näyttö rikki

korjaus?

Eli kolme vuotta vanha lg L1715s LCD näyttö ilmeisesti mennyt rikki. Kun kytkee koneeseen, niin kuva vain pikaisesti vilahtaa ja menee pois. Osaako joku sanoa kannattaako tuota viedä korjattavaksi ja mikä mahtaa olla rikki, takuu tietysti mennyt umpeen kuukausi sitten. Parilla sataa saisin itselleni riittävän uuden, en sitten tiedä kuinka paljon korjaus mahtaisi maksaa ?

4

960

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei asiantuntia

      Oletko varma et vika näytössä ?
      Kenties näytön ohjain tai miksei myös joku virus ??
      Mulla sama vika kun käynnistän koneen näytössä kuva hetken ja sit menee pimeeks, sama toistuu kun sammutan näytön ja kytken uudelleen. mut kun sammutan ja kytken päälle niin se jossain vaiheessa rupee pelaan niin kuin nyt kun kirjoitan tätä. Ois kiva saada vastaus sellaiselta joka ymmärtää näitten vehkeitten päälle jotain kiitos !

      • korjaus?

        Kyllä vika on näytössä, kokeiltu toimivalla näytöllä, joka nyt käytössä.
        Mulla alkoi samanlaisina oireina hajoaminen kuten mainitset, eli kun kytki takaisin monta kertaa, niin jossain vaiheessa kuva jäi pysymään, kunnes sitten ei sekään enää auttanut. Eli kannattaa varautua että kohta hajoaa omasikin.

        Soitin huoltoon ja korjaus maksaisi 80-100e tai enemmän jos on suurempi vika. Ja kun parillasataa saa uuden ja paremman, niin ei taida nykypäivänä kannattaa enää korjailla näyttöjä.


      • y6y65y65
        korjaus? kirjoitti:

        Kyllä vika on näytössä, kokeiltu toimivalla näytöllä, joka nyt käytössä.
        Mulla alkoi samanlaisina oireina hajoaminen kuten mainitset, eli kun kytki takaisin monta kertaa, niin jossain vaiheessa kuva jäi pysymään, kunnes sitten ei sekään enää auttanut. Eli kannattaa varautua että kohta hajoaa omasikin.

        Soitin huoltoon ja korjaus maksaisi 80-100e tai enemmän jos on suurempi vika. Ja kun parillasataa saa uuden ja paremman, niin ei taida nykypäivänä kannattaa enää korjailla näyttöjä.

        Itsellä hajosi samanlainen ja suunnilleen saman ikäinen näyttö. myös sama vika, että vilahti vaan. korjaantui kahden alle euron kondensaattorin vaihdolla.


    • Anonyymi

      HYY

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe