Onko tämä nyt jotain ikään liittyvää ongelmaa, kun nyt kohta 1½ vuotias karkkarimäykkypoikani on kahtena iltana peräkkäin aivan yllättäen hurjistunut ja käynyt minuun kiinni hampaat irvessä? Aikaisemmin ei ole tuollaista ongelmaa ollut, mitä nyt pientä näykkäämistä jos yritän ottaa pois jotain kiellettyä. Mutta nyt siis hampaan jäljet ranteessa... Lisäksi lenkillä ollessa pitää haukkua ja komentaa isompia koiria, ikään liittyvää uhittelua vai mitä?
Koira kyllä tietää tehneensä väärin, kun ärähdän sille heti puremisen jälkeen ja alistuu samantien "anna minulle selkäsauna" - tyyliin ja rangaistuksen saatuaan menee pöydän alle makaamaan ja siitä sitten omalle pedille nukkumaan.
En käsittääkseni tee mitään sellaista mikä saisi mäykkyni käyttäytymään tuolla tavoin. Silittelen ja rapsuttelen kaveria ihan normaalisti sohvalla vieressäni, yirtän selvittää mahdollisia takkuja parrasta yms. ja yhtäkkiä ennenkuin tajuankaan, kaveri on hampaat irvessä kiinni kädessäni ja räyhää ja ärisee.
Kertokaa viisaammat onko tämä nyt jotain ikään liittyvää uhittelua ja yritystä ottaa valta, vai mitä? Muuten kyllä koira on aivan ihana, oikea kullannuppu. Miten saan tuon puremisen ja kimppuun käymisen loppumaan?
mäykkypoika puree
4
715
Vastaukset
- uroksella ?
Keskustelisin kyllä kasvattajan kanssa .Hän tuntee hyvin mäykkypoikasi vanhemmat ja niiden luonteista.Pureminen ,samoin kuin näykkiminen pitää kyllä saada loppumaan heti !
Meidän poika ei ole kyllä edes yrittänytkään purra, onneksi .- ystäväni
Meillä kävi ennen joulua tapaus,kk uros 1.8v.hyväluontoinen kuin mikä,tottelee käskyjä,kaikin puolin mitä ihanin kaveri.Tarkoituksena oli alkaa pesemään koirien hampaita,mennessäni koiran luokse tämä irvisti minulle näyttäen koko kaluston suustaan, se oli melkoinen järkytys minulle,sitten mentiin nukkumaan koira nukkui jo minun sängyssäni käskin vähän väistämään, että olisin mahtunut omaan petiini nukkumaan se ei väistynyt, joten piti nostaa sitä keskemmälle sänkyä taas näytti hampaitaan, ajattelin että kaikki ei ole kunnossa tällä kaverilla.Seuraavana päivänä meillä oli ell. aika tilattuna Hän katsoi vielä lopuksi anaalirauhaset jotka olivatkin täynnä eritettä,koira ei mitenkään oireillut täysinäisiä rauhasia.Elikkä koira oli kipeä peräpäästään eikä sen vuoksi antanut koskea itseensä, vaan näytti hampaitaan.Siis kaikkia vaihtoehtoja kannattaa miettiä koiran outoon käyttäytymiseen.Meillä ei hampaita ole näytetty tämän jälkeen koira on taas oma itsensä kiltti ja hyvätahtoinen ystävä.
- Tahveli1
Oletko antanut sille selkäsaunoja?? Vai miksi se sitten alistuu heti?Vai miten olet rangaissut?Mun mäykky pissii sisäl ja tietää tehneensä väärin. Torun niin jo on hampaat irveessä murisemassa. Olen valitettavasti kerran huitassut mäykkyäni kiukuissani. Sen jälkeen alkanut murisemaan. En tietysti tahallani sitä ole tehnyt
- ei sovi ns . normaaliin perh
luonnevikoja , niiden hulluutta ihannoidaan . Se on niillä kuulemma rohkeutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie953443Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta33337Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää502353Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten762301Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut862266Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1392088Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt301847HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364101844Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1161772Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin401605