Olen 16 vuotias tyttö, ja nyt parina päivänä on ollut kamala paineen tunne alapäässä. Vaikea selittää. Mutta sellainen olo kokoajan että pissattais paljon. Pissatessa ei satu, ja sen takia en oikein usko että voisi olla virtsatietulehdus. Kipu tuntuu enemmänkin emättimessä. Varsinkin pissan jälkeen tulee aaltomaista kipua emättimeen. Paikallaankin tuntee siellä kivun. Kellään ollu samnalaisia oireita? Ajattelin, että täähän vois olla hiivasieni- tulehdus, aluillaan oleva semmonen. En haluis odotella sitä, et kunnes tää pääsee valloileen, että alkais se kutina jne. mitä taudin kuvaan kuuluukaan.
Ajattelin, että kävisin ostaa apteekista Canesten emätinpuikkoja, sillä olo on kokoajan kurja. En viitsisi mennä lääkäriin odottelemaan. Kuitenkin olen lukenut, että ei haittaa vaikka niitä käyttäs, vaikka ei olis sitä tautia.
Apua, auttakaas nyt mua. Tosiaan, ilkee tunne alapäässä. Ehkä vähän sattuu vastaankin. En tiedä, johtuuko pieni vatsakipu vain siitä, että mua sattuu muualle ja en tiedä mitä tekis. Olen vähän levotonkin jo.
Ajattelin, että kävisin ostaa apteekista Canesten emätinpuikkoja, sillä olo on kokoajan kurja. En viitsisi mennä lääkäriin odottelemaan. Kuitenkin olen lukenut, että ei haittaa vaikka niitä käyttäs, vaikka ei olis sitä tautia.
Apua, auttakaas nyt mua. Tosiaan, ilkee tunne alapäässä. Ehkä vähän sattuu vastaankin. En tiedä, johtuuko pieni vatsakipu vain siitä, että mua sattuu muualle ja en tiedä mitä tekis. Olen vähän levotonkin jo.
Vastaukset 11
Vanhimmat
suuseksiä? Jos vastaus on kyllä, käy samalla testauttamassa mahd.sukupuolitaudit.
Kondomi ei suojaa esim. herpekseltä kovinkaan hyvin, suuseksissä ei toki laisinkaan (ellei käytetty suojaa), tarttuu oireettomana jne.
Vakituisen poikaystäväni kanssa joo. Mutta tää poika ei oo kyllä koskaan harrastanut seksiä kenenkään muun kanssa kuin mun että eikai tuo sukupuolitauti voi olla mahdollista tässä tapauksessa?
myöskään harrastanut seksiä muiden kanssa? Ilmeisesti:) Ihan sen verran että kaveri on sai visvasyylän yleisestä wc:stä. Lääkäri oli sanonut että todennäköistä koska kaveri ei ole myöskään ollut muun kuin poikaystävänsä kanssa ja poikaystävällä ei ollut tautia. Ei siis ollut tarttunut hänelle myöskään kaveriltani. Btw. kommentti siis. :) en tarkoita että sinulla se olisi.
Mutta musta toi sun juttu ei kuulosta hiivatulehdukselta, itsellä on kutinaa yms. ollut ulkosynnyttimissä. Sisältä arat mutta ei kipua. Kannattaisi mennä lääkärissä käymään, ei ne hiivalääkkeet hyvääkään tee jos turhaan käytät. Varsinkaan jos onkin joku tulehdus tms. :) Joten mene rohkeasti lääkäriin!!!:) Sitä varten he ovat olemassa:)
Joo en oo harrastunut seksiä muiden kanssa. :D
Se tietysti voi olla mahdollista, että yleisestä WC:stä oisin jonkun tartunnan saanut, mutta sitä ei tietty koskaan voi tietää.
Hirveästi ei tekis vaan mieli lääkärille mennä näyttämään omaa alapäätään mutta luonnollistahan se on. Olen semmosta lukenut, että alapää voi turvota hiivatulehduksen yhteydessä? Kun kävin tuossa alapää- pesulla niin huomasin turvotusta. Virtsatie- tulehdukseen en usko, ei satu kyllä yhtään pissaaminen ja luulisi sen nyt vähän sattuvan, jos kerta virtsatiet ovat tulehtuneet? :o
Eikö nuo Canesten emätinpuikot toimi muuhunkin kuin hiivaan? Ihan yleisesti emätintulehdukseen? Ajattelin että tuskin tilanne kauheasti pahempaan menee jos kokeilisin. Totta, että olisi parempi mennä lääkäriin mutta sinne en mene oikein kun pakon edessä. :P
"Virtsatie- tulehdukseen en usko, ei satu kyllä yhtään pissaaminen ja luulisi sen nyt vähän sattuvan, jos kerta virtsatiet ovat tulehtuneet? :o"
Voi kuule, ei se pissaaminen tosiaankaan aina satu vaikka virtsatietulehdus olisikin.
Ja ei, Canestenit eivät toimi muihin tulehduksiin kuin hiivaan.
Luultavasti sinun ei edes tarvitsisi alapäätäsi lääkärille näyttää, sillä oireesi viittaavat kuitenkin sen verran vahvasti virtsatietulehdukseen. On todennäköistä, että pelkkä virtsanäytteen anto labraan riittää.
(Pahoittelen jos tämä viesti tulee useaan kertaan, foorumi jumittaa)
Ihmetyttää vain, että kuuluuko mukamas virtsatietulehdukseen, että alapää turpoaa? :O Ja kun kipu tuntuu vain emättimessä, että vaikka kipua ei välttämättä virtsatietulehduksessa tunnu, niin mitä ihmettä minun emättimeen sitten sattuu. En vain ymmärrä. Ja sekin vielä kun meillä täällä pikku kunnassa on semmoset jonot lääkärille, että 2 tuntia saa helposti odottaa, mikäli virtsanäyte onkin negatiivinen. Mutta tuota, labraan voisi kyllä varata ajan kun sinne ei sitten tarvitsisi odotella. Kuinkahan nopeasti labran virtsatesti- tulokset tulevat? Ajattelin, että jos tulokset ovat negatiivisia, haen siinä tapauksessa apteekista canestenia ja jos se ei tepsi, niin silloin menen kyllä lääkärien tutkittavaks. :/
Itsellä on ollut joskus virtsatietulehdus, vaikka virtsatessa ei mitään kipua ollutkaan. Ainoastaan alavatsa ja -selkä hieman kipeänä ja jatkuva virtsaamisen tarve. Kannattaa käydä lääkärissä ja tutkituttaa samalla ettei alapäässä ole muitakaan tulehduksia (papa-koe).
:)) käy näyttämässä lääkärille. Ymmärrän hyvin ettei mielellään mene näyttämään alapäätään mutta kyllä se kannattaa. Liian usein ajatellaan ettei viitsitä. Ihan kokemuksesta voin sanoa että olen todella tyytyväinen että joskus mennyt näyttämään "pientä" vaivaa joka sitten johtikin leikkaukseen. Siis IHAN VAAN esimerkkkinä että kannattaa käydä myös ne pikkujutut hoitamassa:)
muut ovat olleet sitä mieltä että on virtsatientulehdus, itse en osaa sanoa asiasta koska en muista koska viimeksi olisi ollut. Jos kuitenkin se on kyseessä niin syö esim. puolukoita ja karpaloita:) kuulemma auttavat. Ja käy rohkeasti lääkärissä!!! Onhan se vähän kiusallista mutta sä tulet varmasti tulevaisuudessa käymään vielä monesti siellä, onhan noita ruoansulatusongelmiakin ihmisillä. Itselläkin ollut ja se vasta olikin hieman noloa selitellä kun sattui vielä nuorehko, söpö mieslääkäri;) Mutta hengissä olen ja nyt naurattaa:) Tsemppiä!
Itelläni on ollut monesti emättimen ympäristössä erilaista kutinaa ja kipua jne ja monesti labrakokeissa kuitenkin huomattu että on virtsis. Myös alavatsakivut voivat viitata virtsatientulehdukseen. Kannattaa mennä vähintään päivystävälle terkkarille ja pyytää lähetteet labraan emättimen hiiva/bakteeri sekä virtsanäytteeseen.
Noniin, nyt on käyty pikatestissä terveyskeskuksessa ja siinä nyt ei ainakaan näkyny mitään. Resptin sain kuitenkin kun oireet on tosi kovat jo. Alavattaan on sattunu hirveesti tänään ja kipu alapäässä muuttunu jatkuvaksi kirvelyksi.
Maanantaina saan vasta tietää virtsaviljely tuloksen. Toivottavasti vaiva on toisaankin virtsatietulehdus, koska ei turha antibioottien syöntikään voi olla hyväksi. Jos viljelyssä ei näy, että olisi tulehdusta, niin eikö sitä sitten voi oikeasti olla (eli onko tuo viljely 100% tarkka) ?
muista syödä maitohappobakteereita, koska antibiootit vasta hiivaa aiheuttavatkin! Samoin juoda puolukka/karpalomehua!
Itselläni on alavatsa ollut kipeä jo varmaan kolmatta viikkoa, ja painetta virtsaamiseen, alkoi pitkän antibiioottikuurin jälkeen (virtsatietulehdus). Tyhmä söin antibioottia vielä siihen virstatiehen tarkoituksella pidempään, vaikka kipu varmaan tuli juuri siitä hiivasta, eikä huonosti paranevasta virtsatieinfektiosta. Pahensin itse siis tietämättä tautiani.
Sain gyneltä antibioottia hiivasieneen (!) ja olen jo kaks "kertapaukkua" ottanut, ilman apua. Nyt en enää halua mitään antibiootteja, musta ne vievät vain ojasta aallikkoon tällä hetkellä! :( Nää jotkut lääkärit on heti tuputtamassa reseptiä jos toistakin.
Tässä etsiskelen tietoa, että onko nyt kyseessä emätintulehdus vai mikä, ja mitä siihen olisi parasta käyttää. En siis halua enää antibiootteja, vaan haluaisin löytää mahdollisimman tehokkaan luontais/apteekinhyllytuotteen. Ideoita?