kaksi varaajaa?

Onko mahdollista laittaa suorasähkölämmitys taloon kahta varaajaa, toinen alakerran Wc:n seinään keittiön ja vessan tarpeita varten (vähäinen käyttö) ja yläkertaan suihkulle omansa? Kun tilanpuute on kova, ja yläkerrassa vanha iso kohta finaalissa oleva varaaja ja paikkakin sille tosi huono. Seinämallia ajattelin molempiin. Mitkä koot olis hyviä? Perheessä 3 henkilöä.
2366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ja vessaan riittää joku pienempi.

Äänestä

Kyllä kahden varaajan käyttö on mahdollista.
Sinne vessa keittiöön riittänee pienin/halvin varaaja mitä löytyy 20l/30l, koska se riittää varmasti.
Suihkuun riittää hyvin 100l varaaja.
Toi pienivaraaja voi olla 230v jännitteellä, mutta isompi kannattaa pistää 3-vaiheiseen tai samalla kuin nykyinen "iso" varaaja.
Hinnassa et kyllä paljon voita sillä tommonen 100l 20l varaajat maksavat suurinpiirtein saman kuin bulkki 300 ltr varaaja.
Mutta tilaa säästyy ja jos se on pääasia niin....
Niin ja putkitöitä tulee kun haluat kaksi erillistä lämminvesi linjaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tilanpuute kirjoitti:

Onko mahdollista laittaa suorasähkölämmitys taloon kahta varaajaa, toinen alakerran Wc:n seinään keittiön ja vessan tarpeita varten (vähäinen käyttö) ja yläkertaan suihkulle omansa? Kun tilanpuute on kova, ja yläkerrassa vanha iso kohta finaalissa oleva varaaja ja paikkakin sille tosi huono. Seinämallia ajattelin molempiin. Mitkä koot olis hyviä? Perheessä 3 henkilöä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu