tarttisin e-pilsut ehkäsyyn. voiko koulun terkkari neuvoo mua mihin pitää mennä, ja mitä pitää tehdä? olen 9.luokalla. kunnassamme on ns terveyskeskus, missä on vanhainkoti,neuvola,hammaslääkäri,labra ja jotain tollasia, saako sieltä pillereitä? mitä pillerit maksaa? saako sellasia aknen ehkäsy pillereitä heti ekoiksi pillereiksi jos haluaa?
e-pillerit
15v.
123416
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
meet ekaks terkkaril ja se varaa ajan lääkäriin.. ja siel voidaan tehä tutkimuksia.. sit ne päättää mitkä pillerit sopii sulle parhaiten:) 9 kuukauden pillerit saa ilmaseksi..
Kouluterkkari voi kyllä neuvoa sinut asiassa eteenpäin. Voit myös itse ottaa suoraan yhteyttä terveyskeskukseen. Todennäköisesti menet neuvolan puolelle hoitamaan ehkäisyasiat kuntoon. Kun soitat terveyskeskuksen ajanvaraukseen, niin kerro millä asialla olet. Osaavat sieltä sitten ohjata sinut oikeaan paikkaan esim. juuri sille neuvolan puolelle.
Pillerit maksavat niin eri summan, riippuen minkä merkin tohtori sinulle määrää. Hinnat vaihtelevat 17-35€ välillä. Voit kuitenkin tarkistaa Yliopiston Apteekin nettisivulta eri tuotteiden hintoja. Myös e-pillerimerkit on sinne listattu.
Aknen ehkäisypillereitä ei ole olemassakaan. Pillerit eivät ehkäise aknea, ne on tarkoitettu raskauden ehkäsyyn. On toki e-pillereitä, joilla on todettu muita parempia tuloksia akneihoon, mutta pitäisi siis valmiiksi jo olla jonkinlaista aknea/näppyläisyyttä, jotta voi pillerit saada aknen hoitoon.
Jos lääkäri määrää sinulle e-pillerit ja kirjoittaa reseptiin "sairauden hoitoon" (akne), saat pillereistä kelakorvauksen, mutta ainoastaan Diane Nova -merkkiset pillerit ja sen vastineet ovat Kelan korvausjärjestelmän piirissä. Muista merkeistä et saa korvausta, vaikka reseptissä olisi "sairauden hoitoon".
Pillerimerkeistä Diane Nova on tosin yksi niistä kaikista vahvimmista eikä sitä helposti määrätä pillereiden aloittelijalle. Yleensä aloitetaan niistä matalahormonisista pillereistä (esim. Yasminelle, Mercilon, Meliane, Yasmine) ja tarvittaessa myöhemmin voidaan vaihtaa "kovempiin". Erityisesti jos ei ole syytä eli sitä hoidettavaa aknea, niin ei kannata syödäkään tarkoituksella liian tujuja hormoneja.
Mitä sitten tulee tuohon edellisen vastaajan "saat 9 kk pillerit ilmaiseksi"-toteamukseen, niin ei voi sanoa kuin, että etpä välttämättä saa. On erittäin harvinaista, että noin suuren erän pillereitä saisi ilmaiseksi. Terveyskeskuksesta/neuvolasta voi toki saada 3kk kokeilupakkauksen, jonka jälkeen saa sitten varsinaisen reseptin, jos pillerit on hyväksi todettu. 3kk paketti on yleisimmin annettu, mutta kaikissa kunnissa/terveyskeskuksissa ei saa sitäkään.
Jos on muuta kysyttävää pillereistä tai niiden hankinnasta, niin tietoa kyllä löytyy. Kysy!
entäs sitten, täytyykö olla vanhempien lupa tms? tottakai mä sellasen sit kans saan, mutten haluis mennä sanoon äitille et tartteen ehkäsypillereitä... mut eihä se oo välttämätöntä? mut entäs jos ei oo ihan säännölliset kktiset? ja nyt kun ei oo niitä just tällä hetkellä niin voiko silti hankkia pillerit ja aloittaa käytön sitten kun kktiset taas alkaa?
Et tarvitse vanhempien lupaa terveyskeskuksessa asiointiin. Heille ei myöskään mene tieto käynnistäsi tai mistään muustakaan "hoitoosi" liittyvistä asioista. Lääkäreillä ja hoitajilla on vaitiolovelvollisuus.
Jos sinulla ei ole säännölliset kuukautiset, niin ne eivät haittaa pillereiden aloittamista. Pillerit tosiaan aloitetaan kuukautisten alussa, että siihen asti voit sitten odotella. Kannattaa kuitenkin hankkia kokeilupakkaus/pilleriresepti ennen kuin ne menkat alkavat, jotta pääset sitten aloittamaan pillerit heti.
Pillerithän ottavat valtaansa oman hormonitoimintasi. Munasarjojen toiminta lakkaa ja pillerihormonit pitävät keinotekoista kiertoa yllä. Tämä tarkoittaa sitä, että pillerit säännöllistävät kuukautiset. Jos kaikki menee kuten pitäisi, tulee kierrostasi 28 päivän mittainen normaalilla pillerinsyöntirytmillä (3 viikkoa pillereitä viikon tauko). Monilla kuukautisista tulee jopa kellontarkat, eli pystyy valmiiksi tietämään, että kuukautiset alkavat esimerkiksi taukoviikon 3. päivän aamuna klo 10.
Todellakin on olemassa e-pillereitä, joilla hoidetaan keskivaikeaa aknea. Itse olen kärsinyt koko ikäni rasvaisesta ihosta. Ikää nyt 32 vuotta. Diane Novan rinnakkaisvalmiste Cypretyl on mainio niin aknen hoitoon kuin ehkäisyyn. Hintakaan ei ole paha 9.40 e/3kk. Olen syönyt tätä valmistetta 3 vuotta ja häiritsevät aknepaiseet leuassa ovat hävinneet. Ihoni on nyt suht ok, enkä vaihtaisi tuotetta pois. Näitä pillereitä en kyllä suosittele nuorille naisille ja etenkin niille, joilla on suhteellisen hyvä iho. Pari näppyä ei riitä, jotta voidaan puhua aknesta.
Tässä linkki jossa on tietoa gynegologin/naistentauti lääkärin tekemästä tarkastuksesta.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=106&conference=500000000000017&posting=22000000031813372
Terveydenhoitaja ohjaa sinut oikeaa reittiä perille. :)
Täyttää pyydettäessä kanssasi paperit valmiiksi ja varaa ajankin.
kun mä hommasin pillerit, niin mainitsin siitä terkkarille ja se anto mulle ne ensimmäiset. sitten varataan yhessä aika lääkäriin missä saan ne toisen ilmaset kolmen kk:n pilsut ja semmosta :D jos pillereitä ostaa yhen kuukauden paketin, nii se on jotai oisko reilu kymppi. mutta sun ei kannata huolehtia ku kyllä se terkkari selittää kaiken, kysymättäki :)
mulla lukee pilsu paketissa että voi auttaa akneen, ja terkkkariki sano samaa.
jeps, eli sitte vaa terkkarille rohkeesti..tai no, rohkeesti..vähä nolostuttaa mut eiköst se nyt oo ihan normaali juttu tässä iässä..:) ja kun vakituinen poikaystäväkin löytyy.ens viikolla suunnillee pitäs kuukautiset alkaa, et ois vissiin hyvä tällä viikolla mennä puhelemaan..
Terkkari ei voi pillereitä antaa mikäli elää vakituisessa parisuhteessa.
Seksiä harjoittavalle tytölle kuuluu tehdä sisätutkimus ja ottaa papakoe ennen kuin pillerit saa, tämän taas suorittaa gynegologi tai naistentautilääkäri.
Ja aikaa voi joutua odottelemaan parikin viikkoa.
Kipinkapin pistämään homma tulille.
mikä idea siin nyt on? et terkkari voi heittää pillereitä niille, ketkä harrastaa seksiä satunnaisesti kenen kanssa vaan? jos hankkii pillerit esim. kuukautiskipujen takia, niin onko ne silti periaatteessa sama kuin hankkisi pillerit raskauden ehkäsyyn? siis et jos sanoo lääkärille tai terkkarille et kuukautiskipuihin nii voiko ne silti olla samalla raskauden ehkäsyyn?
Tuossa ei tainnut mennä oikein mikään oikein.
Ensinnäkin: "Terkkari ei voi pillereitä antaa mikäli elää vakituisessa parisuhteessa."
Miten terkkarin eläminen vakituisessa parisuhteessa vaikuttaa pillereiden antamiseen? Ei mitenkään. Miten vakituinen suhde tai vähemmän vakituinen suhde vaikuttaa siihen voiko terkkari antaa pillerit? Ei mitenkään. Terveyskeskuksen terkkarin antama kokeilupakkaus on mahdollista saada. Riippuu täysin kunnasta jakavatko ilmaisia näytteitä. Ei riipu millään tavalla terkkarin tai kenenkään muunkaan vakisuhteesta.
Sisätutkimusta ja papakoetta ei yleensä tehdä ennen pillereiden aloittamista, vaan aloittamisen jälkeen. Joskus se voidaan tehdä siinä samalla kun reseptin menee pyytämään.
Gynekologi on sama kuin naistentautien erikoislääkäri, joten taas meni pieleen. Sisätutkimuksen voi tehdä yleislääkäri tai erikoislääkäri (gyne).
Aikaa voi tietysti joutua odottamaan, se on totta. Voi olla, että ei ehdi enää seuraaviin menkkoihin mennessä. Riippuu ihan paikkakunnasta ja kuinka siellä on kiirettä.
Tästä taas opimme, miten tärkeää olisi ensin itse ottaa asioista selvää, ennen kuin alkaa neuvoa muita.
Samat e-pillerit käyvät sekä noihin kuukautisvaivoihin että ehkäisyyn. Kuitenkin, jos menet lääkäriin valittamaan kuukautiskipuja, hän saattaa määrätä sinulle kipulääkkeitä eikä e-pillereitä. Siispä mene ihan rehellisesti sillä asialla, mihin tarkoitukseen olet pillerit hommaamassa. Kivuista voit toki mainita asiakaskäynnillä, mutta ehkäisyähän sinä olet sinne menossa hankkimaan etkä kipulääkitystä.