Missä vika??

Muutin juuri rivitaloon (antenniverkko), digiboksina Siemens. Alkuun kuva näkyi ihan hyvin, mutta nyt kuva pätkii jatkuvasti eikä näy juuri ollenkaan. Boksi herjaa seuraavaa : " ei signaalia. tarkista antenni/johto."
Tuskin ainakaan johdossa voi olla vikaa kun välillä kuva kuitenkin näkyy vai?? Ja naapurit ainakin tyytyväisenä katselevat telkkaria että voiko vika olla antennissakaan? Etenkin mtv3, subtv ja nelonen pätkivät erittäin pahasti, tänään huomasin "ilokseni" ettei ylen kanavatkaan juuri näy. Pliis kertokaa missä vika? naispuolisena ihmisenä en näistä mitään ymmärrä.. boksikin on siis aivan uusi.. todella raivostuttavaa!
7860
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

digiboxin...menu-asetukset-tehdasasetusten palautus ja ok..

Äänestä

poxin virtajohto (sähkö)pois seinärasiasta vähäksi aikaa,minuutti riittää

Äänestä
  • Silleen ne on toiminu muillakin, takaisin markettiin.

    Äänestä

Varmaan kannattaa koettaa resetoida eli palauttaa tehdasasetukset. Tämän jälkeen kanavien uudelleen haku.
Mulla vanha Finluxin boksi alkoi pätkiä kaikilla kanavilla tässä muutama kuukausi sitten. Yllä kuvattu toimenpide palautti signaalin laadun ja voimakkuuden täydellisiksi. Joku bitti vinossa.

Vikahan voi kuitenkin olla johdossa tai sitten antennipistoke on rasiassa väärässä reijässä.

Joskus rivitaloissa käytetään QAM-järjestelmää, jolloin tarvitaankin kaapeliverkon digiboksi (asia varmaankin kerrotaan ilmoitustaululla). Näin esim. omassa yhtiössäni. Antenniverkon boksilla kuva saattaa näkyä pätkien, koska lähetyssignaalia "vuotaa" vanhaan yhteisantennikaapelointiin.

Äänestä
  • Piti lisäämäni, että jos tosiaan taloyhtiössä sattusi olemaan tuollainen kaapeliverkon boksia vaativa järjestelmä, niin nykyisellä antenniverkkoboksilla sisäantenni saattaa toimia ihan hyvin. Sellaisia itsekin käytän, tosin lähetysaema näkyy ikkunasta muutaman kilometrin päässä.

    Äänestä

Jos rivitalon antenniverkko on vanhan mallinen ketjuverkko, vaikuttaa naapurin huono antennijohto myös samassa ketjussa olevien signaaliin ja sitä myöden kuvanlaatuun.

Moni syyttää digi-laitteita vaikka syy usein onkin antenniverkossa. Lue nuo muutama keskustelu:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=107&conference=1000000000000017&posting=22000000031975743

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=107&conference=1000000000000017&posting=22000000031998940

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=107&conference=1000000000000017&posting=22000000031999015

Äänestä

Minulla toinen boksi kokeilussa. Tässä tyypissä on sellainen vika, että haettaessa kanavat se näkyy aluksi aivan ok.Mutta kun se sammutetaan pidemmäksi aikaa, osa kanavista siirtyy väärälle kanavalle.Tämän voit todeta siten että menet boksin vpäävalikossa teknisiin tietoihin ja katsot kohdasta kanavatiedot.Jos kaikki pätkivät kanavat ovat kanavalla 32 on vika sama kuin minulla näissä bokseissa.

Minulla osa kanavista jää kuntoon mutta kananippu A siis ylen 1 ja 2 jne alkavat pätkiä, ja juuri nämä kanavat ovat uusintakäynnistyksen jälkeen siirtyneet pois oikealta kanavalta joka minulla on Turun 51. Siis vikatilanteessa ovat hupsahtaneet kanavalle 32.

Tyyppiviasta kielii myös se että kun tekeens. rajatun haun, eli määrittää että kanavat haetaan esim.väliltä 36-69, aloittaa boksi kyllä kanavalta 36, mutta hypähtää kanavalle 32 ja jatkaa vasta sitten 37,38,39 jne....

Näyttää siis että tuo 32 on jotenkin pakkokanava tässä mallissa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hermonsa menettänyt kirjoitti:

Muutin juuri rivitaloon (antenniverkko), digiboksina Siemens. Alkuun kuva näkyi ihan hyvin, mutta nyt kuva pätkii jatkuvasti eikä näy juuri ollenkaan. Boksi herjaa seuraavaa : " ei signaalia. tarkista antenni/johto."
Tuskin ainakaan johdossa voi olla vikaa kun välillä kuva kuitenkin näkyy vai?? Ja naapurit ainakin tyytyväisenä katselevat telkkaria että voiko vika olla antennissakaan? Etenkin mtv3, subtv ja nelonen pätkivät erittäin pahasti, tänään huomasin "ilokseni" ettei ylen kanavatkaan juuri näy. Pliis kertokaa missä vika? naispuolisena ihmisenä en näistä mitään ymmärrä.. boksikin on siis aivan uusi.. todella raivostuttavaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu