miten voisi koiran polkuanturoita suojata jottei hiekoitushiekka yms. lasinsirut ja muut rikkoisivat polkuanturoita? rikkooko hiekoitushiekka anturat?onko ne kivet niin teräviä? meidän koiralla joka on n. 9kk vanha tässä taannoin oli jossain auennut yksi polkuanturoista. Aikamoinen suojaaminen ja hoitaminen siinä on että saa sen kuntoon ja miten vaikeaa on ulos lähteä kun aina täytyy haava suojata. en haluaisi moista riesaa enää koiralleni uudelleen,onko tossut ainoa vaihtoehto suojata käpälät?
polkuanturat...
huolestunut todella
43012
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Koiran tassuja ja anturoita on syytä tarkkailla ja hoitaa, jos tarvetta ilmenee. Eli jos anturat ovat kuivat, ne halkeilevat helposti ja halkeamaan saattaa menä pöpö, joka tulehduttaa haavan. Kuivia anturoita kannattaa rasvailla, esim. hajuton, paksu apteekista saatava perusvoide on hyvää. Anturoiden kuntoon vaikuttaa myös koiran syömä ruoka, eli ruoassa tulisi olla jonkin verran öljyjä (pellavansiemnöljyä, kylmäpuristettua rypsiöljyä taikka lohiöljyä).
Lasinsiruja on valitettavan paljon, kaikki rikkotuneet pullot kannattaa koiran kanssa liikkuessa kiertää kaukaa. Hiekoitushiekka saattaa myös olla melko terävää ja suolatuilla teillä suola kuivattaa anturoita. Etenkin siis talvisaikaan anturat kannattaa huuhdella lenkin jälkeen vedellä (jotta saa mahdollisen suolan pois) ja tarpeen mukaan rasvata.
Lemmieläinkaupoissa on myynnissä myös tassuvahaa, joka sisältää ainakain mehiläisvahaa ja se taitaa jonkinverran suojella anturoita.
kiitokset avusta.täytyy yrittää rasvailla ja tassuvoidetta laittaa. tulis kunnon lumipeite niin voisi koiran kanssa kävellä melkohuoletta.
Meillä ajokoiralla tuppaa aukeamaan tassut metsässä. Ennaltaehkäisevänä hoitona on käytössä Tummeli, ihan sellaisessa isossa 410 g astiassa. Siitä reilusti tassuun ja sukka päälle, meillä on käytössä tavalliset vauvasukat marketista. Jos koira ei anna sukkien olla paikallaan, vedä maalarinteipillä kiinni. Tämä pehmentää anturaa eikä antura mene rikki niin helposti. Hyvä ja halpa voide, myös emännän/isännän jalkoihin :) Toinen käytössä oleva konsti on lohiöljy joka on nyt muutenkin tosi hyväksi koiralle, mutta olemme huomanneet sen todella auttavan käpälien kunnossapysymiseen. Siis ei tavallista kalaöljyä, vaan nimenomaan lohiöljyä. Jos käpälä on rikki, meillä on käytössä Suomen Valjakkourheilijoiden Liitosta tilatut tossut, niillä lenkkeilykin onnistuu. Metsään ei sentään mennä jos käpälät on rikki.
niin mistä ostitte tai tilasitte ne tossut?kestääkö ne ulkona kävelyä ilman että menevät puhki?täytyy ostaa rasvoja ja alkaa voidella anturoita. no nyt ne näyttää olevan hyvässä kunnossa kun on lunta ja pehmeetä kävellä mutta pelkään taas niitä kurakelejä kun kivet ja muut tulee esille että anturat taas repeää.