Stun korttipelin säännöt?

Tietäisikö kukaan Stun korttipelin sääntöjä?
Stun on UNO-pelin valmistajan korttipeli jossa on 52 korttia joissa on erilaisia pyöreitä pallukoita ja lisäksi peliin kuuluu 25kpl muovisia "pelimerkkejä".
Peli on täydellisenä vielä tallessa, mutta ohjeet ovat päässeet hukkumaan...
55473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Oletko saanut stun korttipelin sääntöjä mistään? Itseltäni sama peli löytyi ja tietenkin on ohjeet hukkuneet ajan myötä. Olisi kiva saada ohjeet niin voisi opettaa pelin lapsillekkin:) Laita ohjeet tänne jos on löytynyt!

Äänestä

Stun korttipelin ohjeet: Jokainen pelaaja pelaa vuoronsa samasta ylösalaisin olevasta pakasta. Pelaajat kääntävät kortin kerrallaan pyrkien saavuttamaan vähintään 15 pistettä! Jakajan vas.puolella oleva pelaaja aloittaa pelin. Käännä kortti kerrallaan vetopakasta. Useimmissa korteissa on kuvattuna pelimerkkejä. Laske korteissa olevat pisteet yhteen aina käännettyäsi kortin näkyviin. Voit kääntää kortteja, kunnes olet saavuttanut 15 pistettä. 15 pistettä oikeuttaa yhteen pelimerkkiin ( keltainen ), pelimerkin saatuasi kortit laitetaan poistopakkaan. Voit myös jatkaa peliä ja yrittää saavuttaa seuraavat 15 pistettä. Jos käännät esiin stun kortin, vuorosi päättyy välittömästi. Kaikki ko.kierroksella kääntämäsi kortit laitetaan poistopakkaan. Menetät kaikki samalla vuorolla saamasi pisteet tai pelimerkit. Voit lopettaa vuorosi milloin tahansa. Nämä pisteet jäävät säästöön eli ne ovat seuraavalla kierroksella turvassa. Stun plus kortti lisää pisteitäsi 4:llä, ellet ole johdossa, voit ottaa yhden pelimerkin pöydältä tai vastapelaajaltasi. Voit ottaa pelimerkin myös jos olet tasoissa. Jos olet johdossa, saat vain 4 pistettä lisää ilman pelimerkkiä! Stun miinus kortin saatuasi, voit antaa sen kenelle tahansa pelaajalle, vähennät näin vastapelaajan pisteitä kahdella. Jos kellään ei ole pistekortteja, sinun pitää pitää kortti itselläsi ja aloittaa seuraava kierros - 2 pisteellä! Kun vetopakka on käytetty, sekoita poistopakka ja aseta se vetopakaksi! Voittaja on se joka saa ensiksi kokoon 5 pelimerkkiä! Mukavia pelihetkiä, on muuten kutkuttavan jännä peli!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hurtta82 kirjoitti:

Tietäisikö kukaan Stun korttipelin sääntöjä?
Stun on UNO-pelin valmistajan korttipeli jossa on 52 korttia joissa on erilaisia pyöreitä pallukoita ja lisäksi peliin kuuluu 25kpl muovisia "pelimerkkejä".
Peli on täydellisenä vielä tallessa, mutta ohjeet ovat päässeet hukkumaan...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu