Nyt tarvitsi uuteen pöytäkoneeseen sellainen näppäimistö, joka kestää kovempaa käsittelyä. Näppäimistö ei saa olla kosketusherkkä ja helposti rikkoutuva. Olisi vanha hyvä näppis mutta eihän sen liitännät käy uuteen koneeseen. Myydäänkö enää niitä vanhanaikaisia kestäviä näppiksiä?
Terveisin: etusormella naputtelija
Terveisin: etusormella naputtelija
Vastaukset 5
Vanhimmat
yäälläkin, komerossa wanha harmaa keytronicin näppis joka kesti vaikka nyrkillä olisi hakannut (muistelin että näin nuorempana olisi tullut tehtyäkin) mutta valitettavasti liitin on turhan iso ps/2 liitimeen, onhan noita joskus ollut saatavilla sovittimia joilla homma hoituu, tiiä löytyykö enää mistään
Ainakaan tavallisista tietokonekaupoista. Olen etsiskellyt uutta näppistä, mutta leluja ovat kaikki. Onneksi tuli aikoinaan takavarikoitua jostain Compaqin serveristä kunnon metallirunkoinen. Kestää vaikka seinään heittäisi. Lisäksi vie vähän pöytätilaa vaikka onkin standardikokoa. Kaikki multimediahömppänäppäimet kun puuttuvat.
vaikkapa tällainen:
http://www.tarvikekauppa.com/product_info.php?products_id=289
jollaista kaipaat
http://www.directron.com/adp-kbd-ps2.html
SPR:n kirppiksillä mä oon nähnyt kaikenlaisia antiikkisia tietsikoita (pölyttyvät siellä hyllyissä). Varsinaisilla kaupallisilla kirppiksillä niitä ei enää tapaa.