Vaihtoehtona Kroatia

Suunnittelen lomamatkaa itselleni ja avopuolisolleni ja Kroatia vaikuttaa yhdeltä varteenotettavalta vaihtoehdolta. Jelsa, Porec, Split, Dubrovnik ja Makarska Riviera ovat kohteita joita olen alustavasti silmäillyt. Haluaisin vinkkejä meille sopivasta kohteesta, jolle ehtoina pidän seuraavia asioita:
* ei mikään turistirysä; alueen omaa kulttuuria, kaunis luonto
* hyvät uimarannat
* hyvät puitteet laitesukellukselle
* rauhallisuus, mutta kuitenkin ostosmahdollisuuksia lähettyvillä
* suht edullinen hintataso
* lämmintä elo-syyskuussa

Siinäpä ainakin jotain.Mukavaa jos joku jaksaisi jakaa kokemuksiaan.

4

1903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -m-

      Kommentoisin sen vert että Kroatian vesi on mielettömän puhdasta ja "läpinäkyvää" että paikkana sukeltamiseen oiva.
      Olimme viime keväänä Opatijassa ja Rijekassa, hintatasosta sanoisin ettei ollut mitenkään kovin halpaa. Ruoka oli melko suomen hinta tason luokkaa.
      Varsin Opatija ei ollut mikään bilemesta, yökerhoja ei ollut kuin yksi baarintapainen. (itselleni loisto juttu) Aikast hieno paikka, eikö sitä kutsutakin välillä Nizza nimikkeellä.

    • Kroatiafani

      Oltiin Jelsassa viime kesänä (eka kerta Kroatiassa). Ihastuttiin paikkaan totaalisesti. Sopivan pieni kylä, ei turhaa turistihömppää. Vähän suomipoikia/skandeja, enempi italialaista, jenkkiä yms. Meikäläisen mieleen halpa hintataso. Jelsassa on saksalaisen pariskunnan sukellusfirma. Bussillä pääsee Hvarin kaupunkiin toiselle puolella saarta. Hiekkarantoja ei Kroatiassa kauheesti ole, mutta kivilaitureita uimista varten kyllä löytyy. Jelsasta pääsee veneellä (veneillä) Bol:iin, Brac:n saarelle missä on kiva pikkukiviranta. Ostettavaa ei tuolla kauheesti ole, laventeli-hajuja ja alkoholia.

      Aloittele vaikka www.kroatia.fi -sivuilta.

    • Hvar

      Olimme 2005 10- 18. 9 Hvarin saarella Hvarin kaupungissa omatoimimatkalla. Lennot CSA: lla Prahan kautta lensimme Splitiin, yön vietimme Trogirissa, siitä bussilla Splitiin ja laivalla Hvarille. Apartementoksen varasimme netistä, Balic Apartementos.
      Hvarin kaupunki on erittäin kaunis, käveltävä, ihmiset palveluhaluisia siis turistille mainio. Kauppoja sekä ravintoloita oli sopivasti. Kulttuuriakin oli, klassinen konsertti luostarin pihalla sekä erittäin upea paikallisten kuorojen esitys ulkoilmakonserttina.
      Uimarannat ovat kivisiä, vaan uitavia aikuisille, tossut jalassa, vesi on todella kirkasta. Kävimme kolmena paivänä Pakleni- saarilla uimassa ja snorklailemassa pikkuveneillä. Siellä on ravintoloita ja rauhallisia poukamia etsittävissä.
      Täss on pari linkkiä upealle Hvarille.
      http://www.hvar.hr/Default.aspx

      http://www.viking-diving.com/default.asp?itemid=249&title=Homepage

    • NilsNortamaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      142
      8077
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7121
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3643
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      140
      3280
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2804
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2338
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1566
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe