Miten hoidatte ja suojaatte linolattioita.Kannattaako kovan kulutuksen tila esim. liikuntasali suojata muulla suoja-aineella kun linolle tarkoitetulla vahalla.Vissiin on ennen vahattu ja vaha on kulunut tai jauhoontunut pois suurimmaksi osaksi. Miten vahanpoisto linolle tehdään yhdistelmäkoneelle, kun vettä ei saa käyttää paljon, eikä voimakaita vahanpostoaineit?Miten suojaus/vahaus niin tehdään niin, että se onnistuu.Miten lattiaa hoidetaan vahauksen jälkeen ja siitä etenpäin. Olisiko pesu yhdistelmäkoneella punaisella laikalla ja SHS-koneella ajo paikallaan silloin tällöin ja käykö orasssi laikka siihen tarkoitukseen.
Linoleum
viivita
52315
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Linoleumin perusominaisuus on huokoisuus. Vesi siis hulahtaa betoniin saakka, jos liikaa liottelet. Vesi saa seistä alle 5 minuuttia ja sitten on imuroitava pois.
Toinen ominaisuus on emäksisyyden sieto. Korkein pH-arvo on 10. Vahanpoistoainetta käytettäessä tarkista aineen pH-arvo.
Kolmas tärkeä asia on ettei linoleumille kannata eikä tarvitse tehdä perusteellista vahanpoistoa joka vuosi (riippuu tietysti käytöstä). Muutaman vuoden välein voi pestä perusteellisesti ja sitten pari vahakerrosta. Välivuosina (ja niin pitkään kuin mahdollista) voi pintapestä yleispesuaineella ja paikkavahata.
Neljäs tapa hoitaa on jättää vahaamatta. Siten pääsee helpommalla itse. Liikuntatilan lattiaan voisi sopia pelkkä hoitoainekäsittely (aineen oman ohjeen mukaan). Pintapesu välillä yhdistelmäkoneella ja sitten hoitoaine pintaan. Kiillottaminen aiheuttaa tietysti kiiltoa, joka ei ole linon ominaisuus. Lino on luonnostaan himmeä.
Yhdistelmäkoneella voi tehdä vahanpoiston, kun levittää liuoksen lattialle imusuulake ylhäällä ja ajaa sitten uudelleen laikoilla liotetun alueen ja vielä kerran imusuulake alhaalla pesee ja kerää veden pois. Suosittelisin 20-30 neliön käsittelyä kerrallaan yhdistelmäkoneella. Pääasia ettei liottele yli viittä minuuttia.
Pesu yhdistelmäkoneella on aina paikallaan. Säästät siinä omaa kroppaasi ja saat hyvän jäljen aikaiseksi. Punainen/oranssi laikka sopii hyvin. SHS-konetta miettisin hieman. Miksi sitä pitäisi käyttää? Linon ei kuulu kiiltää ja SHS aiheuttaa kiiltoa.
Uusia linoleum lattioita ei tarvitse suojata.Menee aika pitkälle pelkillä hoitokäsittelyillä.Sen sijaan vanhat ja kuluneet voidaan suojata vahaamalla. Linoleumille käy sekä liuotin- että vesivaha. Ei linolle mun käsittääkseni ole mitään erikseen tarkoitettuja vahoja. Sen sijaan linolle on omat vahanpoistoaineensa, koska se ei kestä yli 10 ph:n emäksiä aineita, joita tavalliset vahanpoistoaineet ovat.
Olin töissä 3 vuotta kohteessa missä oli iso toimistorakennus täynnä linoleumia. Vanhaa sellaista. Sitä suojattiin vesivahaamalla. Talvisin oli havaittavissa sitä jauhoontumista mikä johtuu liiasta kuivuudesta.
Lino ei kestä jatkuvaa kosteutta tai märkyyttä, joten yhdistelmäkone on hyvä juttu lattiaa pestäessä ja vahaapoistettaessa,koska se kuivaa samantien, ja on muutenkin kätevämpi varsinkin käytävillä.Toimistoissa on tietenkin pakko ottaa käyttöön lattianhoitokone ja vesi-imuri.
Itse en vahannus kohteessani ainuttakaan linolla pällystettyä toimistoa, mutta käytävän pintapesin yhdistelmäkoneella työkaverini kanssa ja sen jälkeen levitimme vahan. ( muista antaa kuivua hyvin! ) En muista minkä värinen laikka oli, varmaankin punainen tai sininen. Aine oli jotakin yleispesuainetta. Vahaa ei kannata levitää reunoille, mistä se ei kulu. Ensimmäinen tai 2 ensimmäistä kerrosta levitetään vain keskelle käytävää ja viimeinen kerros vasta reunoja myöten.
Jos joutuisin peruspesemään linokäytävän, ajaisin vahanpoistoaineen yhdistelmäkoneella lattiaan imusuutin ylhäällä. se jälkeen kierros pelkkien pesuharjojen kanssa ja sitten vielä kerran imusuutin alhaalla, että kone imee vahanpoistoainelitkun sisäänsä.( Ai niin , ruskea laikka olis varmaan ok. Ja vesimäärää voi säätää hieman pienemmälle, ettei lattia aivan ui).Tämän jutun miinuspuoli on, se että koneen joutuu hinkkaamaan viimesen päälle puhtaaksi. vahanpoistoaine kun tuppaa jättämään kauheita rantuja ja harmaaksi jos ei kunnolla hankaa ja pese konetta.Mua ainakin tuppaa välillä tympimään jonkun vesi-imurrinki hinkkaaminen puhtaaksi vahanpoistoainelitkusta =D
Huuhtelun voi tehdä koneen pesun jälkeen laittamalla yhd.koneeseen pelkkää vettä ja ajamatta kertaalleen käytävä. tai sitten luulisin, että kosteapyyhintäkin riittäisi.
Ennen vahan levittämistä lattian pitäisi antaa kuivaa hyvin.Jopa seuraavaan päivään ja päivä per vahakerros. Elikä aika ärsyttävää viikonloppuduunia.
Uusille linoille voidaan laittaa käsittääkseni vain hoitovaha kerros ja ajaa säännöllisesti hs koneella, siis sumupuhdistaa. punainen laikka ok, tai sitten onhan näitä pehmeämpiäkin. Oranssit, vaalen vihreät, valkoiset, vaaleanpunaiset. Nuo oranssit laikat ainakin mitä mun työmaalla on ovat aivan surkeita. Kerta käytön jälkeen sais jo melkeen roskiin vipata. Menevät tosi ohuiksi liruiksi hetkessä.
En mä kyllä rupeis vahaamaan jotain liikuntasalia, jos ei ihan viimenen pakko olis, kannattaa koittaa vain hoitaa mahdollisimman usein ja pitkän ajan niin luulis sen riittävän, eihän liikuntasalissa nyt onneksi olla kun sisäkengillä.
Tässä nyt jotakin juttua. Toivottavasti oli apua.
kuinka kovalla vesimäärällä linoleumia voi ajaa? Onko liian suuresta vesimäärästä harmia, pilaako lattiaa. Vettä kun olisi käytettävä että lattian saisi puhtaaksi. Lattiaa ei ajella päivittäin koneella.
Kyllä vettä saa käyttää, mutta se ei saa jäädä lillumaan siihen, vaan imettävä mahdollisimman nopeasti pois. Ei vesipesu linoa pilaa, pointti on vaan se, että nopeasti kuivaus perään.
niin kävelee koko ajan, eikä jää kattelee ikkunoista ulos =)