2vee tytsky

nylkyttää...

vajaan vuoden ikäistä poikaani..
eli tänäänkin törmäsin tähän ongelmaan että poikani makasi lattialla ja meidän mäykky menee päälle ja nylkyttää!!
kielsin heti tiukasti ja otin tytön pois..
olen kuullut että se tarkoittaa alistamista,pitääkö paikkansa?
koira ollut meillä vasta vähä aikaa niin uusi asia minulle:)
ja muuten on maailman ihanin ja herttasin pakkaus,rakastaa lastani yli kaiken!
jos joku osaa vastata nii olisin kiitollinen!

6

483

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaks mäykkyä kotona

      kyllä vain toi nylkyttäminen tarkoittaa alistamista...joka täytyisi tietysti saada jotenkin pois ja tehdä koiralle selväksi että ihminen on pomo ja koira on koira. Onneksi kuitenkaan koira ei muuten ole agressiivinen lastasi kohtaan. Tosi "harmi" kun lapsesi on niin pieni vielä ettei ymmärrä tuota tilannetta ja on vaikea saada varmaan tollaista koulittua pois. Normaalistihan silloin tehdään selväksi että ruokkiva käsi on pomo ja harjoitellaan erilaisia "pomoilu" tekniikoita, niinkuin esim luun pois suusta ottaminen, ruokaan luvan saaminen jne (lapselta), jolloin koira ymmärtää että se joka määrää on se käsi joka ruokkii ja antaa ja pitää huolta ja silittelee, kehuu tarvittaessa, toruu myös...säännöt tulevat vuosien saatossa selviksi ja koira nauttii elämästään, yhtälailla kuin koko perhe :)
      Voi olla että tämä nylkyttämis vaihe menee myös itsestään ohi...kaikkihan ovat yksilöitä ja tietyt asiat menevät eri tavalla.
      toivottavasti sait jotain selvää tästä hieman sekavasta viestistä (on hankalaa saada kaikkia ajatuksiaan ja sanojaan kirjoitettua:)
      Ihanaa kevään odottamista!

      • että viitsit vastata!

        niin tulin sitten heti ajatelleeksi ylihuolehtivana äitinä että onko mielestäsi pelkoa että mäykky tekisi jotain lapselleni koska ns alistaa tätä?
        kun tosiaan hän käy vain nuolemassa poikaani eikä todellakaan ole käyttäytynyt mitenkään uhkaavasti.
        koira tullut meille ihan vähän aikaa sitten,ollut koko ikänsä lapsiperheessä että ei ole sille uusi asia.


      • kaks mäykkyä kotona
        että viitsit vastata! kirjoitti:

        niin tulin sitten heti ajatelleeksi ylihuolehtivana äitinä että onko mielestäsi pelkoa että mäykky tekisi jotain lapselleni koska ns alistaa tätä?
        kun tosiaan hän käy vain nuolemassa poikaani eikä todellakaan ole käyttäytynyt mitenkään uhkaavasti.
        koira tullut meille ihan vähän aikaa sitten,ollut koko ikänsä lapsiperheessä että ei ole sille uusi asia.

        Enpä usko että tästä neidistä on vaaraa lapsellesi, mutta aina kun on koirasta kyse ja varsinkin lapsesta sen kanssa, on aina hyvä olla hieman varpaisillaan...mutta paniikkiin ei ole aihetta, sillä kuitenkin kuulostaa siltä että koiruus teidän lapsestanne pitää. Huolissani olisin jos koira kiertäisi lapsen kaukaa ja arkailisi sitä ja joskus murisisi jne. Eli en usko että on syytä huoleen, vaikka mikään ihan ekspertti näissä tilanteissa en olekaan :)itselläni ei ole lapsia, mutta kylässä heitä kyllä käy ja meidän mäykyt on mainiosti tullut heidän kanssaan juttuun!

        Mukavia yhteisiä hetkiä teille! :)


    • *****

      Ei vielä kannata mennä päniikkiin. Meillä on 4 mäyräkoiraa, jotka ovat kyllä joskus kokeilleet nylkyttää 2v lastani, mutta kyse on lähinnä tainnut olla siitä että että eivät aivan ole ymmärtäneet mikä lapsi on, varsinkin vielä lattiamönkimisiässä. Tottahan olen aina murahtanut koiralle moisesta.Lapsen kasvaessa ja noustessa seisomaan homma jäi, ikään kuin tajusivat että hei, sehän ON ihminen. Muksu saa tehdä koirille melkein mitä vaan, eivät pure (vaikka aihettakin välillä olisi..) Muista vaan aina kun saat koiran rysän päältä kiinni kieltää (ja vaikka hieman murista) niin että tajuavat ettet laumanjohtajana suvaitse sellaista.

    • tahveli1

      Se todellakin tarkoittaa alistamista. Mun uros mäykky tekee niin kaikille vieraille. Yleensä on tehonnut, että itse vieras työntää koiran pois ja kieltää. Lapsen kanssa ongelmallisempaa eikä mulla ole kokemusta siitä. Se täytyy vain tehdä selväksi, että niin ei saa tehdä.

    • ..että

      ..olis alistamista.Voihan se olla tottakin.
      Meillä 5kk,ja sortuu joskus siihen.
      Mielestäni se on vain huomion osoittamista nartuilla.
      Urokset taas ruikkivat kintuille ja se ei oo vaikeeta arvta mistä on kyse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      1038
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      303
      984
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      895
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      78
      771
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      752
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      656
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      641
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      640
    Aihe