Miten on maanomistustilanne niillä Helsingin kaappaamilla mailla. Ovatko kunnan omistuksessa vai yksityisten. Jos ovat yksityisten niin pakkolunastaako Helsinki ne maat itselleen.Ja myy ne sitten hyvätoveri hengellä ne rikkaille kavereille.
Hyvä että sipoon puolesta yhdistys vie asiaa eteenpäin koska muutenhan Pajunen on kohta meidän porvoolaisten takapihalla ottamassa täältä lisää maata.
miten on
6
373
Vastaukset 6
- 123......
Voi siirtää itsensä Loviisaan, sieltä Pyhtäälle, sieltä Ruotsinpyhtäälle, sieltä Kotkaan (ei helevata), sieltä Lappeenrantaan, Lappeenrannasta Joensuuhun, sieltä Ivaloon, Rovaniemelle, Norjan vuonoille jnpp. Pääasia ettei pyöri Pajusen ökyalueilla.
- Sopii hyvin
Maantieteellisesti mitaten Helsingin raja voitaisiin viedä Porvoon rajaan kiinni. Porvoosta pidemmälle tuskin tarvetta tulee, laajeneminen voisi siinä kohtaa suunnata kehän mallisesti sisämaan kautta kohti länttä.
Porvooseen Helsinki voisi sopia valtion kanssa lähiöalueen rakentamista, jonne Helsinki lahjoittaisi maahanmuuttaja asukkaita Itä-helsingistä sekä hankalimmat vasurit Sipoosta(rantaruåtsalaiset).- oujeah
"Porvooseen Helsinki voisi sopia valtion kanssa lähiöalueen rakentamista, jonne Helsinki lahjoittaisi maahanmuuttaja asukkaita Itä-helsingistä."
Oots varma et Porvoo haluu niitä? - vastausta
oujeah kirjoitti:
"Porvooseen Helsinki voisi sopia valtion kanssa lähiöalueen rakentamista, jonne Helsinki lahjoittaisi maahanmuuttaja asukkaita Itä-helsingistä."
Oots varma et Porvoo haluu niitä?Mutta miten se maanomistus on siellä kaapatulla alueella. Voiko Helsinki suurenpana nyt pakkolunastaa kuntalaisilta maata jos maa on yksityisten omistuksessa. Jos pakkolunastetaan niin silloinhan ei saa kunnon vastinetta maa-alueistaan.
- suolarahat
vastausta kirjoitti:
Mutta miten se maanomistus on siellä kaapatulla alueella. Voiko Helsinki suurenpana nyt pakkolunastaa kuntalaisilta maata jos maa on yksityisten omistuksessa. Jos pakkolunastetaan niin silloinhan ei saa kunnon vastinetta maa-alueistaan.
Tottakai Helsinki pakkolunastaa tontit kaavojensa tueksi. Helsinki maksaa yleisen taksan mukaan, joka toki on markkinahintoja pienempi.
Mutta, ettehän tekään ole maksaneet maistanne sentin senttiä. Perintömaita, jotka valtio lahjoitti sotien jälkeen ihmisille, jotka muutti vanhan rajan pinnasta takaisin Suomeen. Joka sentti on siis puhdasta voittoa!
- setä Kalossi
Maan hinta nousee kohinalla Lounais-Sipoossa. Myyjistä ei tule olemaan pulaa. Metron alta saatettaneen joku mökki joutua pakkolunastamaan. Se on nähkääs se yleinen etu, josta Itä-Uudenmaan rantaruottalaiset ei ymmärrä yhtikäs mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092280Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???23903- 103896
- 71892
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha563816- 82718
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik24612- 57571