Kielipaketti

menee vaikeeks

Latasin OpenOfficen suomenkielisen 2.3 version. Oletin, että siinä on automaattisesti toisena kielenä englanti. Vaan eipä ollut, eikä kielipaketeistakaan löydy kuin amerikanenglanti. Onko ainut mahdollisuus poistaa suomenkielinen paketti ja ladata englanninkielinen tilalle ja siihen lisäosana suomenkielen kielipaketti? Tarvitsen molempia.

4

1599

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksu.
    • Suomenkielisessä OpenOfficessa ei tosiaan ole käyttöliittymää muilla kielillä (ohjetta ei ole suomennettu, joten se on amerikanenglanniksi). Jostain muistelen lukeneeni, että brittienglanninkielisessä versiossa olisi ollut jotain ongelmia, eikä uusimpia versioita olisi saatavana brittienglanniksi. Tämä tosin on vain hatara muistikuva. Eli luulen, että se englanninkielinen OpenOffice on nimenomaan amerikanenglanninkielinen.

      Jos sinulle riittää brittienglannin oikoluku ja tavutus, niin ne ovat saatavissa ohjatun toiminnon kautta (Tiedosto -> Ohjatut toiminnot -> Asenna uusia sanakirjoja...). Sieltä löytyy moni muukin englanti.

    • tytteli123

      Heipsan,
      mulla on open office 2.3.1 (suomenkielinen) ja kokeilin tuota uuden kielipaketin tuomista, ohjatun toiminnon kautta, kuten tässä neuvottiin. Näytti vaan edelleen, että siellä EI ollut brittienglantia (esim. australian, kanadan yms. englannit oli)!

      Aika käsittämätön puute. Olen ollut ihan tyytyväinen openofficeen muuten.

      No, onneksi on käytössä kone, jossa wöördi, niin täytyy sitten siellä tehdä spelling check.

      • Urmensch

        Tässä on tainnut mennä termit sekaisin. Kielipaketti sisältää käyttöliittymän (ja ohjeiden, mikäli ne on kyseiselle käännetty) käännökset. Siis valikoiden, komentojen, virheilmoitusten ja erilaisten viesti-ikkunoiden tekstit. Kielipaketti ei sisällä oikolukusanastoa tai tavutussääntöjä.

        Oikolukusanasto ja tavutussäännöt asennetaan ohjatun toiminnon kautta. Listassa näytetään kuitenkin vain ne kielet, joita OpenOfficeen EI vielä ole asennettu. Eli tarkistapa, onko brittienglannin oikolukusanasto ja tavutussäännöt jo asennettu. Avaa Muotoilu -> Fontti... ja edelleen rullaa Kieli-laatikosta brittienglanti näkyville. Jos brittienglannin vasemmalla puolella on väkänen, niin kyseiset oikolukusanasto ja tavutussäännöt on jo asennettu.

        Tarkista vielä, että oikoluku ja tavutus on päällä. Työkalut -> Asetukset -> Kieliasetukset -> Kirjoituksen aputyökalut, sieltä Käytettävissä olevat kielimodulit -kohdasta pitää olla valittuna tarvittavat modulit (käytännössä kaikki). Saman sivun alareunassa olevasta Asetukset-laatikosta täytyy valita tarvittavat kohdat (ainakin Tarkista oikeinkirjoitus kirjoitettaessa). Vielä kappaleasetuksissa täytyy laittaa tavutus päälle: Muotoilu -> Kappale -> Tekstin rivitys -> Tavutus-kohdassa ruksi kohtaan Automaattisesti. Lopuksi tarkista, että kieli on oikein: Muotoilu -> Fontti... -> Kieli-laatikosta haluttu kieli. Nyt pitäisi sekä oikoluvun että tavutuksen toimia.

        Yleisimmin käytetyn kielen asetukset kannattaa tietenkin tallentaa oletustyyliin ja se oletussivumalliin, niin on automaattisesti käytettävissä.

        Lisätietoja löytyy muun muassa oikeusministeriön Kysymysten ja vastausten käsikirjasta (http://fi.openoffice.org -> Käyttöoppaat).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      500
      1007
    2. 57
      668
    3. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      160
      593
    4. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      52
      574
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      166
      568
    6. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      233
      540
    7. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      80
      527
    8. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      466
    9. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      93
      461
    10. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      187
      460
    Aihe