Moniko viimekesänä

Rautaperse ajon

suoritti? Kokemuksia siitä?

6

882

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siis olin

      aika hame.

      kesällä -06 tuumasin ajavani sen "tulevana", siis menneenä kesänä -07. Joku, joskus, jossain neuvoi koittamaan ensin ja vasta sitten yrittämään virallisesti.
      Treenissäni ajoin 10-11 tuntia, eikä matkasta taittunut puoltakaan.
      Perse puuduksissa totesin, ettei homma ole minua varten...

      vähän nolottaa...

    • wähempää kiinnostaa koko titteli tjn :=)

      • näköjään

        kiinnosti, että piti lukea ja vieläpä vastata :)))

        t:BunBurner


      • Voi harmi sentään,,,,,
        Kuitti frendini:))


    • Bluesway

      .. syntymäpäivääni mielestäni parhaalla mahdollisella tavalla eli viettämällä 24 h rakkaimpani (Suzuki GSX 750) kanssa ja käväistiin hänen kanssaan Sodankylässä aamukahvilla (pahuksen hyvä kahvi - tosin aika kallis).

      Tittelin saaminen ei ensisijaisesti ollut minulle mikään funktio, vaikka tavallaan ylpeänä nyt kannankin ajohaalarissani IronButt-kangasmerkkiä.

      Upea kokemus se oli ja kun vuorokauden ajoon valmistautuu huolella niin ei se niin rankkaa ole. Monesti on tullut (ikävä kyllä) ajettua paljon väsyneempänä niin autolla kuin moottoripyörälläkin normaalitilanteissa, kun on pitänyt ehtiä jostakin työ- tai muulta matkalta yötä vasten illaksi kotiin.

      Jonkinlainen aikataulu kannattaa laatia ja siihen pitää jättää pelivaraa, koska yllätyksiä saattaa tulla. Itseäni vaivasi keskellä yötä sade Kuopion ja Jyväskylän välillä ja harmillisen suuren osan tätä etappia jouduin ajamaan kuuttakymppiä, joten en sitten kääntymispaikassa (Sodankylässä) ehtinyt pitää niin pitkää taukoa kuin olin alunperin suunnitellut.

      Myös kilometrejä/maileja on hyvä olla reilusti yli vaadittavan, koska tarkistuslaskennassa niitä ihmeesti jonnekin hupenee. Minulla meni vähän turhan tarkalle: vain viisi mailia yli tarvittavan tuhannen päälle.

      Perse ei puutunut, koska maltoin pysähtyä monesti ihan pieneksi hetkeksikin (juomista kun varaa paljon niin metsäpissille täytyy stopata vähän väliä) ja pientä veret kiertämään pistävää taukojumppaa harrastin rohkeasti, vaikka varmaan vähän hassulta näyttääkin, kun nahkapukuinen motoristi kyykkyhyppelee pyörän ympäri.
      Kovimmille joutui vasemman käden ranne, joka oli aika tavalla finaalissa, kun illalla oli reissu tehty. Ainakin minun Suzukissa on tavattoman raskas kytkin. Mistä johtunee?

      Summa summarum: tämän(kin) tyyliseen ajamiseen tuli himo ja todennäköisesti tulevana suvena ajan vielä puolitoistatonnisen, mutta tupla- ja triplamatkoja en edes haaveile. Jossakin tulee raja ihmisen suorituskyvylle ja ei voi mitenkään olla terveellistä ajaa monta vuorokautta lähes tyystin ilman kunnon unta.

      ps. Lupasin muuten itselleni aika tasan vuosi sitten, että jos SS1000:n suoritan niin tulevana suvena juoksen sitten maratonin. Treenannut olen kovasti, mutta jää tekemättä. Rautaperseajo on sentään sillä tavalla helppo, että sen voi jokainen normaalikuntoinen motoristi ajaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      205
      1997
    2. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      17
      1629
    3. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      56
      1355
    4. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      213
      1279
    5. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      51
      1161
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      972
    7. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      40
      916
    8. Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen

      Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm
      Maailman menoa
      307
      913
    9. Pidätkö kaivattuasi

      Haluttavana? Miksi erityisesti?
      Ikävä
      60
      883
    10. Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?

      Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel
      Ikävä
      34
      859
    Aihe