Meillä hiukan vajaa 6 kk vauva aloitti kaurapuuron maistelun sunnuntaina. Eilen sitten vauva söi puuroa jo melko hyvällä ruokahalulla, joten annoin vähän isomman annoksen.
Illalla vauvalta tuli sitten aivan valtava, tummanvihreä löysä kakka. Iltapäivästä asti oli tullut satunnaisesti pahanhajuisia pieruja. Vaippa oli ihan ääriään myöten täynnä! Ja viime yö oli kamala, vauva heräsi kymmenisen kertaa itkemään/tissille.
Voiko syynä olla kaurapuuro? Eikös kauran pitäisi olla parhaiten siedetty vilja? Vauva sai kyllä viikko sitten Rotarixin toisen annoksen, mutta en usko että se enää tässä vaiheessa saisi vatsan sekaisin...
Kaurapuurosta vatsa sekaisin?
10
7293
Vastaukset
- Yksi vain
Vähän turhan nopeasti olette tuon syömisen aloittaneet ja liian isolla annoksella. Kaura ei nyt selvästi käy ja seuraavaa ruoka-ainetta testaisin vasta kun maha on kunnossa ja sittenkin vain parila lusikallisella kerrallaan.
Suomessa on satojatuhansia ihmisiä, joille viljat aiheuttavat oireita enemmän tai vähemmän.- Puuron tarjoaja
Vauva on kuitenkin jo kohta 6 kk, ja nyt vasta aloitettiin viljojen maistelu. Annoskaan ei ollut todellakaan mikään iso, ekana päivänä lusikallinen ja toisena päivänä muutama lusikallinen. Kolmantena päivänä annoin sitten tuon isomman annoksen eli useampia teelusikallisia.
Täytynee odottaa että masu rauhottuu ja kokeilla sitten uudestaan.
- olet edennyt,
ja kauran nimenomaan pitäisi olla kotimaisista viljoista "parhaiten siedetty" (nehän menevät järjestyksessä kaura, ohra, ruis, vehnä).
Mutta koitapas antaa vaikka riisipuuroa seuraavaksi (kaupassa on niitä Muksun valmisjauheita, jotka voi sekoittaa korvikkeeseen tai rintamaitoon).
Meille ohjeistettiin aloittamaan tuolla, poika on aika allerginen tapaus ja maha ollut aina herkkä. Tuosta Muksun riisipuurosta ei kuitenkaan meillä tullut mitään oireita ja se maistuikin alusta asti hyvin :)
Otat tietty sitten myöhemmin sen kauran takaisin... jätät vain vähäksi aikaa pois. Tietty joillekin riisikin aiheuttaa vatsavaivoja / allergiaa, mutta niin kai ne kaikki viljat... ja näin meitä siis neuvottiin.- ed. kirjoittaja
voit myös halutessasi tehdä riisipuuron itse, tuo nyt vain oli tuollainen esimerkki tuo Muksu-puuro. Kaikkihan toki eivät halua tarjota kaupan puuroja (tuo ei sinänsä ole ihan "valmista", kun se sekoitetaan lämmitettyyn maitoon). =)
- +++
ed. kirjoittaja kirjoitti:
voit myös halutessasi tehdä riisipuuron itse, tuo nyt vain oli tuollainen esimerkki tuo Muksu-puuro. Kaikkihan toki eivät halua tarjota kaupan puuroja (tuo ei sinänsä ole ihan "valmista", kun se sekoitetaan lämmitettyyn maitoon). =)
Tuo Muksut riisi on tietääkseni aika puhdasta riisiä, eli siinä ei ole muiden viljojen jäämiä, joten se on siinä mielessä hyvä sellaiselle, jolla epäillään vilja-allergiaa. Toinen puhdas riisi on Dr. Kousan riisi.
- johtui puurosta
Varmaankin johtui puurosta, mutta meillä sotki Rota-rokote vauvan mahan vasta viikko antamisen jälkeen. Silläkin voi siis olla vaikutusta asiaan. Neuvolassa sanoivat, että rotaviruksen tartuntariski on suurimmillaan seitsemäntenä päivänä rokotteen antamisesta ja sen jälkeen se alkaa laskemaan. Voisiko sitten olla, että rokote jyllää kovimmillaan viikko sen antamisen jälkeen.
- tuolla alempana
Minä pähkäilin noiden puurojen kanssa toista kk sitten. Alkuun tuntui, ettei ipana vielä sietänyt kauraa ja odoteltiin rauhassa 3 viikkoa. Sitten tein puuroa uudelleen ja sillä kertaa söin sitä itsekin ja tuntui että omaakin mahaa alkoi kivistää.
No, ipana sai sitten vasta paria päivää myöhemmin eri merkkistä kaurapuuroa ja hyvin on viljat (myös muut) sopineet. - mamma-86
Vanha ketju, mutta lisäänpä oman vastauksen silti. Imetän. Söin noin kk sitten viikon ajan suklaa-kaurakeksejä ja samaisen viikon vauvani vatsa oli löysällä. En tajunnut yhteyttä ennen kuin keksit loppuivat ja vauvankin masu normalisoitui siinä samalla. Kaikesta huolimatta menin "blondina" syöttämään vauvalleni kaurapuuroa ja velliä, melkein päivittäin. Nyt on taas tullut kuraista kakkaa vaippaan. Eli taitaa se kaura siis vaikuttaa. Taidan itsekin tästä ketjusta viisaantuneena jättää kauran hetkeksi jäähylle ja kokeilla vaikkapa tuota riisipuuroa. :)
- mamma-86
siis korjaan, nyt noin kuukauden päästä annoin siis kaurapuuroa vauvalle, en heti samantien kaurakeksien päälle...
- ss
Meillä kans tuli mahapuruja kaurapuurosta, ostan noita piltin valmispuuroja, sopivat hyvin masulle ja hyvällä ruokahalulla menee alas:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan
Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam3541411- 741385
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten3101150Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin
Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀461077Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin
Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆231894Aika pieni se on
Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht31892vinkki miehille
Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli163868Kiitos siitä
Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak40835Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa
Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso20807Pelekäätkönä mua?
Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te42804