näyttö rikki

korjaus?

Eli kolme vuotta vanha lg L1715s LCD näyttö ilmeisesti mennyt rikki. Kun kytkee koneeseen, niin kuva vain pikaisesti vilahtaa ja menee pois. Osaako joku sanoa kannattaako tuota viedä korjattavaksi ja mikä mahtaa olla rikki, takuu tietysti mennyt umpeen kuukausi sitten. Parilla sataa saisin itselleni riittävän uuden, en sitten tiedä kuinka paljon korjaus mahtaisi maksaa ?

4

1001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei asiantuntia

      Oletko varma et vika näytössä ?
      Kenties näytön ohjain tai miksei myös joku virus ??
      Mulla sama vika kun käynnistän koneen näytössä kuva hetken ja sit menee pimeeks, sama toistuu kun sammutan näytön ja kytken uudelleen. mut kun sammutan ja kytken päälle niin se jossain vaiheessa rupee pelaan niin kuin nyt kun kirjoitan tätä. Ois kiva saada vastaus sellaiselta joka ymmärtää näitten vehkeitten päälle jotain kiitos !

      • korjaus?

        Kyllä vika on näytössä, kokeiltu toimivalla näytöllä, joka nyt käytössä.
        Mulla alkoi samanlaisina oireina hajoaminen kuten mainitset, eli kun kytki takaisin monta kertaa, niin jossain vaiheessa kuva jäi pysymään, kunnes sitten ei sekään enää auttanut. Eli kannattaa varautua että kohta hajoaa omasikin.

        Soitin huoltoon ja korjaus maksaisi 80-100e tai enemmän jos on suurempi vika. Ja kun parillasataa saa uuden ja paremman, niin ei taida nykypäivänä kannattaa enää korjailla näyttöjä.


      • y6y65y65
        korjaus? kirjoitti:

        Kyllä vika on näytössä, kokeiltu toimivalla näytöllä, joka nyt käytössä.
        Mulla alkoi samanlaisina oireina hajoaminen kuten mainitset, eli kun kytki takaisin monta kertaa, niin jossain vaiheessa kuva jäi pysymään, kunnes sitten ei sekään enää auttanut. Eli kannattaa varautua että kohta hajoaa omasikin.

        Soitin huoltoon ja korjaus maksaisi 80-100e tai enemmän jos on suurempi vika. Ja kun parillasataa saa uuden ja paremman, niin ei taida nykypäivänä kannattaa enää korjailla näyttöjä.

        Itsellä hajosi samanlainen ja suunnilleen saman ikäinen näyttö. myös sama vika, että vilahti vaan. korjaantui kahden alle euron kondensaattorin vaihdolla.


    • Anonyymi

      HYY

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3869
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3495
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3328
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2628
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      115
      1542
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1506
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1076
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1016
    Aihe