Kuukautiset vai keskenmeno?

Hei!

Osaisikohan joku auttaa?

Minulla on viimeisten viikkojen ajan olleet rinnat kamalan arat. Ajattelin sen johtuvan kuukautisten alkamisesta, mutta arkuutta alkoi olla jo heti edellisten loppumisesta lähtien. Olen torstaista asti ollut lääkekuurilla emätintulehdukseen, Zidoval-niminen geeli. Viikonloppuna pikkuhousuissa ja vessapaperissa oli outoja punaruskeita pieniä kokkareita ja "paloja". Tänään alkoivat sitten järjettömät vatsakivut ja kun olin suihkussa, emättimestä tuli paljon tuollaista kokkareista vuotoa. Kyse voi tietenkin olla kuukautisista, sillä edellisten alkamispäivä on 20.joulukuuta. Ihmettelen vaan tuota rintojen arkuutta ja vuodon laatua. Ei ole koskaan tuollaista vuotoa kyllä ollut. Voisiko se johtua siitä Zidovalista? Vai voisiko peräti olla keskenmeno?

Toivottavasti tuosta nyt sai edes jonkinlaisen kuvan. Olisin kiitollinen jos joku vastaisi :)
2450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En tiedä onko kokkareinen sittenkään oikea sano kuvailemaan vuotoa, se on ikään kuin sellaista hyytynyttä ja "kuivunutta".

Äänestä

Moi!
Mulla on ihan sama juttu. Käytin viime viikolla 5 päivää emätintulehdukseen jotain geeliä (en muista nimeä) sekä sain hiivatulehdukseen suunkautta otettavaa lääkettä. Pari päivää geelin käytön lopettamisen jälkeen mullakin alkoi tulla samanalaisia ihmeellisiä kökkäreitä joita kuvailit, valkoista ja ruskeaa, kuivaa. Samalla vatsa on ollut aika kipeä, rinnat mulla on kanssa ollut vähän arat. Mulla tapana syödä e-pillereitä putkeet 2 tai kolme liuskaa ja nyt ollaan jo kolmannessa pakkauksessa, joten välillä silloin esiintyy ruskeaa välivuotoa. Luulen että meidän oireet kuitenkin liittyvät tuohon geeliin. Ei huvittaisi taas mennä lääkäriin kun juuri kävin...
Outoa...Mitä meinaat tehdä? Onko oireet sulla jo loppuneet?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lilia-_ kirjoitti:

Hei!

Osaisikohan joku auttaa?

Minulla on viimeisten viikkojen ajan olleet rinnat kamalan arat. Ajattelin sen johtuvan kuukautisten alkamisesta, mutta arkuutta alkoi olla jo heti edellisten loppumisesta lähtien. Olen torstaista asti ollut lääkekuurilla emätintulehdukseen, Zidoval-niminen geeli. Viikonloppuna pikkuhousuissa ja vessapaperissa oli outoja punaruskeita pieniä kokkareita ja "paloja". Tänään alkoivat sitten järjettömät vatsakivut ja kun olin suihkussa, emättimestä tuli paljon tuollaista kokkareista vuotoa. Kyse voi tietenkin olla kuukautisista, sillä edellisten alkamispäivä on 20.joulukuuta. Ihmettelen vaan tuota rintojen arkuutta ja vuodon laatua. Ei ole koskaan tuollaista vuotoa kyllä ollut. Voisiko se johtua siitä Zidovalista? Vai voisiko peräti olla keskenmeno?

Toivottavasti tuosta nyt sai edes jonkinlaisen kuvan. Olisin kiitollinen jos joku vastaisi :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu