Hienompaa miestä en ole voinut saada.Huomaavainen ja hellä.Kauan etsin kunnes löysin tämän sydänmmeni valitun.
Tiedän työsi varjopuolet ja ammattisi saa monen kaidan tien kulkijan negattivisesti suhtautumaan suorastaa raivon partaalle.Sinun työsi lisä minkä kestät.Niin minäkin.Lopetan tänne sivuille kurkistelun sillä sinäkään et sitä tee et vain
tunne kiinnostusta.
Muistaa täytyy Suomen kansalaisista suurin osa arvostaa poliisin ammattia.
Kaikille poliiseille iso hatun nosto raskaassa työssänne.
Tiedän työsi varjopuolet ja ammattisi saa monen kaidan tien kulkijan negattivisesti suhtautumaan suorastaa raivon partaalle.Sinun työsi lisä minkä kestät.Niin minäkin.Lopetan tänne sivuille kurkistelun sillä sinäkään et sitä tee et vain
tunne kiinnostusta.
Muistaa täytyy Suomen kansalaisista suurin osa arvostaa poliisin ammattia.
Kaikille poliiseille iso hatun nosto raskaassa työssänne.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Yleensähän poliisi ei kotonaan kerro näistä ´sairaista´. Eli nämä palstan jutut ovat poliiseille jokapäiväiväistä kauraa, mistä poliisi ei turhaudu, mutta saattaa sivullisesta tuntua erittäin ikäviltä.
Ja, kyllä poliisit hyvin tietävät, että yhteiskunnassa on joukko ihmisiä, jotka miellään heidät tappaisi, jos sellainen tilanne vain tulisi.
Varjopuolet on sitä mitä koko ajan saan lukea täältä ja lehdistä.
Kuka järki ihminen kotona viitsii työstään puhua.
Lue vielä suuremmalla suurennus lasilla tämäkin vietini.
Ja mitä vielä?
kaikki on hyvin. Tiedostat vaarat miehesi ammatissa. Omani ajoi 70 luvulla taksia ja pelkäsin aina yövuorojen aikaan. Ikinä en siitä pelostani päässyt. Sitten hän onneksi vaihtoi muihin hommiin. Nyt pelkoni on ikä. Kuinka kauan jne. Olemme olleet naimisissa 35 vuotta. Tässä välissä pelko lapsista ettei heille mitään kävisi. Olen yrittänyt ajatella että jos jotain käy niin käy. En mahda sille mitään. Silti tuntuu että mahdottomaankin pitäisi minun voida vaikuttaa.
Ymmärrän hyvin sinua ja kaikkea hyvää sinulle.
...elää noin kun elämä on ollut jatkuvaa pelkoa? Pelkotila kannattaisi käsitellä, ei ole hyväksi mikäli se on koko elämän hallitseva tekijä.
Pelkäämisellä et voi estää asioita tapahtumasta, teet sillä ainoastaan oman elämäsi ahdistavaksi. Pelkääminenhän ei ole rakastamista tai tapa osoittaa rakkautta. Parhaiten pystyt läheisillesi osoittamaan rakkautta hallitsemalla omat tunnetilasi.
Mutta - kirjoituksesi perusteella voi päätellä pelkosi olleen aiheettomia, hyvä niin. Kaikkea hyvää elämääsi jatkossakin!
elämässäni on ollut aika paljon huonoja osiota lapsuudesta alkaen. Pahin lähiaikana tapahtunut on nuoremman pojan puukotus automaatilla. Hän selvisi siitä ulkopuolisen, poliisin, Medi-Helin sekä varmasti muidenkin ansiosta.
Tähän asti pelkoni oli vaan mielessä käyvää, aika ajoin muistuvaa mutta minun luonteeseeni kuuluvaa. Tästä tuli painajainen minulle. Ihminen jota et koskaan ole tavannut ja jolle et ole sanaakaan sanonut, puukottaa sinua TAKAAPÄIN. Toisaalta voi olla hyvä näin että tuli takaapäin. Tämä ihminen joka tämän teki oli fyysiseltä olemukseltaan sellainen että poikani isona miehenä olisi ehkä lyönyt liian lujaa jolloin tekijänvastuu olisi ollut muualla kuin mitä se nyt on.
En anna muiden kovasti ymmärtää että olen huolissani milloin mistäkin. Mutta kyllä he sen tietävät, en kuitenkaan ole rasite tämän suhteen heille. Tietysti "aja varovasti", "ole varovainen" jne. saattavat heitäkin joskus kypsyttää.
Lapset elävät omillaan ja lapsenlapsiakin on. Niin ja kaksi koiraa. Miehelleni saatan sanoa että mites toi nyt kävelee noin, onks sillä jalat kipeät.
Koiratkin ovat minulle tosi tärkeitä, hoidan sakemannejani kuin lapsia ja kutsunkin niitä nyt pojikseni kun ihmispojat ovat muuttaneet pois kotoa. Olenkin sanonut että hoitoon minut viedään siinä kohdassa kun en ole huolissani enää mistään. Olen huolissani heti jos en ole mistään huolissani.
Näiden kokemuksien tahdittamana olen kiitollinen poliisille esim. siitä, että he toimivat tämän asian kanssa sekä ennen että jälkeen todella hienosti. Poikani on asiasta aivan samaa mieltä, hän kiittää.
...oli paljon tuttua *hymy*. Huolehtiminen on meidän naisten ominaispiirre ja tavallaan hyvä niin, eihän siinä mitään pahaa ole. Kunhan vaan muistamme pitää myös itsestämme huolta.
Mielummin lämmin ja hyvä sydän kuin kylmä ja kova. Eikä siitä kukaan pahastu jos huolehditaan. Jos nyt joskus vastakommentti on "älä hössötä", niin sehän vaan tarkoittaa suomen kielellä "ihanaa kun välität".
Diplomaatti joka osaa nuolla kotonakin persettä ei kä vain töissä esimiesten.
No jos on kyykyssä päivät niin mikäs siinä enään on illallakin ollessa...kyykkyyn ja ylös ja kyykkyyn...
Heh, siis sun mielestä kaikki, jotka osaavat käyttäytyä ja osoittaa inhimillisiä tunteita ovat perseennuolijoita, vai?
Sinähän taitaisit olla melkoinen tapaus, jos kiukuttelet kaikille ammattiryhmille, ihan vain sen takia, ettei sinun ajatella olevan perseennuolija...kenellekään.
ja toivottavasti poikamies ettei mahdollinen perheesi kärsi takiasi tai jos hyvin koulutettu perhe kärsii, heidän pitäisi pian päästä sinusta eroon.
Olisi muutenkin parempi perustella vähän paremmin kuin muutamalla herjasanalla, se on helppoa.
Sen kyllä kaikki osaa.
kun itseä kehutaan toisen olemuksella. Olettepa tyhmiä poliisit/nuoleskelijat.
Olet tosiaankin väärässä,mutta pidä mielipiteesi.
Mailmaan mahtuu monenlaista tallaajaa niin sinäkin.
Aina ja kaikkialla.
Sen verran älykköjä poliisi ja lakimiehiä tunnen,
tuskin tätä foorumia jaksavat pitkään seurata ei ihminen masokisti ole että haluisi katsella tämän kaltaisia parjaus sivuja kun sen tietävät muutenkin..Tuskin koskaan vilkaisevatkaan sivustoja.
Saatte ihan rauhassa kirjoitella vihaanne näille sivuille.
Koeta pärjätä sen vihas kanssa itsekkin.