Olen vasta pohtimassa cavalierin hankintaa. Voisiko joku kertoa mitä tuo siruts on, toki minulla on oma otaksuma mutta tietoa kaipaan
Mitä tärkoittaa koiran sirutus?
10
9786
Vastaukset
- varmaan
otaksuit oikein eli sille pistetään siru että se voi kuunnella siitä radiota kun karkaa kotoa
- nimetön,.-
Eli nahan alle, niskaan laitettava pieni kapseli, joka sisältää koiran tiedot, (numerosarja) ja joka voidaan lukea lukulaitteella.
(ei tuo radiokaan huono homma olisi..=))- Ajokoiratyttö
se siru koiran tietoja sisällä, vaan lukulaitteella luettaessa löytyy numerosarja, joka on myös tarralla laitettu koiran rekisteripaperiin. Eli kun viet koiraa näyttelyyn tai kokeeseen, järjestäjät voivat näin todeta, että tulosta ollaan hakemassa juuri sille koiralle, joka on kokeeseen/näyttelyyn ilmoitettu. Mikrosiru/tatuointi on pakollinen 1.6.2008 lähtien kaikille rekisteröidyille koirille.
- tavallaan
Ajokoiratyttö kirjoitti:
se siru koiran tietoja sisällä, vaan lukulaitteella luettaessa löytyy numerosarja, joka on myös tarralla laitettu koiran rekisteripaperiin. Eli kun viet koiraa näyttelyyn tai kokeeseen, järjestäjät voivat näin todeta, että tulosta ollaan hakemassa juuri sille koiralle, joka on kokeeseen/näyttelyyn ilmoitettu. Mikrosiru/tatuointi on pakollinen 1.6.2008 lähtien kaikille rekisteröidyille koirille.
Vaikka siru ei sisälläkään koiran tietoja niin sen numerokoodilla saadaan tietoja myös jos koira katoaa ja löytyy jossakin, niin sirun perusteella saadaan omistaja selville..
ei se pelkkiä näyttelyjä varten ole. - Ajokoiratyttö
tavallaan kirjoitti:
Vaikka siru ei sisälläkään koiran tietoja niin sen numerokoodilla saadaan tietoja myös jos koira katoaa ja löytyy jossakin, niin sirun perusteella saadaan omistaja selville..
ei se pelkkiä näyttelyjä varten ole.puhut. Ei se siru ihan pelkästään näyttelyjä ja kokeita varten ole, mutta sieltä sen tarve alunperin on lähtenyt. Kävi nimittäin ilmi, että joskus tuotiin näyttelyyn tai kokeeseen koira, joka ei ollutkaan se, jonka nimellä oli ilmoitettu. Eli haettiin tulosta paremmalla koiralla. Virallisissa terveystarkastuksissahan (lonkat, silmät ym.) tunnistusmerkintä on pitänyt olla jo kauan aikaa.
Koiran kadotessa ei aina ole ihan helppoa se jäljittäminenkään mikrosirun tai edes tatuoinnin perusteella. Ensinnäkään kaikilla löytökoiria vastaanottavalla tarhalla ei edes ole mikrosirun lukijaa. Tatuoinnistakaan ei aina saa selvää tai se voidaan lukea väärinpäin. Toiseksi koiran omistajan tietoja ei saa kennelliitosta kuin arkisin virka-aikana. Jos esim. koira joutuu löytökoiratarhalle perjantai-iltana, niin se joutuu olemaan siellä ainakin maanantaiaamuun, ennenkuin Kennelliiton toimisto aukeaa. Ja senkin jälkeen systeemi on se, että koirahoitolan väki ei saa ottaa sinuun yhteyttä, vaan se tieto koiran löytymisestä soitetaan sinulle Kennelliitosta. Tietosuojalaki kieltää antamasta koiran omistajatietoja. - remediini
Ajokoiratyttö kirjoitti:
puhut. Ei se siru ihan pelkästään näyttelyjä ja kokeita varten ole, mutta sieltä sen tarve alunperin on lähtenyt. Kävi nimittäin ilmi, että joskus tuotiin näyttelyyn tai kokeeseen koira, joka ei ollutkaan se, jonka nimellä oli ilmoitettu. Eli haettiin tulosta paremmalla koiralla. Virallisissa terveystarkastuksissahan (lonkat, silmät ym.) tunnistusmerkintä on pitänyt olla jo kauan aikaa.
Koiran kadotessa ei aina ole ihan helppoa se jäljittäminenkään mikrosirun tai edes tatuoinnin perusteella. Ensinnäkään kaikilla löytökoiria vastaanottavalla tarhalla ei edes ole mikrosirun lukijaa. Tatuoinnistakaan ei aina saa selvää tai se voidaan lukea väärinpäin. Toiseksi koiran omistajan tietoja ei saa kennelliitosta kuin arkisin virka-aikana. Jos esim. koira joutuu löytökoiratarhalle perjantai-iltana, niin se joutuu olemaan siellä ainakin maanantaiaamuun, ennenkuin Kennelliiton toimisto aukeaa. Ja senkin jälkeen systeemi on se, että koirahoitolan väki ei saa ottaa sinuun yhteyttä, vaan se tieto koiran löytymisestä soitetaan sinulle Kennelliitosta. Tietosuojalaki kieltää antamasta koiran omistajatietoja.Kannattaa tarkistaa kennel liitosta, onko kennelliitolla oikeat tiedot koirasta. Itse kun jotakin muuta asiaa sinne soitin, niin satuin kysymään ja sain tietää, että itse olin kennel liiton jäsen ja koirani numero löytyi sieltä rekisteristä, mutta omistajaa ei ollut merkitty sinne lainkaan. Jos koirani olisi kadonnut, niin eipä siitä varmaan olisi koskaan kuulunut mitään ilman näitä omistajan tietoja.
- omatkoirat
remediini kirjoitti:
Kannattaa tarkistaa kennel liitosta, onko kennelliitolla oikeat tiedot koirasta. Itse kun jotakin muuta asiaa sinne soitin, niin satuin kysymään ja sain tietää, että itse olin kennel liiton jäsen ja koirani numero löytyi sieltä rekisteristä, mutta omistajaa ei ollut merkitty sinne lainkaan. Jos koirani olisi kadonnut, niin eipä siitä varmaan olisi koskaan kuulunut mitään ilman näitä omistajan tietoja.
Omistajan pitää muistaa ilmoittaa kennelliittoon koiran ostamisen jälkeen, että omistaa ko. koiran (omistajailmoitus täytyy lähettää tai Omakoirarassa on tehtävä ilmoitus). Eihän ne muuten voi kirjata koiralle omistajaa, vaikka SKL:n jäsen olisikin.
- Anonyymi
Ajokoiratyttö kirjoitti:
se siru koiran tietoja sisällä, vaan lukulaitteella luettaessa löytyy numerosarja, joka on myös tarralla laitettu koiran rekisteripaperiin. Eli kun viet koiraa näyttelyyn tai kokeeseen, järjestäjät voivat näin todeta, että tulosta ollaan hakemassa juuri sille koiralle, joka on kokeeseen/näyttelyyn ilmoitettu. Mikrosiru/tatuointi on pakollinen 1.6.2008 lähtien kaikille rekisteröidyille koirille.
Eikös siru ole myös kontrolli että koira on rekisteröity ja eläinlääkäri voi tunnistaa koiran omistajan jolle lasku laitetaan. Myös lemmikki vero tulee tietysti maksaa.
Vero oli aikoinaan ja melkoisen suuri jonka seurauksena vain harvalla oli koira , yleensä vain metsästäjällä oli varaa pitää koiraa.
En tosin muista milloin koira ja manttaaliveron perintä lopetettiin. Nykyisin kait kiinteistövero.
missä olisi hyvä sirutta koira päijät-hämeen alueella
- Anonyymi
tuo sirutus homma on koirien kiusaamista . LUULETTEKO te ettei tuosta seuraa ongelmia koiralle? Tuo on vain kyttäämiseen tarkoittettu juttu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi683297Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj903076SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1773025- 1372406
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä412376Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052221Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi521918Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371735Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön4001690Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "51598