Täältä olen lukenut, ettei tarvi istua altaan reunalla kun tuolit on aina täynnä. Pyyhkeet on niin saastasii rannalla, että kannattaa ottaa omat mukaan tai ostaa omat paikanpäältä! Voisitteko kertoo jotakin hotellista taikka antaa vinkkejä? Haluttaisiin myös lähtee retkelle Luxoriin ja sekin paikallisten järjestämällä. Meitä on 2 aikuista 10v poika matkassa. Kiitti tiedoista etukäteen! ps. Paljonko pitäis ottaa käteistä mukaan, kun ruokailut tossa hotellissa sisälyy matkaan?
LÄHTÖ 31.1.08 Hurghada
Triton empire beach resort
1377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ei käytetty hotellin omia rantapyyhkeitä kuin kerran, sitten mentiin ostaan omat (oltiin päätetty vakaasti että pyyhkeitä ei ainakaan osteta).
Rantatuolien saanti on vähän niin ja näin, mutta silmä tarkkana, jos tuntuu että jonkun pyyhe ottaa aurinkoa, mutta omistajaa ei näy, niin nostat vaan sen allasalueen reunukselle, kyllä sen joku pois hakee. Tähän syyllistyvät myös suomalaiset ihan kiitettävästi: 6-henkinen perhe varaa 6 aurinkovuodetta, vaikka 4 lasta lähinnä ui altaassa.
Rahan kulumisesta: Riippuu mitä aiot ostaa. Hotellilla ei käteistä tarvitse, ei marketissa eikä baarissa. Jos ostat esim. pullo-olutta tai jäätelöä, ne kuitataan huoneen laskuun ja maksetaan (vaikka kortilla) poislähtiessä viimeisenä iltana. Tuliaiset on sitten erikseen. Meillä meni 4-henkisellä perheellä viikon lomalla ehkä 400 euroa. Retki Luxoriin oli maksettu etukäteen, muutama syönti ulkona, hiukan tuliaisia, mm. ihana hopeakoru "Horuksen silmä" ja kartussilla nimikoidut pikeepaidat koko perheelle.