Tipan korkkaus

Niin...siinä otsikossa se kysymys jo tulikin. Eli olen menossa perushoitajaksi osastolle, jossa lähärit ja perushoitajat korkaavat tippoja. En muista lainkaan tehneeni sitä aikaisemmun, mutta tietenkin siihen perehdytetään osastolla, mutta jos joku voisi jo nyt kertoa niitä perusjuttuja miten siinä toimitaan?
23010
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

olemme korkanneet tipan osastolla laittamalla hepariinia: suhteella 0.1ml hepariinia 0,9ml keittosuolaa ja ruiskuttaneet sen kanyylin kautta suoneen ja sen jälkeen korkki kiinni.

Äänestä
  • Tipan korkkaaminen hepariinilla vaatii iv-luvat, jotka ovat vain sairaanhoitajilla. Poikkeustapauksissa lähi- ja perushoitajat saavat iv-luvat toimipaikkakoulutuksena. Jossain paikoissa laitetaan kanyyliin ns mandriini korkiksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten tehdään? kirjoitti:

Niin...siinä otsikossa se kysymys jo tulikin. Eli olen menossa perushoitajaksi osastolle, jossa lähärit ja perushoitajat korkaavat tippoja. En muista lainkaan tehneeni sitä aikaisemmun, mutta tietenkin siihen perehdytetään osastolla, mutta jos joku voisi jo nyt kertoa niitä perusjuttuja miten siinä toimitaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu