konekuskit

täs hiljattain tein pystykaupan 100 kuutiosta. Firman ostoesimies ei suostunut hakkuuttamaan enempää ja tein siksi kuskin kanssa diilin ja kauppasin sitten eri firmalle vielä hankintapuuta 385 kuutiota. Nyt hakkuu urakoitsia laskuttaa enemän kuin sain yhteensä 485 kuution kaupasta. Enpä maksa latiakaan, tuskin se uskaltaa riitauttaa kun sillä on sopimus ison firman kanssa...
61863
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tullu jossakin vaihees, ei se lasku voi noin suuri olla, ehkä kannattais ottaa yhteys urakoitsijaan ja kysäistä, menikö pilkku väärään väliin. Kyllä se pystyy sen homman riitauttamaan vaikka olis kuinka ajos isolle firmalle, sitten sä makselet vaan ulosottokulujen kans niitä rahoja, eikä kellään oo hyvä mieli. Että kilautappa kaverille, puhumalla asiat selviää.

Äänestä
  • Annoin urakoitsialle tehtävän pinota 400 kuutioo palstan maksuun. Valittaa vaan pitkästä ajomatkasta ja pehmeestä pohjasta, nyt menee molemat kaupat hakkuupalkkaan ja palsta myyntiin

    Äänestä

  • Pystykauppias kirjoitti:

    Annoin urakoitsialle tehtävän pinota 400 kuutioo palstan maksuun. Valittaa vaan pitkästä ajomatkasta ja pehmeestä pohjasta, nyt menee molemat kaupat hakkuupalkkaan ja palsta myyntiin

    Et aio maksaa latiakaan? Olet sitten hakkuuttanut puuta monta sataa mottia ja ilmaiseksi.

    Äänestä

  • montaa sorttia kirjoitti:

    Et aio maksaa latiakaan? Olet sitten hakkuuttanut puuta monta sataa mottia ja ilmaiseksi.

    Luulempa, että kumminkin valitsit kalliimman vaihtoehdon..tosin kuulostaa uskomattomalta, että neljänsadan motin hakkuu ja ajo maksais enemmän kun myyntitulot...on taittu ajaa tosi kaukaa tai sitten jossakin on virhe... no menee vielä muitakin metsiä myyntiin, kun lakimiehet sielä vähänajanpäästä juhlii jos tuos on mitään perää..

    Äänestä

pystykauppa 100x15€ 1500€
hankinta 385x32€=12320€+1500€=13820€+ alv 22% = 3040,4€ => 16860€/385 = 43.79€/ m3 mitä ne laskuttaa motille kun tekivät ja ajoivat? Siis jos lähti pelkkää kuitua ettei tukkia yhtään. Tuosta pystykaupasta ne eivät laskuta kun se on jo pystykaupan hinnassa.

http://www.metsalehti.fi/fi-FI/puunhinnat/?forestryCenterId=6

Ai niin, siis laskuttavat yli 43€/m3 kun sinä jäit maksajaksi. Kuullostaa yhtä uskomattomalle kuin ex Saksan propakandaministeri Göringin tarinat...

Äänestä

keksi parempi provo! pöljähän olet ollut jos kuskin kanssa sovit töistä vieläpä sopimatta korjuu hinnoista! yrittäjään tällaisissa asioissa pitäisi olla yhteydessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


on ahneita kirjoitti:

täs hiljattain tein pystykaupan 100 kuutiosta. Firman ostoesimies ei suostunut hakkuuttamaan enempää ja tein siksi kuskin kanssa diilin ja kauppasin sitten eri firmalle vielä hankintapuuta 385 kuutiota. Nyt hakkuu urakoitsia laskuttaa enemän kuin sain yhteensä 485 kuution kaupasta. Enpä maksa latiakaan, tuskin se uskaltaa riitauttaa kun sillä on sopimus ison firman kanssa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu