Niin...siinä otsikossa se kysymys jo tulikin. Eli olen menossa perushoitajaksi osastolle, jossa lähärit ja perushoitajat korkaavat tippoja. En muista lainkaan tehneeni sitä aikaisemmun, mutta tietenkin siihen perehdytetään osastolla, mutta jos joku voisi jo nyt kertoa niitä perusjuttuja miten siinä toimitaan?
Tipan korkkaus
miten tehdään?
23010
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
olemme korkanneet tipan osastolla laittamalla hepariinia: suhteella 0.1ml hepariinia 0,9ml keittosuolaa ja ruiskuttaneet sen kanyylin kautta suoneen ja sen jälkeen korkki kiinni.
Tipan korkkaaminen hepariinilla vaatii iv-luvat, jotka ovat vain sairaanhoitajilla. Poikkeustapauksissa lähi- ja perushoitajat saavat iv-luvat toimipaikkakoulutuksena. Jossain paikoissa laitetaan kanyyliin ns mandriini korkiksi.