Apua äkkiä!

johanna...87

Sain toissapäivänä kuningasidean, että lähtisin etelään tossa helmi- tai maaliskuussa kun tuli yhtäkkiä monen viikon loma. Mutsille sanoin siitä ja se lupas lähtee mukaan. Nyt sitten yritetään saada jotain äkkilähtöjä mutta ongelmana on että mihin...
En ole ikinä matkustanut Ruotsia pidemmälle eli nyt on tosiaan vinkit tarpeen. Mitkä kohteet olisivat sopivia? Menisimme n. viikoksi. Pitäisi olla...

- ehdottomasti lämmintä ja rantaa, matka siis rantaloma, ei niinkään biletysloma
- suht halpaa, siis vaatteet ym. mitä shoppailla
- Huonon kielitaidon kanssa pärjäisi. Ei haittaa vaikka kohde on ns. turistirysä ja paljon suomalaisia, sen parempi vaan. (en osaa edes enkkua kauheen hyvin :/)
- Ja itse matka ei saisi olla mikään hirmu kallis, eli ei toiselle puolelle maapalloa.
- Rehellisiä ihmisiä (taksikuskit ym) jotka eivät yritä huijata työkseen tyhmiä matkailijoita

Kiitti tosi paljon jos joku viitsii vastailla :)

6

1399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tinkiä

      Nuo kriteerit on mahdoton toteuttaa täysin, sellaista paikkaa ei ole. Turistirysä tarkoittaa sitä että siellä on sitä enemmän ihmisiä, jotka yrittävät turistia huijata. Ja vain turistirysässä pärjää puutteellisella kielitaidolla. Turistirysät eivät myöskään ole hirvittävän halpoja koska turisteilta nyhdetään kaikki mitä saadaan.

      Tuohon aikaan ainoa paikka, jossa on lämmintä ja rantaa ja sijaitsee kohtalaisen lähellä ja missä pärjää puuttellisella kielitaidolla, on Kanariansaaret.

      Helmi-maaliskuussa on talvilomat, jolloin matkat ovat kaikkein kalliimpia ja lomat on varmaan nyt jo myyty, joten äkkilähdön saaminen ei välttämättä onnistu. Jos pystyt parilla viikolla siirtämään matkaa jompaan kumpaan suuntaan niin matkaan pääsee jo suht edullisesti ja äkkilähtöjäkin löytyy.

      Suurimmat turistirysät on Gran Canarialla Playa del Ingles ja Puerto Rico, samoin Teneriffalla Playa del Americas. Kaikista löytyy rantaa ja pärjää ilman sen parempaa kielitaitoa.

      • parasta Kanariaa

        Garan Canarian Playa del Ingles ja Puerto Rico ocat mielesräni tylsiä, jälkimmäinen.
        Teneriffan Play de las Americasissa on kivoja tanssipaikkoja ja se vaan on hinompi saari. Jos haluat nähdä muutakin kuin rantaa, niin kaupunki Puerto de la Cruz on ihana paikka.
        Torremolinos on tosiaan tiuristirysä, mutta ystäväni Sirkka tykkää siitä, siellä kuulemma voi illallakin kävellä rauhassa ja katsella paikkoja. Fuengirola on kaupunki, jossa asuu paljon suomalaisia ja jossa on suomalainen koulukin; tunnen ihmisä, jotka asuvat täällä, eivätkä osaa espanjaa ja pystyvät hoitamaan asiansa suomeksi. Ja tänäänkin täällä oli 18 astetta. Aurinkorannikolla ei tietenkään ole ihan yhtä varmaa lämpimät säät.
        Halpoja matkoja ei oikein enää löydy, kun Clickairkin on lopettanut lennot just nyt ja Sterling viime vuonna. Suomalaiset haluavat vain lentää Finnairilla ja maksaa itsensä kipeiksi.
        Voisit yrittää katsoa Tampere-Lontoo Ryanairilla ja jatko Lontoo- Malaga - Easyjet . Minä lennän tätä reittiä toukokuussa Suomeen ja maksan yhteensä 80 E. Mutta olenkin vanha kokenut konkari. Ja hotellejakin löytyy Internetistä. Matkatoimistot vetävät aina välistä. Torremolinos on lähellä Malagan lentokenttää.


    • Miten olisi...

      ... Playa del Ingles Kanariansaarilla? Se on turistirysä,paljon suomalaisia matkailijoita,ja ravintoloita,joissa osassa ruokalistat suomeksikin,joten hyvin pärjää myös suomen kielellä.Siellä on hyvä 6km pitkä ranta dyynit,mutta suht vilkas7häiritseväkin iltaelämä.Playa del Inglés on kuulu iltaelämästään, mutta aaltoilevien dyynien kainalosta löytävät paikkansa myös omaa rauhaa kaipaavat lepolomailijat. Shoppailun ystäville on tarjolla lukuisia ostoskeskuksia sekä basaareja, joissa saa kokeilla tinkimistaitojaan. Lapset ja lapsenmieliset viettävät vauhdikkaita hetkiä viereisen Maspalomasin Aqualand -vesipuistossa, liikunnan ystävät monipuolisten harrastusten parissa.Plussat ja miinukset
      Ihanteelliset rannat aurinkoloman viettoon
      Paljon hyviä ruoka- ja huvittelupaikkoja
      Alue on siistiytynyt huomattavasti viime vuosien aikana
      Monipuoliset harrastusmahdollisuudet

      - Rannalla tuulee varsin usein
      - Talvikuukausina illat ovat viileitä, samoin huoneistot
      - Baarien ja pubien musiikki voi häiritä keskustan hotelleissa asuvia
      .Tai kurkkaa muita Kanarian paikkoja! Äkkilähdöllä saisit viikon matkan muutamalla satasella.

    • edullisuuteen

      viittava systeemi on että tsekkaa äkkilähdöt/
      kuumatlähdöt/ hakusanoilla Googlesta.Ja on sitten tarpeen vaatiessa valmis liikenteeseen.
      Henkilökohtaisesti on ollut kokemuksia mm, 2 henkilöä/yksihinta(Aurinkorannikko,Torrenomolis)
      viikko.Samoin voi löytyä TV:stä MTV:n 3 tekstisivuilta.Uskon että jotain löytyy.Pidetään peukkuja.:)

    • naamaö

      Jos Egyptiin, Sharmiin, saatte vielä paikat niin sinne!Upea paikka, varsinkin Naama Bayn alue. Siisti kuin mikä ja ilman kielitaitoakin pärjää. Sinne!

    • koulujen hiihtolomat tuolloin

      Äkkilähtöjä tuolloin varmasti vähän tai ei ollenkaan, kun moni paikka on jo loppuunvarattu. Maaliskuun tokasta viikosta eteenpäin taas varmaan on valikoimaa ja äkkilähtöjäkin, saat 3 viikon matkan 2 vkon hinnalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      23
      3051
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2139
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      66
      1988
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1843
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1573
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      40
      1346
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1292
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1265
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1085
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1066
    Aihe