Mikä matkanjärjestäjä olisi paras, jos lähtisi ns. pakettimatkalla work and travel matkalle Australiaan? Työkkärin sivuilla mainostetaan ultimatravel.fi, jossa ymmärtääkseni pitäisi olla vähintään 6 kk samassa paikassa töissä...eikös se ole vähän erikoista, eihän siinä sitten näe maata juuri ollenkaan jos aika menee vaan siinä samassa kaupungissa ja samassa työpaikassa?
Mitä muita matkanjärjestäjiä on? Löysin ainakin Work&Travel companyn ja Aktiv-resor...vai onko ne yksi ja sama asia? Heidän kauttaan saisi lentoliput yms jutut...kannattaako? Vai pitäisikö lähteä ominpäin?
Tosiaan...olen ihan pihalla...kun ei ole kaveripiirissäkään ketään kenellä olisi kokemuksia:/
Suuret kiitokset avusta
mikä matkanjärjestäjä
4
1237
Vastaukset
- MIR
Nykyaikaan on älyttömän helppoa hankkia itselleen lennot ja majoitukset. Paikanpäällä aktiivinen saa työtä ihan yhtä näppärästi kuin jonkun järjestön tai agentin avittamanakin.
Säästät samalla järjestölle menevät rahat omaan käyttöösi. Löytänet niille jotain käyttöä kenties sitten perillä... ;-)- jossuv
niin. mikset järjestäisi itse matkaasi? kuitenkin joudut itse kaiken vaikeimman hoitamaan. mieti mitä sillä rahalla saat.
nimimerkillä syksyllä austraaliaan ominpäin lähtevä.
- närhen munat
Ja w&h-viisumilla saa olla samalle työnantajalle putkeen enintään 6kk, mutta tietääkseni työsuhteelle ei ole minkäänlaista alarajaa.. Eli kyllä sitä ehtii reissatakin..
- koulunkäymättömänä
Ja ihmettelen miten englantia osaavat ihmiset ovat kauhuissaan tulevista toimenpiteistä! Minä osaan kieltä sen mitä kadulla ja tv:stä oppii, olen ilman työhommia tehnyt itse hankitun matkan ausseihin ja kuljeskellut asunnon (hostel)ja matkat perilläkin ihan helposti hommaten. Olen kuusikymppinen, joten ehkä se sitten on se "kalkkisetu"? Kävin myös kauan sitten sinne muuttaneita tuttuja tapaamassa. Uskon että periltä löytyy vaikka netin kautta yhdistyksiä jotka ovat valmiita jelppaamaan neuvomalla ja rehellistä suomalaista kenties vaikka työllistämälläkin?.
Minulle selvisi että kaikilla paikkakunnilla joilla on enemmän suomalaisia siirtolaisia, on myös jonkinlainen järjestö perustettu. Painavat omaa lehteäkin. Omin päin on enemmän opettavaista ja siitä hyötyy niin ollen myöhempää elämää varten! Rohkeasti vain asioita selvittämään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390