Cockerin värit?

Tietämätön.....

Auttakeehan tietämätöntä!
Elikkä miten cockerin astutus värien kannalta menee? Saako astuttaa värejä keskenään miten haluaa vai päteekö niihin joku sääntö?
Kertokees,jos jaksatte :)
Kiitoksia etukäteen!

3

799

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei asiantuntija

      Saa astuttaa. Mutta pitää tietysti muuten täyttää rotujärjestön jalostussuositukset (terveys yms.).

      Yleensä kirjavia astutetaan keskenään, ja yksivärisiä keskenään. Mutta kyllä niitä sekoitellaankin.

      Lopputulos (siis väri) riippuu sitten siitä, millaisia geenejä isä ja emä kantaa.

      Lisätietoja voi metsästää esim. www.cockerspanielit.fi

    • sekoittamasta

      yksivärisiä ja kirjavia koiria keskenään. Paljon niin tehdäänkin, enemmän kyllä esim. Ruotsissa kuin Suomessa. Jos haluaa esim. astuttaa mustan nartun blue roan uroksella kannattaa valita mahdollisimman tumma blue roan, värivirheitä olisi silloin odotettavissa vähemmän. Valkoinen laikku rinnassa on kuitenkin ok. Sanotaan että mustissa pennuissa olisi aikuisena vähemmän värivirheitä kuin punaisissa, eli niissä valkoiset alueet kasvaisivat herkemmin umpeen.

      • kkoiraa

        Kannattaa toki silti tutustua eri väristen koirien värikohtaisiin eroihin. Cockerien luonteissa on jonkin verran eroja värin mukaan, samaten karvanlaadut poikkeavat jonkin verran toisistaan, eli kannattaa sekin ottaa huomioon. Esim. yksiväriset ovat usein kovempiluonteisia, risteyttämällä yksväristä kirjavaan voidaan saada pehmeämpiä pentuja jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      1469
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      345
      1260
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      33
      1046
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      326
      1016
    5. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      56
      888
    6. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      136
      884
    7. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      821
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      195
      718
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      615
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      566
    Aihe