voit tänään,onko flunssa hellittänyt otettaan?
Miten Mumsku
Ira¤
31866
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
...minäkin aprikoin. Ukkokultakin huolestuneena kyseli Metsänemännästä ja perheestä. Toivotaan, että vointi jo olisi parempi. Samaa toivon sinulle, Ira¤.
Mumsku voisi jo paremmin,vatsa venkuloi,mutta huomenna käyn vatsan tt:ssä jospa jotain saisi selville.Miten teillä voidaan,onko kipuihin tullut helpotusta säteistä miehellesi,voi kun olisi taikasauva taikoisin kaikki terveeksi.
vatsan tt? Ja mitä sillä saadaan selville?
tietokone kuvaus,katsovat onka vatsassa jotain
ylimääräistä.
Edellisenä iltana juodaan varjoainetta,ja
seuraavana päivänä kuvataan.Viikon kuluttua saa tulokset kuulla lääkäriltä.
Ira,Zom ja ukkokultasi,että muistitte minua.En ole vähään aikaan jaksanut ,enkä ehtinyt koneelle.Minun flunssa alkaa asettua,nyt on lämpö laskenut.Eilen olikin päälle 38,ja näin aikuiselle se on kovin väsyttävää,nukuin ja taas nukuin.Niin,tytär haki ukkokullan sairaalasta kotiin.Samalla haki apteekista antibiootit,kuuri jatkuu kotona muutaman viikon.Väsynyt ukkokulta on,olihan hän kauan yli 40 asteen kuumessa.Korkeimmillaan oli tulehdusarvo 300,nyt mainitsee olevan jotain 20 sairaalasta lähtiessään.Kotiin jo itsekkin halusi viikonlopuksi.Se on selvinnyt,että tulehdus on suolistossa ja odottelemme helmikuun tähystystä.Minulla olisi ollut tänään psykiatrin vastaanotto,mutta hän soitti aamulla,että on sairastunut.Sanoin että ei hätiä mitään,minäkin olen sairas.En olisi jaksanut lähteä 7.kilometrin lenkille sinne heti aamupäivällä.Belgikin on taas kotosalla ja voi sitä riemua,kun hän tuli,ja ukkokulta oli kotona!Nyt ei päästä pappaa silmistään ollenkaan,vessan edessä vahtii,kun pappa on siellä.Ja kun pappa syö,menee pöydän alle.Kun pappa nukkuu,menee sängyn viereen.Minä lähden kohta belgin kansa lenkille,pakko päästä jo kävelemään muuten nuudun kotiin.Tytär jää isänsä seuraksi.Terveisiet kaikille palstalla ja Zomin ukkokullalle erityis terveiset metsän emännältä!
kuulla,että asiat alkavat kääntymään oikeaan suuntaan,onhan se sinullekkin kivempaa kun miehesi on kotona,ja tietty miehellesi myös.Toivotaan,että suunta jatkuu:)
Jaksamista ja voimia teille ja kummankin ukkokullalle isot voimahalit. Yritän puhallella teille kaikille parempia päiviä.
...ei tullut liian pitkää lenkkiä belgin kanssa. Rasitut liikaa ja kuume nousee taas...
Koiran ystävyys on tosi kaunista - voin kuvitella, miten hartaasti belgi tahtoo kaikin tavoin osoittaa ilonsa miehesi kotiinpaluun johdosta. Meilläkin koiruli työntää pisamanenänsä ukkokullan kämmenelle ja katsoo anovasti silmiin. "Ota viereen", se selvästi sanoo. Siinä he sitten molemmat pötköttävät sohvalla tyytyväisen näköisinä.
Ukkokullan kivut eivät tällä hetkellä ole täysin hallinnassa ja kipusädehoito pahimpaan paikkaan alkaa vasta 30.1. Yritän antaa vähän isomman annoksen lisäkipulääkettä, kun se on tarpeen. Hän ei kovin mielellään sitä ottaisi, kun koko päivä menee sitten nukkumisessa. Muuten hän on ihmeen hyvällä mielellä. Ukkokulta sanoo eläneensä lähes keskipitkän, moni-ilmeisen elämän. Hän ei kadu mitään, ei ole mistään katkera. Hän on valmis, mikä ei kylläkään tarkoita sitä, että hän olisi luovuttanut. Ensi kesän pitkää matkaakaan ei ole peruutettu!:)
...voimatoivotuksista! Minä olen ollut olevinani niin reipasta, niin reipasta...Sitten yksi ihminen kysyi minultakin, että mitenkäs minä olen voinut.Nukkumatti oli taas pitemmäksi aikaa unohtanut Zomin, joten yliväsynyt aloitti itsekin hämmästyen mahtavan ulinan! Joku välitti minusta...
tässä herkistyn taas,Zom,kun olet niin huolehtivainen.Kyllähän belgi olisi tehnyt pidemmänkin ja paljon vauhdikkaamman lenkin.Mutta sanoin hänelle,etti mamma nyt jaksa ihan täysillä,mennään nyt vaan mamman tahtiin tällä kertaa.No,tytär ja hänen poikaystävä vievät kohta belgin vauhtilenkille,ennen kuin lähtevät kotiinsa.Ukkokulta on nukahtanut tuonne sohvalle.Ja sinun ukkokultasi kipuja tahtoisin lievittää.Enpä muuta kuitenkaan voi,kuin lähettää lämpöisiä ajatuksia ja ilmapalloja.Seon hyvä,että hän jaksaa kaikesta huolimatta olla hyvällä mielellä.Ja kyllä mekin on puhuttu kuolemasta,ihan hyvä elämä meilläkin on ollut yhdessä.Mutta tottakai haaveissamme on,että saisimme vanhoina vielä kävellä tuolla käsikynkkää,toisiamme tukien.Ja se on nyt tulevaisuuden ilo,että alkukesästä tulee luoksemme se uusi perheenjäsen.Pojan ja miniän vauveli.Niin,vielä Zom,uskonpa,että teette ensikesänä vielä yhdessä sen matkan,tätä kaikki toivomme!
sinulle Jatta!Ja omaan elämääsi myös kaikkea hyvää toivotan.
pieni Zom!Välillä unohtuu kysyä sinun vointiasi,kun kyselen ukkokullastasi!Voimahaleja täältäkin sinulle,ja belgiltäkin lämmin tervehdys!
Olen todella pahoillani etten ole kysellyt kuulumisiasi. Sinä stemppaat aina toisia ja vikutat niin pärjäävältä. Silti pitäisi aina muistaa miten tiukalla toinen on. Onneksi oli edes "joku" älysi kysyä vointiasi.
Yritän korjata tapani. Ajattelen useammin kun muistan kysyä.
...Mumsku ja Jatta! Enhän minä nyt hyvänen aika teitä tarkoittanut! Täältähän minä parhaat tsemppaajat olen löytänyt.:)
Onhan useiden tuttujen toki vaikea sisäistää tätä meidän uutta tilannettamme - en minä heitä yhtään moiti. Jos he näkevät minut iloisena ja touhukkaana, niin eiväthän he tietenkään osaa kuvitella, ettei se ihan koko totuus ole...
uutterasti hoitanut ukkokultaansa,ja varmasti huolesta väsynyt,ollut rinnalla kulkijana vailla
vertaa,ei olisi ukkokulta parempaa vaimoa voinut saada,ja toivon että sen matkan saatte toteuttaa,
on hyvä että on haaveita ne antavat voimaa eteenpäin.
mieleeni aika,jolloin miehelläni diagnosoitiin syöpä.Kerroin tästä töissä parhaille kavereilleni.Tilanne oli alkuun todella vaikea,emme vielä tienneet,voidaanko leikkaus suorittaa.Kuitenkin yritin olla näyttämättä pelkoani töissä,pinnistin kaikkeni,etten repeä.Nämä työtoverini kyselivät sitten,kuinka miehesi voi.Mutta eräänä päivänä eräs heistä katsoi minua hyvin vakavan näköisenä ja kysyi" miten sinä voit",olin sanaton ja ihmeissäni.Hän toisti" niin,miten sinä ITSE jaksat nyt".Silloin tuli kyyneleet.Itkin kuin vuolas virta.Onneksi oli tauon aika,sain pestyä itkuiset silmäni ja pystyin palaamaan työni ääreen.Tämän jälkeen kyseinen nainen on ollut paras ystäväni ja tukenut perhettämme kaikessa.
kun ei halua näyttää tai kertoa totuutta tai
ajattelee säästävänsä muita kertomatta jättämisellä.
näille läheisille työtovereille kertonut.Kävin myös työterveydenhoitajan luona juttelemassa.Ehkä noista ajoista alkoi jo masennus,joka sitten puhkesi täysin oman syöpäni jälkeen.
sinulle tuli liian paljon vastoinkäymisiä peräkkäin,olisi siinä masentunut varmasti kuka tahansa.Onneksi sieltä syvimmästä alhosta olet noussut,ja soisi jo teillekkin auringon paistavan.
...menneen perille viesti Iralle. Yritetään uudelleen:
Olenhan minä tietysti väsynyt, mutta minä olen sentään kohtuullisen terve. Oma sairauteni on nyt hyvin hallinnassa, mikä on suuri helpotus meidän elämässämme.
Enemmän olen teistä huolissani - paljon monenlaista terveysongelmaa ja pelon aihetta, monella vielä nuoret lapset, niinkuin sinullakin Ira¤
Taikasauva olisi tosiaankin hyödyllinen kapine meille kaikille, mutta täytynee tyytyä noihin Nalle Puh Raspiksen ensimmäisenä markkinoimiin ilmapalloihin... :) (Olihan se Raspikurkku?)
ovat olleet usein tarpeen,otin varjoaineen huomista
sairaala reissua varten,ja tenoxin,hyvää yötä:)
Mäne onnella huomenna ja jos vain jaksat,kerrothan heti kuulumiset,kun asiasta jottaa tiettoo suat!
minulla on yksi toinenkin käynti,ja jos se onnistuu,olen tosi onnellinen.Hyvää alkavaa päivää kaikille:)
kaikille. Oli mukava lukea miten toiset toisiaan tukee. Tämä virtuaalituki on mahdottoman hyvä. Lukiessa voi aina pysähtyä ja ajatella lukemaansa. Tulee hyvä mieli heti aamusta kun huomaa miten yhtenäistä porukka on.
Mumskun ja Zomin kertomia "miten sinä itse voit" ihmisiä on vähän. Itselläni paras tuki on ollut ja on edelleen naapurin homopari ja liki 80 v terävä-älyinen ja itsenäinen mummu. Todella ihania ja välittäviä ihmisiä jokainen.
On tärkeää,että on välittäviä ihmisiä ympärillä,
se luo turvallisuuttakin,kuinkas aamu on lähtenyt käyntiin?
ystävät!Toivotan teille kaikille oikein hyvää viikonloppua.Pitäkää huolta itsestänne.Zom ja ukkokulta,teille monta,monta ilmapalloa!
toivon teille mukavaa viikonloppua,ja ilmapalloja
teillekin oikein runsaasti:)
ärsyttävää että mumskulla riittää empatiaa vain zomille - voisihan samalla kysyä muittenkin kuulumiset.
ei mitenkään pahalla en vihaa mumskua jos niin luulette.
vähän samanlaisia ongelmis Zomin kanssa.Kyllä he
molemmat ovat myös empaattisia muillekkin.
Äläpäs höpsi että vain hänelle.
Olen huomannut hänellä riittävän myötätuntoa jopa häiriköille. Sellainen tyttö se Mumsku vaan on.
olet kirjoituksia lukenut. Musku on tukenut jokaista tuen tarpeessa olevaa. Zomin kanssa heillä nyt tietyistä syistä sattuu olemaan samankaltainen tilanne.
Sinua ei pysty kukaan tukemaan kun et edes kerro sairastatko syöpää vai psykoosia.