulisi esim korvauksia 300€ 1500/15 *2=300€ 200@€= 500€!!
Oliko selkeesti selitetty, toivottavasti vastasin kysymykseesi ja tajusit pointtini:)
Juu, ymmärsin. Meillä siis oli vaan paluulennon viivästyminen (eli palattiin 17.12) ja saadaan korvauksia 10% koko matkan hinnasta. Ansionmenetykset ja muut pitää vaatia vakuutusyhtiöltä, mutta meidän matkavakuutus ei ainakaan niitä korvaa.
Kiitos tiedoista!
HERÄTELLÄÄN HIVENEN HENKIIN KYSYMYSTÄ JOSKO JOKU ON SAANUT KORVAUSTA ANSIOMENETYKSISTÄ. ME EMME OLE SAANEET, EI VAKUUTUKSISTA TAI FINMATKOILTA.
ONKO JOKU SAANUT?
Myöhästymisistä saa meno-että tulosuuntaan korvaukset. Mennessä saatiin 15% ja tullessa 10% matkan hinnasta/lärvi. Lisäksi matkavakuutuksesta, omasta siis, saa joka myöhästyneeltä 6 tunnilta muistaakseni 34€ kerrottuna tuntimäärä, eli sinne myös korvaushakemus tekemään matkanjärjestäjän ohella. Myös ruoka, taksikulut, hotellit ym maksaa kuitteja vastaan matkanjärjestäjä, jos homma ei ole toiminut. Tietty vielä jos muita ongelmia matkan myöhästymisistä, niistäkin voi pyytää korvauksia. Ja oma vakuutusyhtiö korvaa ansionmenetyksen jos matkanjärjestäjä ei korvaa. Muistaakseni näin menee. Mutta työvelvoitteesta pitää olla todistus.
Me saimme myöhästymisistä kaikki nämä. Vaatii hieman duunia, asioiden tarkistamista ja viitseliäisyyttä, mutta kannattaa myös sitten korvauksen summana!