Hei, voisiko joku kertoa, että miten teitte rahanvaihdon kanssa, te LTI Costa Caribessa majailleet? Vaihdoitteko valuuttaa jo kotimaassa, vai Porlamarin lentokentällä tullessa? Hotellilla ei ilmeisesti voi vaihtaa? Olisi kiva kuulla, paljonko teillä on yleensä ollut rahaa mukana reissussa? Paljonko taksi maksaa Playa El Aguaan ja rahaa vaihtamaan?
Kiitos vastauksista jo etukäteen!
Rahanvaihdosta kysymys
6
1846
Vastaukset
- Juuri palannut
Rahaa ei kannata vaihtaa ainakaan Suomessa tai virallisissa rahanvaihtokonttoreissa lentokentällä. Lähin rahanvaihtaja on esim.lähin taksi tai hotellin minimarket. Epävirallinen kurssi on seuraava; 10 eurosta saa 50-65 uutta bolivaria (BsF)eli 50.000-65.000 vanhaa bolivaria. Maassa suoritettiin rahauudistus 1.1.2008. Taksit ovat suomalaisen
bussilipun hinnoissa, paikallismatka taksilla maksaa 10 uutta bolivaria, pitempi matka korkeintaan 50 BsF:ää eli siis todella halpaa.
Lämpötila ja kosteus ovat sitä luokkaa, että
kävelyä kannattaa harrastaa hiekkarannalla. Jalkakäytäviltä on varastettu kaikki kaivonkannet, joten on oltava erittäin varovainen jopa päiväsaikaan, pimeällä on syytä pysytellä hotellialueella.
Rahaa ei saa juurikaan kulumaan, jos hotelli on all inclusive. Tavara on yleensä kiinalaista rihkamaa ja ostoskeskusten merkkituotteiden hinnat ovat Suomen luokkaa.- reissuliisa
Kiitos vastauksesta! Siis costa caribe hotellilla voi vaihtaa rahaa? Hyvä tietää! Raha kannattaa varmaan vaihtaa seteleinä, mutta kuinka isoina? Millainen ilma oli margaritalla nyt?
- Siipiveikot
reissuliisa kirjoitti:
Kiitos vastauksesta! Siis costa caribe hotellilla voi vaihtaa rahaa? Hyvä tietää! Raha kannattaa varmaan vaihtaa seteleinä, mutta kuinka isoina? Millainen ilma oli margaritalla nyt?
Vaihdoimme Sambilin ostoskeskuksessa 1 EUR = 6.000 bolivaria (6 vahvaa) oppaan epävirallisesti suosittelemassa paikassa. Embirio "jotain" kauppa.
Ei ole kuitenkaan paras kurssi - kuulin 7.500 bolivaria jonkun saaneen, mutta meille tuo oli läheisin ja varmin vaihtopaikka. Asuttiin siis Laguna Marissa.
Vaihdettiin aina 50 EUR kerrallaan (tai 100 EUR).
- vieressä
..on oranssinpunainen talo, jossa pieni supermarketti sekä internet- /puhelinkioskipaikka. Nettipaikassa vaihdettiin tällä viikolla 1 € = 6600 bolivaria (6,6 bsF). Sujui helposti ja antoivat aina oikean summan.
- Lähtijä
Siis onko tämä Miraguan rantabaari jossain Costa Cariben lähettyvillä. Olemme lähdössä ko. hotelliin ja nyt olisi oikein antoisaan tietää, missä todella kannattaa vaihtaa..
- 2viikon reissusta palannut
Hei
Asuimme Lti costa caribessa. Helppoa elämää viettääksemme vaihdoimme rahat hotellin rahanvaihtopisteessä viralliseen kurssiin. Tervetulotilaisuudessa olisi ollut mahdollisuus vaihtaa vähän parempaan kurssiin, mutta emme olleet varatuneet moiseen.
Rahaa ei tosiaan saa kulumaan ellei käytä hotellin nettihuonetta 15Fb 30 min surffailusta tai lähde hotellilta pois, lähimpään Juan Griegon kaupunkiin taksi maksoi 15Fb.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1533410Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk832952Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva582440Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro412330Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?502243Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1152235Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1512149Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,162041Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121526Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville291503