Eli pystyykö halogeenit asentamaan vain välikaton saumakohtiin sipo-talossa, kuten sähkösuunnittelijani väitti, vai voiko niitä upottaa mihin kohtaan haluaa?
Siporexin välikattoon
halogenit
7844
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
rakennesuunnittelijalta tai sipo-edustajaltasi...
mihin vain.
Sipo-palkissa noin 10cm laidassa on raudoittamatonta valua, joten sitä voi varomatta kolota.
Itse luovuin halogeeneista tällä kohtaa,
mikäli eivät pääse kunnolla tuulettumaan, palavat turhankin pian vaihtokuntoon.
Voi toki, mutta silloin ne siporex-palkit on raudoitettu niin, että on valoille paikat. Eli ennen tilaamista on pitänyt olla aukkojen paikat tiedossa. Saumassahan on raudatonta joten siihen voi tehdä paikan halogeenille.
Toinen asia on, kuinka järkeviä nuo uptettavat halogeenit on valaisimina, oli kattomateriaali mikä hyvänsä...
laitoin itse teholedit, eivät tarvinneet upotusta kuin 4 cm (saumakohtaan). Niitä saa tosi hyvän sävyisiä ja himmenttäviä. Valotehot riittävät tosi hyvin jo nykyään.
ostin täältä
www.arcticleddesign.com/
muuntajan jonnekkin? varmasti hyvä vaihtoehto, mutta ei viitsisi postimyynnistä näkemättä tilata.. onko kellään tietoa myyjistä pk- seudulla?
eli meneekö samoilla johdoille lampulle asti, eli voiko joskus laittaa tavallisen 220 lampun tilalle? muuntaja siis itse lampun pohjassa?
himmenee samoilla säätimillä kuin 220v?
normaali putkitus M20 valaisimelle yläkerranlattiassa. johonkin lasketun katon alle virtalähteet, on aika pieniä. Toin niille sähkön pistorasiaan- Pistorasian jännitettä ohjaan "mormaalilla230V" himmentimellä. Kannattaa keskittää samaanpaikakan jakorasit yms tekniikkaa ja sitten huoltoluukku kattoon.