Suunnittelen lomamatkaa itselleni ja avopuolisolleni ja Kroatia vaikuttaa yhdeltä varteenotettavalta vaihtoehdolta. Jelsa, Porec, Split, Dubrovnik ja Makarska Riviera ovat kohteita joita olen alustavasti silmäillyt. Haluaisin vinkkejä meille sopivasta kohteesta, jolle ehtoina pidän seuraavia asioita:
* ei mikään turistirysä; alueen omaa kulttuuria, kaunis luonto
* hyvät uimarannat
* hyvät puitteet laitesukellukselle
* rauhallisuus, mutta kuitenkin ostosmahdollisuuksia lähettyvillä
* suht edullinen hintataso
* lämmintä elo-syyskuussa
Siinäpä ainakin jotain.Mukavaa jos joku jaksaisi jakaa kokemuksiaan.
Vaihtoehtona Kroatia
4
1912
Vastaukset
- -m-
Kommentoisin sen vert että Kroatian vesi on mielettömän puhdasta ja "läpinäkyvää" että paikkana sukeltamiseen oiva.
Olimme viime keväänä Opatijassa ja Rijekassa, hintatasosta sanoisin ettei ollut mitenkään kovin halpaa. Ruoka oli melko suomen hinta tason luokkaa.
Varsin Opatija ei ollut mikään bilemesta, yökerhoja ei ollut kuin yksi baarintapainen. (itselleni loisto juttu) Aikast hieno paikka, eikö sitä kutsutakin välillä Nizza nimikkeellä. - Kroatiafani
Oltiin Jelsassa viime kesänä (eka kerta Kroatiassa). Ihastuttiin paikkaan totaalisesti. Sopivan pieni kylä, ei turhaa turistihömppää. Vähän suomipoikia/skandeja, enempi italialaista, jenkkiä yms. Meikäläisen mieleen halpa hintataso. Jelsassa on saksalaisen pariskunnan sukellusfirma. Bussillä pääsee Hvarin kaupunkiin toiselle puolella saarta. Hiekkarantoja ei Kroatiassa kauheesti ole, mutta kivilaitureita uimista varten kyllä löytyy. Jelsasta pääsee veneellä (veneillä) Bol:iin, Brac:n saarelle missä on kiva pikkukiviranta. Ostettavaa ei tuolla kauheesti ole, laventeli-hajuja ja alkoholia.
Aloittele vaikka www.kroatia.fi -sivuilta. - Hvar
Olimme 2005 10- 18. 9 Hvarin saarella Hvarin kaupungissa omatoimimatkalla. Lennot CSA: lla Prahan kautta lensimme Splitiin, yön vietimme Trogirissa, siitä bussilla Splitiin ja laivalla Hvarille. Apartementoksen varasimme netistä, Balic Apartementos.
Hvarin kaupunki on erittäin kaunis, käveltävä, ihmiset palveluhaluisia siis turistille mainio. Kauppoja sekä ravintoloita oli sopivasti. Kulttuuriakin oli, klassinen konsertti luostarin pihalla sekä erittäin upea paikallisten kuorojen esitys ulkoilmakonserttina.
Uimarannat ovat kivisiä, vaan uitavia aikuisille, tossut jalassa, vesi on todella kirkasta. Kävimme kolmena paivänä Pakleni- saarilla uimassa ja snorklailemassa pikkuveneillä. Siellä on ravintoloita ja rauhallisia poukamia etsittävissä.
Täss on pari linkkiä upealle Hvarille.
http://www.hvar.hr/Default.aspx
http://www.viking-diving.com/default.asp?itemid=249&title=Homepage - NilsNortamaa
Erinomainen kohde, voit lukea lisää tältä keskustelupalstalta:
http://keskustelu.plaza.fi/matkalaukku/keskustelu/t1688187
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain597482Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232916- 1421756
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151448Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1291126
- 73827
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707